Wraz z rosnącym maleństwem, zmienia się nasza sylwetka. Początkowo brzuszek tylko się lekko zaokrągla, ale w drugim trymestrze przyszła mama już wie, że wiele ulubionych ubrań trzeba, na jakiś czas, odłożyć w kąt szafy. Warto przemyśleć, w jakie ubrania ciążowe zainwestować, aby ubierać się modnie, wygodnie i nie zbankrutować na wymianie garderoby.
- Jakie ubrania ciążowe warto kupić?
- Spodnie ciążowe
- Legginsy ciążowe
- Sukienki i spódnice dla ciężarnych
- Bluzki dla ciężarnych
- Bielizna dla kobiet w ciąży i karmiących piersią
- Gdzie można kupić ubrania ciążowe?
Jakie ubrania ciążowe warto kupić?
Początkowo zmiany zachodzące w figurze są na tyle niewielkie, że spokojnie będziemy mieścić się jeszcze w dotychczasowe stroje. Dopiero pod koniec trzeciego miesiąca, spodnie zaczną być przyciasne w pasie, a bluzka nie będzie się dopinać na biuście. Wówczas najlepiej wybrać się po ubrania ciążowe. Zarówno w galeriach handlowych, jak i w Internecie, z łatwością znajdziemy mnóstwo sklepów z odzieżą ciążową. Również popularne „sieciówki” coraz częściej mają dział poświęcony odzieży ciążowej. Przede wszystkim, przyszła mama powinna czuć się w swoich ubraniach komfortowo. Najlepiej wybierać rzeczy, które są wygodne i uszyte z dobrych gatunkowo materiałów. Nie muszą to zawsze być dedykowane ubrania ciążowe. Niemniej jednak, lepiej zrezygnować z kupowania „w ciemno” rzeczy o kilka rozmiarów większych, czy noszenia ubrań męża lub partnera. Nawet jeżeli znacząco przybierzemy na wadze, to głównie w okolicach brzuszka i biustu. Ubrania za szerokie w ramionach, czy za długie, tylko dodadzą niepotrzebnie kilogramów i zniekształcają sylwetkę.
Jakie ubranie to ciążowe must have?
– Spodnie ciążowe
– Legginsy
– Sukienki i spódnice ciążowe
– Bluzki ciążowe
– Bielizna ciążowa
Spodnie ciążowe
Pierwszym wyborem wśród ubrań ciążowych są zwykle spodnie ciążowe. Najlepiej w ulubionym kolorze. Mają one zazwyczaj fason biodrówek, do których doszyty jest elastyczny pas okalający brzuszek. Dodatkowo, od wewnętrznej strony pasa, może być także wszyta gumka z guziczkami, pozwalająca samodzielnie wyregulować szerokość spodni. Pomaga to utrzymać spodnie na biodrach, gdy dziecko jest jeszcze maleńkie. Spodnie niejako rosną wraz z brzuszkiem i mogą być używane przez całą ciąże.
Dostępne są także modele, gdzie elastyczny pas jest wąski i mieści się poniżej brzucha, także uniemożliwiając ucisk. Takie spodnie sprawdzają się w szczególności latem, kiedy z wysokim pasem może być po prostu za gorąco. Najbardziej popularne są jeansy ciążowe.
Eleganckie spodnie z miękkim, elastycznym pasem, z pewnością sprawdzą się w pracy. Kupując spodnie, które będziemy wykorzystywać podczas formalnych spotkań, lepiej wybrać takie, które mają pas w neutralnym, jasnym kolorze np. cielistym lub szarym. Wówczas pas nie będzie odznaczał się pod cienkimi, wizytowymi bluzkami.
Legginsy ciążowe
Gładkie, kryjące legginsy świetnie pasują do tunik, swetrów, sukienek oraz dłuższych bluzek. Lepiej wydać trochę więcej i mieć pewność, że legginsy są z dobrego materiału i nie będą prześwitywały. Najlepiej układają się te, przeznaczone dla kobiet w ciąży, z wyższym stanem. Przyszłe mamy chodzą w nich najczęściej, dobrze jest zatem zakupić 2-3 sztuki. Dostępne są nie tylko w sklepach z odzieżą ciążową, ale także w popularnych sklepach odzieżowych znanych marek, które mają dział z ubraniami ciążowymi.
Sukienki i spódnice dla ciężarnych
Spódnice ciążowe, podobnie jak spodnie, wyposażone są w dodatkowy elastyczny pas, który przykrywa brzuszek, ale go nie uciska. Powinien być ciągliwy i miękki, tak by ubranie mogło posłużyć do końca 9 miesiąca. Obecnie modne są, tak różne fasony, że spódnice, w szczególności długie (z gumką lub elastycznym pasem) można dostać w każdym sklepie z damską odzieżą, niekoniecznie z ubraniami ciążowymi.
Możemy zakupić pas ciążowy, który pozwoli nam dłużej korzystać z naszych zwykłych ubrań. Takie elastyczne pasy, okalające brzuszek, dostępne są w różnych kolorach i kosztują przysłowiowe grosze. Pasują praktycznie do wszystkiego. Mogą być naciągnięte na cały brzuch, dowolnie drapowane lub wywinięte na pół, na biodra.
Zakup co najmniej jednej sukienki z podwyższonym stanem też będzie dobrym rozwiązaniem. Zapewnia wygodę i dodaje kobiecości. Pozwala poczuć się swobodnie, zwłaszcza latem oraz podczas wszelkiego rodzaju uroczystości. Sukienka jest też dobrym wyborem na wizytę u ginekologa.
Bluzki dla ciężarnych
Rodzaj bluzek noszonych w ciąży zależy od naszego gustu i upodobania. Nie muszą to być bluzki typowo ciążowe. Najważniejsze, by przyszła mama czuła się w nich dobrze. Zwykłe bawełniane T‑shirty mogą spokojnie służyć przez całą ciąże. Nawet, jeśli wraz z powiększającą się ciążą, bluzeczka zaczyna opinać się na brzuchu lub staje się za krótka, pod spód można założyć dłuższy podkoszulek w innym kolorze. Część pań lubi pokazywać odkryty częściowo brzuszek. Wszystko zależy od naszego podejścia do ciąży. Czy chcemy ją dodatkowo uwypuklić?
Oczywiście, jeżeli już decydujemy się na zakup nowych ubrań w sklepie z odzieżą ciążową, można kupić bluzki rozpinane lub z dekoltem na zakładkę. Z pewnością sprawdzą się one także po porodzie, podczas karmienia. Wygodnym rozwiązaniem jest noszenie w ciąży luźniejszych koszul. W asortymencie ubrań ciążowych można znaleźć bluzki z podwyższonym stanem, odcinane pod biustem – te z pewnością przydadzą się, kiedy ciąża jest już pokaźnych rozmiarów i w zbyt ciasnej na brzuchu koszulce czujemy dyskomfort.
Dla kobiet, które chcą w zabawny sposób podkreślić swój stan, dostępne są bluzeczki z nadrukami w okolicy brzuszka. Przykładowo, napis: „Kinder niespodzianka” lub „Do zobaczenia za 9 miesięcy” z pewnością wywoła uśmiech nie tylko na twarzy przyszłej mamy. Koszulki z ciążowym napisem lub rysunkiem dostaniemy z pewnością w sklepie z odzieżą ciążową.
Przeczytaj również: 17 tydzień ciąży
Bielizna dla kobiet w ciąży i karmiących piersią
Kwestia doboru bielizny w ciąży jest bardzo istotna. Już na początku ciąży piersi powiększają się i stają się bardziej tkliwe. Dlatego biustonosz powinien być miękki, ale dobrze podtrzymujący biust (najlepiej, jeśli będzie z fiszbinami). Wybierając nowy biustonosz, nie należy kupować na zapas. Biust będzie zmieniał się przez całą ciążę i może powiększyć się o kilka rozmiarów, zarówno w obwodzie jak i pod biustem. Możliwe, że zaistnieje potrzeba wybrania się na kolejne zakupy do sklepu z bielizną lub sklepu z odzieżą ciążową. Przed rozwiązaniem można też zdecydować się już na zakup biustonosza do karmienia, który jest bardzo przydatny, kiedy maleństwo pojawi się na świecie. W zależności od fasonu, ma odchylaną lub odpinaną część stanika, co pozwala mamie komfortowo przystawiać dziecko do piersi.
W ciąży warto zrezygnować z koronek i stringów na rzecz bawełnianych fig lub bokserek. Kobiety, w tym szczególnym okresie narażone są na infekcje okolic intymnych, dlatego lepiej wybierać naturalne, przewiewne materiały.
Dobrym rozwiązaniem jest także zakup rajstop ciążowych. Dostępne są nie tylko w sklepach z odzieżą ciążową, ale także w każdym sklepie z bielizną, czy rajstopami. Dzięki odpowiedniemu krojowi (podwyższony stan) rajstopy nie uciskają brzuszka i zapewniają komfort podczas noszenia.
Dobrze dobrana bielizna to inwestycja w siebie i swoje ciało.
Gdzie można kupić ubrania ciążowe?
Warto zdać sobie sprawę, że okres ciąży to zaledwie parę miesięcy. Odzież ciążowa z reguły jest droga, a noszona jest stosunkowo krótko. Część ubrań może uda nam się jeszcze założyć kilka razy w okresie karmienia. Dlatego, jeżeli nie możemy sobie pozwolić na większe wydatki w sklepie z odzieżą ciążową, można zajrzeć do second handu. Często, za niewielką cenę znajdziemy oryginalne ubrania, także ciążowe. Ponadto, jeżeli w naszej rodzinie lub gronie przyjaciół jest młoda mama, może przekaże nam ubrania, z których już nie korzysta. Po urodzeniu dziecka będziemy mogły odwdzięczyć się innej przyszłej mamie, oddając jej swoje ubrania ciążowe (o ile nie planujemy kolejnej ciąży).
Źródła:
– Wywiad z Moniką Jurczyk, autorką książki „Bądź boska. Osobista stylistka radzi”, Muza S.A., 2013, http://www.edziecko.pl/ciaza_i_porod/1,79331,14618033,Stylistka___Nie_ma_bardziej_kobiecego_czasu_niz_ciaza_.html
– Artykuł ginekolog Nicole Sochacki-Wójcickiej https://mamaginekolog.pl/ubierac-sie-ciazy/