szkoła rodzenia, ceny szkoły rodzenia, wybór szkoły rodzenia
29 kwietnia 2020

Szkoła rodzenia – ceny, kiedy, czy warto?

Uczy technik oddychania i radzenia sobie z bólem, pomaga przełamać lęk i lepiej poznać szpital oraz jego personel. Szkoła rodzenia przygotowuje przyszłą mamę i jej partnera do porodu. Do wyboru rodząca ma szkoły rodzenia przy szpitalu, szkoły prywatne, a także zupełnie darmowe internetowe szkoły rodzenia. Warto pamiętać, by zapisać się na zajęcia w odpowiednim terminie, tak by zakończyć kurs bez obaw o przerwanie go wcześniejszym porodem.

  1. Co to jest szkoła rodzenia
  2. Wybór szkoły rodzenia
  3. Szkoła rodzeniu przy szpitalu i prywatna – jaką wybrać
  4. Ile trwają zajęcia i kiedy się zapisać
  5. Szkoła rodzenia – cena
  6. Szkoła rodzenia za darmo
  7. Internetowa szkoła rodzenia
  8. Kto nie może korzystać ze szkoły rodzenia
  9. Dom narodzin – co to takiego
  10. Szkoła rodzenia – czy warto

Niecierpliwe oczekiwanie, podekscytowanie, ale też lęk i niepewność – uczucia takie towarzyszą większości rodzicom spodziewającym się dziecka. Strach przed porodem jest uczuciem naturalnym – przyszła mama zastanawia się, czy podoła niełatwemu zadaniu wydania na świat ukochanego maleństwa. Przyszły tata chce brać udział w tym wydarzeniu i jak najlepiej wesprzeć swoją partnerkę. Choć oboje mają jak najlepsze intencje, samo myślenie o porodzie nie przygotuje ich odpowiednio do tego wydarzenia. Z pomocą przychodzą szkoły rodzenia.

Szkoła rodzenia daje przyszłym rodzicom więcej niż poradniki i internetowe artykuły. Rozmowa z położną i innymi przyszłymi rodzicami to dla uczestników większe wsparcie niż przeczytanie nawet najbardziej obszernego forum internetowego. W przeszłości rolę szkół rodzenia spełniały rodziny wielopokoleniowe – doświadczone matki i babki przekazywały młodszym kobietom swoją wiedzę i pokazywały w praktyce, jak radzić sobie z trudami porodu. Dziś takie wsparcie zapewniają szkoły rodzenia.

 

Co to jest szkoła rodzenia

Szkoła rodzenia jest teoretycznym i praktycznym kursem, który ma przygotować przyszłą mamę do porodu oraz pierwszych chwil z nowo narodzonym maluszkiem. W kursie może też brać udział osoba towarzysząca. Najczęściej jest to tata dziecka lub inna osoba, która będzie wspierać rodzącą podczas porodu. Wykłady i ćwiczenia najczęściej prowadzone są przez doświadczoną położną. Zajęcia prowadzone są w grupach – mniejszych lub większych.

Celem uczestniczenia w zajęciach szkoły rodzenia powinno być przede wszystkim zrozumienie fizjologii porodu i emocji, jakie towarzyszą mu na poszczególnych etapach. Bardzo ważne są praktyczne ćwiczenia – przyjmowanie pozycji do porodu, oddychanie przeponą itp. Zajęcia mają też na celu przygotowanie przyszłych mam do sytuacji nieprzewidzianych. Omawia się medyczną stronę zabiegów takich jak nacięcie krocza czy cesarskie cięcie. Szkoła rodzenia uczy prawidłowego karmienia piersią i obchodzenia się z maluszkiem w pierwszych dniach życia. Pomaga ciężarnej lepiej poznać swoje prawa i zyskać pewność siebie podczas porodu.

 

Wybór szkoły rodzenia

Choć zasadniczy cel szkoły rodzenia jest ten sam, placówki różnią się programem i podejściem do kursantek. W jednej szkole zaangażowane położne nie tylko przekażą suchą wiedzę, ale też okażą się wsparciem. Porozmawiają osobiście z każdym, kto będzie miał taką potrzebę, rozwieją wątpliwości. W innej uczestniczki przez większą część kursu oglądać będą filmy, a przekazywana wiedza będzie pochodziła z książek sprzed dwudziestu lat. Warto więc wcześniej przyjrzeć się kilku szkołom – zapytać znajomych, poczytać opinie, porozmawiać osobiście z prowadzącą.

Wiele przyszłych mam wybiera szkoły rodzenia działające przy szpitalu. Dzięki temu nie tylko dobrze przygotowują się do porodu, ale też poznają personel wybranej placówki, mogą obejrzeć sale porodowe i dowiedzieć się, jakie praktyki stosuje się w danym szpitalu. Nie jest to jednak wymóg. Często o wyborze szkoły rodzenia decydują czynniki prozaiczne, takie jak np. terminy i godziny zajęć. Warto też zwrócić uwagę m.in. na wielkość grup, możliwość skorzystania z indywidualnych konsultacji czy chociażby wypożyczenia sprzętu, który przyda się w trakcie i po porodzie (np. łagodzącego ból aparatu tens czy laktatora).

 

Szkoła rodzenia przy szpitalu i prywatna – jaką wybrać

Przyszli rodzice do wyboru mają szkoły rodzenia funkcjonujące przy szpitalu lub placówki prywatne. Z oczywistych względów różnią się one ceną, choć nie jest to jedyna różnica. Zajęcia w przyszpitalnej szkole rodzenia pozwalają ciężarnej zorientować się, jak traktowane są pacjentki, co dla danej placówki jest priorytetem itp. Szpital przestanie być dla przyszłej mamy obcym miejscem. Wielu rodziców uważa też za bardziej wiarygodnych specjalistów, którzy na co dzień odbierają porody i stykają się z wieloma wyzwaniami.

Prywatne szkoły rodzenia zazwyczaj mają bardziej kameralny charakter – w mniejszych grupach wiele mam czuje się pewniej. Bardziej bezpośredni i osobisty kontakt z prowadzącymi przekonuje te osoby, które mają wiele pytań i wątpliwości. Prywatne szkoły rodzenia również mogą być prowadzone przez specjalistów na co dzień pracujących w szpitalach. Co więcej, prowadzący takie kursy często bardziej przykładają się do swojego zadania. Dla niektórych przyszłych mam liczą się także wnętrza, w których odbywają się zajęcia. Z pewnością firmy prywatne prześcigają pod tym względem publiczne szpitale.

 

Ile trwają zajęcia i kiedy się zapisać

Szkoła rodzenia trwa około 5 tygodni – czas ten może być krótszy lub dłuższy w zależności od trybu zajęć. Niektóre placówki oferują kursy przyspieszone, weekendowe itp. Każda lekcja trwa około 1,5 godziny. Ciężarne wraz z osobami towarzyszącymi zwykle zapraszane są do szkół rodzenia po 20. tygodniu ciąży. W drugim trymestrze przyszła mama czuje się lepiej niż w pierwszym, zaczyna wyczuwać pierwsze ruchy płodu, a rosnący brzuch pomaga wyobrazić sobie moment porodu.

Uznaje się, iż kurs szkoły rodzenia powinien zakończyć się najpóźniej 4 tygodnie przed terminem spodziewanego rozwiązania. Dzięki temu przyszła mama uczestniczy w zajęciach bez obaw, iż przedwczesny poród zakończy kurs przed czasem. Tak naprawdę najlepszy moment na rozpoczęcie szkoły rodzenia to 25. – 27. tydzień ciąży. Przyszła mama nie jest jeszcze bardzo zmęczona ciążą i zazwyczaj może swobodnie się przemieszczać. Brzuszek jest już całkiem spory, jednak nie na tyle, by utrudniać ćwiczenia. Oczywiście warto zapisać się z wyprzedzeniem, ponieważ chętnych na skorzystanie z kursu zawsze jest sporo.

 

Szkoła rodzenia – cena

O ile wizyty u lekarza prowadzącego ciążę, pobyt w szpitalu i różnego rodzaju zabiegi i operacje, takie jak znieczulenie czy cesarskie cięcie mogą być refundowane przez NFZ, o tyle uczestnictwo w szkole rodzenia standardowo takiej refundacji nie podlega i wymaga uiszczenia opłaty. W zależności od regionu, wielkości placówki i jakości kursu, ceny wahają się od 100 do 500 zł za cały cykl zajęć. Najwięcej przyszli rodzice zapłacą w prywatnych szkołach rodzenia – nawet do 800-1000 zł.

Niektóre szpitale oferują pewne przywileje tym ciężarnym, które wcześniej skorzystały z przyszpitalnej szkoły rodzenia. Na przykład udostępniają takiej rodzącej jednoosobową salę porodową, z której korzystanie standardowo wymaga uiszczenia dodatkowej opłaty. Nie warto jednak zbytnio przywiązywać się do takich bonusów. W przypadku dużego obłożenia szpital może nie być w stanie zapewnić rodzącej oczekiwanych warunków.

 

Szkoła rodzenia za darmo

W większych miejscowościach działają podmioty oferujące ciężarnym darmową szkołę rodzenia. Zajęcia takie finansowane są przez stowarzyszenia, różnego rodzaju fundacje, samorządy, a nawet przez NFZ. Mają jednak pewną wadę – trudno się do nich dostać. Mimo wszystko warto wcześniej zorientować się, czy w danym mieście takie darmowe szkoły rodzenia są organizowane i czy ich jakość dorównuje płatnym kursom.

O darmowych szkołach rodzenia najczęściej mówi się w kontekście zajęć online. Internetowa szkoła rodzenia stanowi pewną alternatywę dla tradycyjnych kursów. To dobre rozwiązanie dla tych rodziców, którzy nie mogą skorzystać ze szkoły rodzenia w tzw. realu, chociażby ze względu na przeciwwskazania zdrowotne, brak miejsc w lokalnych szkołach czy zbyt późno podjęta próba zapisania się na zajęcia.

 

Internetowa szkoła rodzenia

Zarówno tradycyjna, jak i internetowa szkoła rodzenia mają ten sam cel – jak najlepiej przygotować przyszłych rodziców do porodu i opiekowania się nowo narodzonym maluszkiem. Inaczej jednak przebiega realizacja tego zadania. Internetowa szkoła rodzenia to nic innego, jak seria nagrań, które uczestnicy mogą odtwarzać w dogodnym dla siebie czasie i miejscu. To największy atut kursów online – z materiałów i nagrań można korzystać wielokrotnie, bez obaw chociażby o spóźnienie na zajęcia czy opuszczenie ich z powodu złego samopoczucia.

Nieco gorzej internetowe szkoły rodzenia wypadają po względem zajęć praktycznych. Oczywiście na nagraniach pokazane są techniki oddychania, pozycje itp., jednak wykonane ćwiczenia pozostają bez oceny specjalisty. Przyszli rodzice nie mają też możliwości porozmawiania z położną, rozwiania wątpliwości czy poznania personelu szpitala. Choć trzeba przyznać, iż w tym wypadku twórcy szkół internetowych starają się wychodzić naprzeciw potrzebom przyszłych mam – udostępniając m.in. fora internetowe, w których można zadać pytanie specjaliście i porozmawiać z innymi ciężarnymi.

Warto wiedzieć: szkoła rodzenia przy drugiej ciąży

Uczestniczkami szkoły rodzenia zazwyczaj są kobiety spodziewające się swojego pierwszego dziecka. Mogłoby się wydawać, iż raz zdobyta wiedza posłuży im we wszystkich kolejnych ciążach. Oczywiście drugi i każdy następny poród to mniejsza niepewność niż pierwszy. Jednak mimo wszystko wiele kobiet decyduje się na ponowne skorzystanie z zajęć szkoły rodzenia.
Jakie są zalety uczestnictwa w szkole rodzenia przy drugiej ciąży? Przede wszystkim ciężarna poznaje aktualne praktyki i wytyczne obowiązujące w danym szpitalu. Niejedna kobieta dziwi się, jak wiele może się zmienić w ciągu roku czy dwóch. Jeśli mama tym razem wybrała inny szpital, dzięki szkole rodzenia lepiej go pozna i będzie czuła się pewniej. Poza tym trzeba przyznać, iż pamięć jest zawodna, a wiedza z pierwszego kursu szybko może się ulotnić. Z tego względu naprawdę warto uczestniczyć w szkole rodzenia przy drugiej ciąży.

 

Kto nie może korzystać ze szkoły rodzenia

Istnieją pewne medyczne przeciwskazania do skorzystania ze szkoły rodzenia. W kursie takim nie wezmą udziału ciężarne, których dolegliwości i choroby podczas ciąży wymagają maksymalnego ograniczenia wysiłku fizycznego. Ciąże podwyższonego ryzyka, zagrożone poronieniem lub przedwczesnym porodem, wymagaj od przyszłej mamy odpoczynku i wyjątkowej dbałości o zdrowie. Warto wspomnieć, iż szkoły rodzenia przed zapisem uczestniczki wymagają przedstawienia zaświadczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań do udziału w zajęciach.

Kobietom w ciąży zagrożonej pozostaje skorzystanie z internetowej szkoły rodzenia lub ze szkoły tradycyjnej wyłącznie w zakresie zajęć teoretycznych – bez ćwiczeń. Niektóre szkoły oferują specjalne ćwiczenia dla ciężarnych z problemami zdrowotnymi, np. nadciśnieniem tętniczym. Zajęcia takie są dostosowane do indywidualnych potrzeb takiej osoby.

 

Dom narodzin – co to takiego

Dla kobiet, które ze względu na potrzebę profesjonalnej opieki medycznej nie chcą rodzić w domu, jednak zależy im na intymnej, kameralnej atmosferze porodu, dobrą alternatywą są domy narodzin. Zakładane zazwyczaj przez wykwalifikowane położne, placówki te bardzo różnią się od szpitali. Przyszła mama nie znajdzie tam jednolitych sal pełnych aparatury medycznej, lecz komfortowe pokoje przypominające domowe wnętrza. Założeniem domów narodzin jest poród w zgodzie z naturą – słuchanie przez rodzącą własnego ciała i dostosowanie się położnej do tego właśnie głosu.

Poród w domu narodzin jest dla rodzącej i jej dziecka bezpieczny – czuwają nad nim położne. W placówce pracują także lekarze. Samego procesu się w żaden sposób nie przyspiesza, a świeżo upieczona mama przebywa ze swoim dzieckiem tyle czasu, ile chce. Jednak w domach narodzin kobieta nie ma co liczyć np. na znieczulenie – wszystko bowiem ma się odbywać w zgodzie z naturalnym rytmem porodu. Domy narodzin, podobnie jak szkoły rodzenia, organizują wcześniejsze spotkania z ciężarnymi. Przyszłe mamy mogą tam porozmawiać z położną, wyjaśnić wątpliwości i ćwiczyć techniki oddychania oraz łagodzenia bólu.

 

Szkoła rodzenia – czy warto

Choć korzyści z uczestnictwa w szkołach rodzenia jest bardzo dużo. W Polsce odsetek biorących w nich udział ciężarnych wciąż nie jest wysoki. A szkoda. Szkoła rodzenia pomaga kobiecie przełamać lęk przed porodem, nabrać pewności siebie, lepiej poznać swoje ciało i przygotować się na nieprzewidziane. Nauka technik oddychania czy łagodzenia bólu w znaczny sposób ułatwia przejście przez cały proces porodu. Podczas takich zajęć rozwiewanych jest wiele mitów, które niejednej przyszłej mamie spędzają sen z powiek.

Nawet kobiety, które o momencie porodu wolą w ogóle nie myśleć, prędzej czy później będą musiały zmierzyć się ze swoim lękiem. O wiele lepiej czekać na tę chwilę w odpowiednią wiedzą medyczną i praktyczną, ze świadomością własnych praw i przywilejów, przygotowanym planem porodu i oczekiwaniami wobec personelu szpitala. Uczestnictwo w szkole rodzenia ma też jeszcze jedną zaletę – zbliża do siebie przyszłych rodziców. Pomaga im lepiej i bardziej świadomie wejść w nowy etap swojego życia.


Autor:

Jarek

„Szkoła rodzenia jest teoretycznym i praktycznym kursem, który ma przygotować przyszłą mamę do porodu oraz pierwszych chwil z nowo narodzonym maluszkiem.”

Dodaj komentarz...