karta obserwacji cyklu, kalendarzyk małżeński jak uzupełnić 2
13 maja 2020

Kalendarzyk małżeński – jak go używać? Przykłady, karta obserwacji do pobrania

Dokładne poznanie swojego organizmu i cyklu miesiączkowego ma z pewnością wiele zalet dla wszystkich kobiet w każdym wieku. Ważnym aspektem jest, że planowanie lub odkładanie ciąży za pomocą metody kalendarzykowej jest sposobem, który bez wątpienia w żaden sposób nie wpływa na działanie organizmu żadnego z partnerów. Kalendarzyk małżeński – przeczytaj instrukcję jak go używać.

  1. Czym jest metoda kalendarzykowa?
  2. Szczyt objawu śluzu, zmiany śluzu szyjkowego
  3. Podstawowa temperatura ciała
  4. Jak poprawnie wypełnić kalendarzyk małżeński

Czym jest metoda kalendarzykowa?

Metoda kalendarzyka służy rozpoznaniu płodności parze i zaplanowaniu lub odłożeniu poczęcia dziecka. Dlatego przed rozpoczęciem korzystania planowania płodności za pomocą kalendarzyka warto zacząć uzupełniać karty obserwacyjne co najmniej 3 miesiące wcześniej.

Metoda kalendarzykowa nazywana jest również metodą podwójnego sprawdzania objawowo-termicznego. Polega ona na tym, że stosujemy obserwację temperatury, śluzu szyjkowego oraz obliczeń, aby wyznaczyć fazę płodności oraz jej koniec.

Trzeba pamiętać, że płodność u zdrowego mężczyzny trwa od momentu dojrzewania aż do późnej starości, natomiast u kobiety jest to zaledwie kilka dni w miesiącu. Para jest płodna tyle dni ile organizm kobiety pozwala przeżyć plemnikom – kalendarzyk małżeński pomaga określić te dni.

Szczyt objawu śluzu, zmiany śluzu szyjkowego

Metoda śluzowa polega na obserwacji śluzu szyjki macicy w trakcie trwania cyklu. Obecność śluzu jest niezbędna do transportu oraz przeżycia plemników. Gdy w pochwie brakuje śluzu, plemniki nie mają szans na dotarcie do komórki jajowej i giną w kwaśnym środowisku.

Śluz bez wątpienia należy pobierać codziennie, a jego właściwości zapisywać na karcie obserwacji. Obserwując śluz musisz z pewnością zwrócić uwagę na jego wygląd oraz odczucie z nim związane.

Śluz wysoce płodny Śluz mniej płodny
Odczucie – zwracaj cały dzień uwagę na to co odczuwasz w przedsionku pochwy – naoliwienie,
– śliskość,
– mokrość.
– suchość,
– wilgotność.
Wygląd śluzu – podczas każdej wizyty w toalecie zbadaj jego wygląd dotykając umytą dłonią lub papierem przedsionka pochwy – szklisty,
– rozciągliwy,
– przejrzysty,
– płynny,
– jak surowe białko jajka,
– czasem są widoczne niewielkie przebarwienia z krwi
– biały lub żółty,
– lepki,
– gęsty,
– mętny,
– kleisty,
– rwie się, nierozciągliwy

Szczytem objawu śluzu nazywamy ostatni dzień obecności jakiejkolwiek cechy, którą posiada śluz wysoce płodny (sprawdź w tabelce powyżej). Szczyt ten możemy określić dopiero następnego dnia, kiedy śluz jest ponownie lepki i gęsty i zniknie uczucie śliskości. Szczyt należy zaznaczyć na karcie za pomocą litery „S”, a kolejne 3 dni następujące po nim numerujemy by oznaczyć dni końca płodności. Przykład uzupełnionej karty:

Podstawowa temperatura ciała

Podstawową temperaturą ciała (PTC) nazywamy temperaturę spoczynkową. Dlatego powinna być ona mierzona zaraz po przebudzeniu, przed wstaniem z łóżka po co najmniej 3-godzinnym śnie. Temperaturę należy niezwłocznie zapisać, żeby w ciągu dnia nie zapomnieć. Należy mierzyć temperaturę za każdym razem tym samym termometrem, o tej samej porze i w tym samym miejscu pomiaru (usta, pochwa, odbyt) podczas jednego cyklu.

Możemy dopuścić do półgodzinnej różnicy w godzinie pomiaru. Ze względu na fakt, że każde zakłócenie wpływające na podstawową temperaturę ciała, powinno być ono zaznaczone na karcie pomiaru (choroba, leki, stres, zmiana godziny pomiaru, zmiana termometru, alkohol wypity poprzedniego dnia, zmiana klimatu).

W wypełnianiu wykresu PTC należy zwrócić uwagę na dwie rzeczy. Linię pokrywającą oraz skok temperatury:
Linia pokrywająca służy do oddzielenia faz temperatury: wyższej i niższej. Zaznacza się ją pół kratki (0,025 stopnia) nad najwyższą z sześciu niższych temperatur przed skokiem temperatury. Powyżej tej linii powinny się znaleźć co najmniej 3 kolejne niezakłócone wyższe temperatury.
Skok temperatury rozpoznajemy gdy różnica między najwyższą z sześciu niższych temperatur poprzedzających skok temperatury, a trzecią z kolejnych niezakłóconych temperatur wyższych wynosi co najmniej 0,2 stopnia. Aby łatwiej było zaobserwować skok, musimy zaznaczyć trzy kratki od linii pokrywającej w górę. Najlepiej zaznaczyć to ukośnymi liniami.

Ważne:
Jeśli trzeci dzień wyższych temperatur nie wzrósł o 0,2 stopnia, należy poczekać na 4 dzień. W przeciwieństwie do poprzednich dni, ten dzień nie musi już być wyższy o 0,2 stopnia ponad linią pokrywającą. Wystarczy, żeby znajdował się ponad nią.

Warto wiedzieć:
Podczas gdy nie można w inny sposób zinterpretować cyklu, możemy wprowadzić do niego korektę godziny poprzez dodanie do wcześniejszego lub odjęcie od późniejszego pomiaru 0,1 stopnia za każdą godzinę różnicy. Należy pamiętać, że korekty można dokonać między godziną 4, a 11.

Jak poprawnie uzupełnić kalendarzyk małżeński

Wiele kobiet nie wie jak poprawnie wypełnić kartę obserwacji kalendarzyka małżeńskiego w związku z tym zniechęcają się do tej metody. Na pierwszy rzut oka wygląda to na dosyć skomplikowane, jednak z każdym kolejnym cyklem, gdy będziesz poznawać lepiej swój organizm i cykl będzie to coraz łatwiejsze. Takie obserwacje przydają się nie tylko podczas planowania poczęcia, ale również są źródłem informacji dla naszego lekarza podczas regularnych wizyt kontrolnych.

Jak uzupełnić prawą część karty obserwacji?

– Numer cyklu – cykle należy numerować kolejnymi liczbami, zaczynając od 1,

– Numer kolejnej karty cyklu – zazwyczaj w tym miejscu widnieje liczba 1. Z pewnością to pole jest ważne dla kobiet, które mają długie cykle. Gdy nie mieszczą się na jednej karcie, po skończeniu jednej kontynuują uzupełnianie na drugiej. Wtedy należy w tym miejscu wpisać 2,

– Dzień wystąpienia pierwszego śluzu – większość kobiet po skończeniu miesiączki na dni suche. Należy wpisać tutaj numer pierwszego dnia pojawienia się jakiegokolwiek śluzu lub chociażby odczucia wilgotności,

– Dzień wystąpienia śluzu wysoce płodnego – należy wpisać kiedy pojawił się śluz spełniający cechy śluzu wysoce płodnego. Wystarczy, żeby pojawiła się co najmniej jedna z cech śluzu wysoce płodnego,

Dzień szczytu objawu śluzu – ostatni dzień w którym obserwujemy cechy śluzu wysoce płodnego,

Dzień szczytu objawu śluzu + 3 – ostatni dzień w którym obserwujemy cechy śluzu wysoce płodnego + 3 dni,

Trzeci dzień temperatury powyżej linii pokrywającej – trzeci dzień w którym temperatura jest powyżej linii pokrywającej,

Długość fazy lutealnej – ilość dni do końca cyklu od owulacji. Podczas gdy uzupełniamy kartę wpisujemy tu ilość dni od wzrostu temperatury do końca trwania cyklu. Zazwyczaj faza ta trwa od 10 do 16 dni,

Długość cyklu – cykl trwa od pierwszego dnia krwawienia do ostatniego dnia przed kolejnym  krwawieniem miesiączkowym,

– Ponieważ w pierwszych trzech cyklach mamy za mało informacji, nie wypełniamy pozostałych pól.

Co oznaczają skróty na karcie obserwacji?

K – krwawienie miesiączkowe,

Pl – plamienie miesiączkowe,

P – dni płodne,

X – dni niepłodne,

– P/X – płodność trwa tylko do wieczora,

– na wykresie kółkiem oznaczamy zakłócone temperatury, ponieważ możemy je pominąć w interpretacji swojego cyklu.

Koniec fazy płodności wyznacza:
– wieczór trzeciego dnia wyższych niezakłóconych temperatur,
–  wieczór trzeciego dnia po szczycie objawu śluzu.
Istotne jest, że decyduje o tym wskaźnik, który pojawia się jako ostatni.

Zobacz także: Kalendarzyk Małżeński – co to jest? Jak to działa? Wzór do pobrania, wykres


Autor:

Paula

„Para jest płodna tyle dni ile organizm kobiety pozwala przeżyć plemnikom.”

 

 

Dodaj komentarz...