Płeć dziecka to jedno z pierwszych pytań jakie rodzi się w głowach przyszłych rodziców. Oczywiście nie ważne czy chłopczyk, czy dziewczynka. Najważniejsze żeby było zdrowe. Niemniej jednak na tą informację każda przyszła mama czeka z dużą niecierpliwością. Z medycznego punktu widzenia, lekarz ginekolog podczas standardowego badania ultrasonograficznego, może zobaczyć płeć dziecka, najwcześniej około 13 tygodnia ciąży. W praktyce zdarza się jednak, że ułożenie malucha w brzuchu uniemożliwia poznanie płci przyszłym rodzicom, przez bardzo długi czas. W poniższym artykule przedstawiamy najważniejsze kwestie dotyczące płci dziecka. Sprawdź od czego zależy płeć dziecka (a może można ją zaplanować jeszcze przed ciążą?). Kiedy najlepiej wykonać badanie, czy można rozpoznać płeć dziecka bez pomocy medycyny i co o tym wszystkim sądzą nasze babcie.
- Od czego zależy pleć dziecka?
- Jak zaplanować płeć dziecka?
- Kiedy wykonać badanie potwierdzające płeć dziecka?
- Test na płeć dziecka
- Jak rozpoznać płeć dziecka (babcine sposoby z przymrużeniem oka)
- Chłopczyk czy dziewczynka – magiczne sztuczki
- Płeć dziecka – obalamy mity
Od czego zależy płeć dziecka?
Decyzja o tym, czy w brzuchu przyszłej mamy znajduje się chłopczyk czy dziewczynka kształtuje się już w momencie zapłodnienia i w 100% zależy od mężczyzny, a dokładniej od jego plemników. Ze względu na to, że organizm kobiety jest w stanie produkować tylko jeden rodzaj chromosomu – chromosom X, to komórki rozrodcze pochodzące od mężczyzny (męskie plemniki zawierają zarówno chromosom X, jak i chromosom Y) decydują o płci przyszłego członka rodziny.
Jak zaplanować płeć dziecka?
Mimo, iż my, przyszli rodzice, nie dysponujemy narzędziami, które w 100% pozwolą nam zaplanować płeć dziecka istnieje kilka pomysłów (które powinno się traktować bardziej jako ciekawostki, niż potwierdzone naukowo sposoby), które w pewnym stopniu mogą okazać się pomocne (a na pewno nie zaszkodzą) 🙂
-
płeć dziecka, a dieta rodziców
odpowiednio dobrany jadłospis, będący podstawą żywienia przyszłej mamy, przez kilka miesięcy przed zapłodnieniem, może wpłynąć na zmianę biochemicznej struktury komórki jajowej. Ale w jaki sposób może to wpłynąć na płeć dziecka? Struktura komórki jajowej, po zastosowaniu odpowiedniej diety, może mieć tendencję do przepuszczania plemników zawierających określony rodzaj chromosomu (X – jeżeli chcemy mieć córkę, Y – jeżeli chcemy mieć syna).
– chłopczyk – dieta kobiety powinna być bogata w potas i sód. W codziennym jadłospisie powinno znaleźć się dużo pomidorów, bananów, suszonych owoców, ziemniaków, czerwonego mięsa. Dieta powinna zawierać sól.
– dziewczynka – codzienny jadłospis przyszłej mamy powinien uwzględniać przede wszystkim produkty bogate w wapń oraz magnez (ryby, nabiał, czekolada, cytrusy, orzechy). Dieta powinna ograniczać spożycie soli i cukru.
-
płeć dziecka a owulacja
męskie plemniki nie są takie same. Oprócz tego, że różni je materiał genetyczny w postaci chromosomu (X albo Y), plemniki męskie różnią się między sobą szybkością oraz możliwością przetrwania w organizmie kobiety. Plemniki zawierające chromosom X (odpowiadający za poczęcie dziewczynki) są cięższe, wolniejsze i mają większą zdolność przetrwania niż plemniki zawierające chromosom Y (odpowiadający za poczęcie chłopczyka). Dlatego też, parom, które pragnę córeczki, lekarze ginekolodzy zalecają uprawianie seksu przed owulacją.
-
płeć dziecka a temperatura
plemniki męskie posiadające chromosom Y są podobno zdecydowanie mniej odporne na wysoką temperaturę. Przyjęła się powszechna opinia, że ciepła bielizna i gorące kąpiele działają na nie negatywnie. Co za tym idzie ojcom, którzy chcą mieć dziewczynkę zaleca się zażywanie gorących kąpieli i noszenie ciepłej bielizny.
-
płeć dziecka a wiek rodziców
badania przeprowadzone przez John’a Manning, brytyjskiego demografa wykazały, że w związkach, w których partnerka jest starsza od mężczyzny rodzi się więcej dziewczynek. Tym samym, jeżeli mężczyzna koniecznie chce posiadać syna, powinien znaleźć sobie partnerkę młodszą od siebie.
-
płeć dziecka a geny
badania przeprowadzone pod przewodnictwem Corrego Gellatly, doktora z Newcastle University dowiodły, że w przypadku mężczyzn, którzy mają wielu braci, wzrasta prawdopodobieństwo spłodzenia syna i odwrotnie. Jeżeli mężczyzna posiada siostry, prawdopodobieństwo poczęcia dziewczynki jest większe.
Zobacz także: Płeć dziecka – planowanie, USG, sposoby
Kiedy wykonać badanie potwierdzające płeć dziecka?
Najwcześniejszy moment, w którym możliwe jest określenie (z duży prawdopodobieństwem) płci dziecka przypada dopiero w okolicy 13 tygodnia ciąży. Każda przyszła mama musi mieć jednak świadomość, że nie zawsze i nie każdy lekarz rozpozna płeć w tym okresie.
Warto wiedzieć:
Szybkie rozpoznanie płci dziecka, zależy głównie od umiejętności lekarza wykonującego badanie oraz aktualnego ułożenia dziecka w brzuchu mamy.
W przypadku większości ciąż, bardziej precyzyjne i pewne określenie płci dziecka przypada na czas po 20. tygodniu ciąży (precyzja badania oscyluje między 95 – 100%). Zdarza się jednak, że ze względu na ułożenie malucha, grubość powłok brzusznych lub ilość płynu owodniowego. Całkowitą pewność lekarz osiąga dopiero po 28. tygodniu ciąży.
Test na płeć dziecka
Od jakiegoś czasu przyszli rodzice mają możliwość poznania płci swojego dziecka, już około 7. tygodnia ciąży. Naukowcy opracowali test, wykonywany laboratoryjnie, na podstawie pobranej od przyszłej mamy próbki krwi, który ma za zadanie zidentyfikować cząsteczki DNA płodu znajdujące się w próbce, pod kątem występowania w nim fragmentów męskiego chromosomu Y.
Warto wiedzieć:
Niewątpliwie ogromną zaletą testu na płeć dziecka jest jego bezpieczeństwo. Badanie krwi to nieinwazyjna metoda, która nie niesie za sobą żadnego ryzyka dla matki i płodu. Diagnostyka prenatalna bogata jest w badania, mogące określić płeć dziecka we wczesnych etapach ciąży np. amniopunkcja, biopsja kosmówki, punkcja owodni. Jednak wszystkie te badania są badaniami inwazyjnymi, które wykonuje się jedynie w szczególnych przypadkach, jeżeli istnieje ryzyko wad genetycznych płodu.
Jak rozpoznać płeć dziecka? (babcine sposoby z przymrużeniem oka)
Praktycznie każdego dnia, na drodze przyszłej mamy, pojawiają się wróżki, w postaci dobrych cioć, babć, uprzejmych koleżanek lub dziwnych nieznajomych, które są w stanie bezbłędnie przewidzieć płeć dziecka, na podstawie wyglądu i zachowania ciężarnej.
- słodkie/słone – podobno zachcianki ciążowe, są odbiciem płci dziecka. Nieodparta ochota na słodkie przekąski (czekoladę, torty, słodycze) oznacza, że w twoim brzuchu jest dziewczynka. Jeżeli jednak stanowczo wolisz potrawy słone (frytki, chipsy, paluszki) urodzisz chłopca.
- uroda przyszłej mamy – metoda polega na przepowiadaniu płci dziecka na podstawie wyglądu przyszłej mamy. Jeżeli według opinii przepowiadającego, przyszła mama wygląda mniej korzystnie niż przed ciążą, na pewno urodzi dziewczynkęnPodobno dziewczynka odbiera w ciąży urodę mamie. Jeżeli przyszła mama wygląda jednak kwitnąco, najprawdopodobniej urodzi chłopca.
- kształt brzucha ciążowego – gdy brzuch przyszłej mamy jest okrągły, rodzice powinni spodziewać się dziewczynki. Jeżeli jednak brzuch przyjmuje kształt szpiczasty, świadczy to o poczęciu syna.
- owłosienie – w trakcie ciąży, może zdarzyć się, że organizm kobiety będzie wytwarzał zwiększoną ilość testosteronu, który odpowiada za nadmierne owłosienie. Jeżeli na twoim ciele pojawi się więcej włosków, które zdecydowanie szybciej rosną, może to oznaczać, że spodziewasz się syna.
Chłopczyk czy dziewczynka – magiczne sztuczki
- matematyka – ciężko powiedzieć, że matematyka ma coś wspólnego z magią,. Niemniej jednak można spotkać się z opinią, że za pomocą odpowiedniego wzoru matematycznego, możemy poznać płeć naszego dziecka. Podstawą obliczeń jest wiek, w którym kobieta zaszła w ciążę. Kolejno dodaje się miesiąc, w którym się urodziła i miesiąc w którym doszło do poczęcia (miesiąc, w którym przypada 14 dzień cyklu menstruacyjnego). Otrzymanie wyniku parzystego świadczy o poczęciu dziewczynki. Wynik nieparzysty, każe przygotować się na narodziny chłopca.
- olej – bardzo prosta metoda na poznanie płci dziecka, do której potrzebujemy jedynie kilka kropli oleju. Najlepiej, ze względów zdrowotnych i ekonomicznych, skorzystać z oleju spożywczego :). Przyszła mama przyjmuje pozycję leżącą i w najbardziej wystającym miejscu na brzuchu, umieszcza kilka kropli oleju. Jeżeli olej będzie spływał długo, oznacza to że w brzuchu jest dziewczynka. Szybkie spłynięcie sugeruje poczęcie chłopca. Niestety w metodzie, nie zostało sprecyzowane, kiedy można przyjąć, że olej spływa szybko, a kiedy nie 🙂
- pierścionek – do przetestowania metody potrzebujemy gładkiego pierścionka (idealna będzie obrączka ślubna. Materiał z którego jest wykonana nie wpływa na skuteczność metody). Pierścionek wieszamy na łańcuszku i umieszczamy nad dłonią ciężarnej. Ruchy wahadłowe pierścionka oznaczają chłopca, a okrężne – dziewczynkę.
- kapusta czerwona – do magicznej sztuczki potrzebna jest woda pozostała po ugotowaniu czerwonej kapusty oraz kilka kropel moczu ciężarnej. Kolor wody po wymieszaniu jej z moczem kobiety ma świadczyć o płci dziecka. Fioletowa – chłopczyk, różowa – dziewczynka.
Płeć dziecka – obalamy mity
Poniżej zebraliśmy najpowszechniejsze mity dotyczące płci dziecka
- chłopcy są dużo bardziej aktywni w brzuchu mamy – jeżeli dziecko dużo i mocno kopie to na pewno chłopiec
- widoczne wcięcie w talii kobiety świadczy, że w brzuchu znajduje się chłopiec
- zachcianki ciążowe świadczą o płci dziecka (słodkie – dziewczynka, słone – chłopiec)
- kształt brzucha świadczy o płci dziecka (okrągły – dziewczynka, szpiczasty – chłopiec)
- uroda przyszłej mamy świadczy o płci dziecka (korzystny wygląd – dziewczynka, mniej korzystny wygląd – chłopiec).
Niewątpliwie w przypadku płci dziecka, decydującą rolę odgrywają męskie plemniki. Jeżeli przyszłym rodzicom bardzo zależy na chłopcu lub dziewczynce, warto wykorzystać metody mogące pomóc w zaplanowaniu płci dziecka. Ważne jednak aby, podobnie jak w przypadku babcinych metod rozpoznawania płci i magicznych sztuczek, nie traktować ich całkiem serio.