test ciążowy, testy ciążowe, rodzaje testów ciążowych,
8 czerwca 2020

Rodzaje testów ciążowych

Pierwsze co robi kobieta podejrzewająca ciążę to idzie do apteki po test ciążowy. Stojąc przed półką trzeba wybrać któryś z nich. Jakie są rodzaje testów ciążowych? Który jest najskuteczniejszy? Który się sprawdzi w naszym przypadku?

  1. Rodzaje testów ze względu na czułość
  2. Test ciążowy paskowy
  3. Strumieniowy test ciążowy
  4. Test ciążowy płytkowy

 

Wszystkie rodzaje testów ciążowych do użytku domowego działają na tej samej zasadzie. Wykrywają obecność hormonu hCG, czyli gonadotropinę kosmówkową, w moczu. Test ciążowy należy wykonać zgodnie z instrukcją znajdującą się na dołączonej ulotce. Na prawidłowo wykonanym teście powinien pokazać się pasek w miejscu oznaczonym (C) – czyli linia kontrolna. Gdy po określonym przez producenta czasie na teście widoczna jest tylko kreska (C), test jest negatywny. W przypadku gdy na teście pojawi się również kreska w miejscu (T), oznacza to, że test jest pozytywny. Jeśli natomiast na teście nie pojawiła się żadna kreska, oznacza to, że test został wykonany w sposób nieprawidłowy lub jest wadliwy.

Zobacz także: Test ciążowy – kiedy zrobić, czy jest wiarygodny?

 

Rodzaje testów ciążowych ze względu na czułość

Testy ciążowe mają największą skuteczność jeśli są wykonane w dniu spodziewanej miesiączki. Możesz jednak zrobić test wcześniej. Jeśli się bardzo niecierpliwisz, możesz zrobić pierwszy test już 9 – 10 dni po zapłodnieniu. Trzeba w takiej sytuacji warto wybrać test określany zazwyczaj jako „super czuły”, czuli taki, który wykrywa stężenie hormonu beta hCG na poziomie 10mlU/ml. Jeśli test zrobiony przed planowanym terminem miesiączki jest negatywny, warto powtórzyć test za 2-3 dni, a najlepiej w dniu spodziewanej miesiączki.

Standardowe testy natomiast wykrywają stężenie beta hCG na poziomie 20 mlU/ml, 25mlU/ml lub 30mlU/ml. Wykonanie takiego testy w dniu spodziewanej miesiączki daje 99% pewności niezależnie od wyniku.

Warto wiedzieć:
Nawet jeśli druga kreska jest bardzo jasna, wynik testu jest pozytywny.

 

Test ciążowy paskowy

test ciążowy, testy ciążowe, rodzaje testów ciążowych,

Aby wykonać taki test potrzebujemy czystego i suchego pojemnika na mocz. Po wypełnieniu pojemnika moczem należy zanurzyć w nim test do miejsca wskazanego na pasku. Następnie odkładamy pasek na płasko i odczekujemy czas wskazany w ulotce. Ważne jest, aby nie przekraczać maksymalnego czasu podanego przez producenta, ponieważ po tym czasie test może okazać się fałszywie dodatni.

 

Strumieniowy test ciążowy

test ciążowy, testy ciążowe, rodzaje testów ciążowych,

Ten rodzaj testu jest popularny ze względu na łatwość w jego wykonaniu oraz braku potrzeby zebrania moczu do oddzielnego pojemnika. Wystarczy skierować końcówkę testu pod strumień moczu, zazwyczaj na 10-15 sekund (instrukcję znajdziemy w ulotce) lub jak w przypadku testu paskowego, możemy zanurzyć go w pojemniku ze świeżo zebranym moczem. Następnie odkładamy test na płasko na czas wskazany przez producenta i odczytujemy wynik.

Test ciążowy płytkowy

test ciążowy, testy ciążowe, rodzaje testów ciążowych,

Trzeci z domowych testów ciążowych to test płytkowy. W opakowaniu oprócz instrukcji znajdziemy test oraz pipetę – kroplomierz. Test układamy na płaskiej powierzchni i do czystego i suchego pojemnika pobieramy mocz. Do tego testu potrzebna nam będzie niewielka ilość moczu – zazwyczaj są to 3-4 krople. Pipetą załączoną do opakowania pobieramy odpowiednią ilość płynu i zakraplamy we wskazane miejsce. Jak w przypadku poprzednich testów, odczekujemy określony na opakowaniu czas i odczytujemy wynik.

 

Ważne:
Zarówno po zobaczeniu dodatniego wyniku testu jak i w przypadku braku miesiączki pomimo wyniku negatywnego powinnaś zgłosić się do swojego lekarza ginekologa.

 


Autor:

Paula

„Warto wiedzieć: Nawet jeśli druga kreska jest bardzo jasna, wynik testu jest pozytywny.”

 

Dodaj komentarz...