płeć dziecka, od czego zależy płeć, jak zaplanować płeć
26 kwietnia 2020

Płeć dziecka – planowanie, USG, sposoby

Współżycie w określonym momencie cyklu owulacyjnego, odpowiednia dieta matki, a nawet korzystanie z chińskiego kalendarza płci –sposoby te przez wiele par zostały uznane za skuteczne w staraniach o syna lub córkę. W praktyce stuprocentową pewność co do płci dziecka zyskuje się dopiero w dniu porodu. Wcześniej najbardziej wiarygodne jest badanie ultrasonograficzne – jednak również w tej kwestii mogą zdarzyć się pomyłki, choć dzięki nowoczesnym aparatom USG już stosunkowo rzadko.

  1. Czy da się zaplanować płeć dziecka
  2. Jak zaplanować płeć dziecka – metoda dr Shettlesa
  3. Zmiana pH pochwy sposobem na syna lub córkę
  4. Planowanie płci dziecka a dieta matki
  5. Planowanie płci dziecka – metoda cykliczna
  6. W którym tygodniu wiadomo, jaka jest płeć dziecka
  7. USG potwierdzeniem płci dziecka
  8. Badanie USG – pomyłki się zdarzają
  9. Babcine sposoby na poznanie płci dziecka

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu rodzice aż do dnia porodu nie wiedzieli, czy powitają na świecie syna, czy córkę. Nawet gdy już dostępne były badania USG, wykonywało się je bardzo rzadko – wyłącznie w przypadkach poważnego zagrożenia ciąży. Nie oznacza to wcale, iż rodzice w dawniejszych czasach nie zastanawiali się od samego początku, jaką płeć będzie miało ich maleństwo. Dziś rodzice nie tylko mogą stosunkowo wcześnie dowiedzieć się, czy ich dziecko to syn czy córka, ale też mogą do pewnego stopnia próbować zaplanować płeć dziecka.

O ile jednak w dawniejszych czasach nie znano skutecznych sposobów na planowanie płci dziecka, o tyle próby jej rozpoznania na podstawie m.in. kształtu brzucha czy zachcianek przyszłej mamusi były na porządku dziennym. Rodzice, którzy bardzo chcieliby mieć dziecko określonej płci, mogą spróbować pewnych sposobów jeszcze przed zapłodnieniem. Należy jednak pamiętać, iż kwestii tej nikt nie jest w stanie zaprogramować, warto przygotować się na powitanie na świecie zarówno synka, jak i córeczki.

 

Czy da się zaplanować płeć dziecka

Decyzja o płci dziecka zapada w momencie zapłodnienia. Największy udział mają w tym plemniki. Komórka jajowa kobiety zawsze bowiem posiada chromosom X. Mężczyzna natomiast „udostępnia” plemniki z chromosomami X i Y. Jeśli do komórki jajowej dotrze plemnik z chromosomem X, urodzi się dziewczynka. Jeśli będzie to chromosom Y, rodzice powitają na świecie chłopca. Choć większość rodziców zapewnia, iż najważniejsze jest dla nich zdrowie maleństwa, płeć jednak zwykle ma dla nich znaczenie – większe lub mniejsze.

Nie istnieją stuprocentowo skuteczne metody na zaplanowanie płci dziecka. Nie istnieją też metody potwierdzone naukowo ani takie, które byłby oficjalnie polecane przez lekarzy. Wokół planowania płci potomka narosło wiele mitów i legend. Pewne teorie głoszone w swoim czasie jako wiarygodne zostały później obalone. Nie zmienia to faktu, iż wielu rodziców potwierdza skuteczność metod na planowanie płci dziecka – zarówno tych bardziej naukowych, jak i tych związanych z dawnymi wierzeniami.

Zobacz także: Płeć dziecka – od czego zależy, USG, mity

Jak zaplanować płeć dziecka – metoda dr Shettlesa

Jedna z teorii wskazuje, iż na płeć dziecka ma wpływ moment zapłodnienia. Metoda dr Shettlesa została opracowana w latach 70’ ubiegłego stulecia. Według naukowca plemniki męskie są szybkie, ale żyją krótko. Z tego względu pary pragnące mieć syna powinny zdecydować się na współżycie jak najbliższej terminu owulacji. Plemniki żeńskie natomiast są powolniejsze, za to żyją dłużej. Aby spłodzić córkę, należy więc współżyć przed owulacją – najlepiej 40 godzin wcześniej.

Metoda planowania płci dziecka dr Shettlesa wymaga dobrej znajomości własnego cyklu owulacyjnego. Wystarczy obserwacja kilku cyklów, notowanie charakterystycznych cech śluzu z szyjki macicy, aby kobieta umiała dobrze rozpoznać, kiedy zbliża się i występuje jajeczkowanie. Według tej teorii ważny jest nie tylko moment zapłodnienia, ale też pozycja podczas współżycia. Spłodzenie chłopca jest łatwiejsze przy głębokiej penetracji, natomiast dziewczynki – przy płytkiej. Metoda dr Shettlesa nigdy w późniejszych latach nie została potwierdzona naukowo. O jej skuteczności zapewnia natomiast wiele par, którym udało się spłodzić upragnioną córkę lub wyczekanego syna.

 

Zmiana ph pochwy sposobem na syna lub córkę

Nieco mniej znana teoria głosi, iż płcią dziecka można sterować poprzez zmianę środowiska pochwy.  Według tej teorii, plemniki męskie lepiej radzą sobie w środowisku zasadowym, czyli powyżej 7 pH. Natomiast plemniki żeńskie mają większą szansę na dotarcie do komórki jajowej w środowisku kwaśnym – poniżej 7 pH. Sterowanie pH pochwy wymagałoby jednak stosowania specyfików – często bardzo drogich, a niekoniecznie bezpiecznych.

Wszelkie tego typu działania powinny być skonsultowane z lekarzem-ginekologiem, który wykluczy ewentualne zagrożenie dla zdrowia kobiety. Należy także pamiętać, iż stosowanie wątpliwego pochodzenia maści i leków może mieć negatywny wpływ na rozwój zarodka, jeśli oczywiście dojdzie do poczęcia.

Warto wiedzieć: jak zadbać o jakość plemników

Niezależnie od tego, czy przyszli rodzice wymarzyli sobie córkę, czy syna, powinni zadbać o jakość plemników – ma ona niebagatelne znaczenie dla samego faktu zapłodnienia. Aby ejakulat był zasobny w mocne plemniki, para nie powinna współżyć codziennie. Optymalna będzie częstotliwość stosunków co 2-3 dni. Plemnikom szkodzi też zbyt obcisła bielizna, która przegrzewa jądra. Wielogodzinna praca za kierownicą samochodu, a także zbyt długie siedzenie z laptopem na kolanach również mogą być czynnikami negatywnie wpływającymi na jakość plemników.

 

Planowanie płci dziecka a dieta matki

Kolejna teoria głosi, iż na płeć dziecka ma wpływ to, co znajduje się w diecie przyszłej matki. Twórcą tzw. metody dietetycznej jest prof. Joseph Stolkowski. Według naukowca, odpowiednią dietę należy wdrożyć już pół roku przed planowanym poczęciem. Pary pragnące powitać na świecie córkę powinny zadbać, aby w diecie kobiety pojawiło się dużo produktów zawierających wapń i magnez. Wśród nich można wymienić mleko i jego przetwory, orzechy, fasolę, kasze gruboziarniste, warzywa liściaste, brokuły, ryby, figi czy soję.

Natomiast zaplanowanie płci męskie wymaga wdrożenia diety bogatej w potas i sód. Znaleźć je można w wędlinach, bananach, cytrusach, pomidorach, mięcie, pietruszce i pestkach słonecznika. Planowaniu syna zaszkodzą natomiast czekolada, mleko, orzechy, pełnoziarnisty chleb czy skorupiaki. Metoda dietetyczna, jak każda inna metoda planowania płci dziecka, nie została potwierdzona naukowo. Wskazane diety obfitują jednak w zdrowe produkty, nic więc nie stoi na przeszkodzie, aby jedną z nich wypróbować.

Planowanie płci dziecka – metoda cykliczna

Jedna z najmłodszych teorii opiera się na założeniu, iż komórka jajowa w różnych dniach cyklu może być naładowana dodatnio lub ujemnie. Potencjałem elektrycznym różnią się również plemniki – te zawierające chromosom X są naładowane dodatnio, a te z chromosomem Y – ujemnie. Twórcą metody Selnas, czyli tzw. metody cyklicznej, jest biolog komórkowy Patrick Schoun.

Według tej teorii, potencjał komórki jajowej zmienia się cyklicznie. W niektóre dni cyklu jajeczko przyciąga plemniki Y, a w innych X. Metoda cykliczna jest jednak dość skomplikowana – wymaga stworzenia indywidualnego kalendarzyka, uwzględniającego wiek kobiety, grupę krwi, datę ostatniej miesiączki i przebieg cykli. Choć naukowiec zapewnia o jej skuteczności, zdania na temat tej metody są podzielone.

Warto wiedzieć: jedyne skuteczne metody planowania płci dziecka

Nowoczesna medycyna pozwala na precyzyjne zaplanowanie płci dziecka. Metody te nie są jednak stosowane powszechnie przez zdrowe, starające się o dziecko pary. Pierwsza metoda polega na sortowaniu plemników pod względem chromosomów płciowych – jest to tzw. technika microsort. Druga metoda to in vitro połączone z przedimplantacyjną diagnostyką genetyczną. Obie te metody stosuje się jednak przede wszystkim wtedy, gdy istnieją ważne wskazania medyczne. Pary, które ze względu na genetyczne obciążenie obawiają się spłodzenia dziecka płci obarczonej ryzykiem poważnej wady (np. hemofilii u chłopców), mogą zdecydować się na zastosowanie jednej z tych technik. Muszą jednak liczyć się z kosztami finansowymi, i to wcale nie małymi.

 

W którym tygodniu wiadomo jaka jest płeć dziecka

Płeć dziecka można poznać już w 13. tygodniu ciąży. Wymaga to jednak przeprowadzenia inwazyjnego badania prenatalnego, dzięki któremu możliwe jest sprawdzenie układu chromosomów rosnącego w brzuchu matki maleństwa. Inwazyjnych badań prenatalnych nie wykonuje się jednak w celu poznania płci dziecka. Przeprowadza się je, by ocenić ryzyko wystąpienia poważnych wad genetycznych płodu, takich jak m.in. zespół Downa.

Inwazyjne badanie prenatalne polega na pobraniu i zbadaniu materiału zawierającego komórki pochodzące od płodu – najczęściej z płynu owodniowego. Do takich inwazyjnych badań zalicza się amniopunkcja, biopsja trofoblastu, fetoskopia i kordocenteza. Każde z nich niesie jednak ze sobą ryzyko poronienia, i najczęściej zastępowane jest badaniami nieinwazyjnymi. Najwcześniejszym sposobem na poznanie płci dziecka, nie niosącym dla niego żadnego ryzyka, jest badanie ultrasonograficzne.

 

USG potwierdzające płeć dziecka

Standardowo w czasie ciąży badanie USG wykonuje się trzy razy – w każdym z trzech trymestrów. Płeć dziecka można poznać podczas badania przeprowadzonego między 18. a 22. tygodniem ciąży. Badanie to jest bardzo ważne przede wszystkim ze względu na ocenę prawidłowości rozwoju płodu, jego wieku, akcji serca, rozmiaru i tempa wzrostu. Osoba wykonująca badanie powinna już bez problemu zobaczyć na monitorze wargi sromowe u dziewczynki, a u chłopca – penisa i mosznę.

Od 28. tygodnia ciąży precyzja pomiaru sięga już 95-100%. Zdarza się jednak, iż przyszli rodzice długo nie wiedzą, czy malować pokój dziecka na różowo, czy na niebiesko. Podczas badania USG dziecko może być odwrócone lub ułożyć się tak niefortunnie, iż narządy płciowe będą całkowicie zasłonięte. Powtórne badanie powinno rozwiać wątpliwości w tej kwestii.

Zobacz także: USG w ciąży – kiedy i jak często je wykonywać? Czy jest bezpieczne?

Badanie USG – pomyłki się zdarzają

Doświadczony lekarz dysponujący nowoczesnym aparatem USG jest w stanie rozpoznać płeć dziecka nawet w 14.-16. tygodniu. Jednak czym wcześniej wykonane badanie, tym większe ryzyko błędu. Rozpoznanie płci jest też trudniejsze w przypadku ciąży mnogiej. Wpływ na prawidłowość oceny mają także doświadczenie ginekologa oraz jakość aparatu USG.

Badanie USG to szczególne przeżycie dla przyszłych rodziców. Mogą oni zobaczyć buzię swojego dziecka, jego rączki, nóżki, usłyszeć bicie serca, zobaczyć nieporadne ruchy. Prywatne gabinety ginekologiczne oferują wykonanie badania USG 4D. Dzięki nowoczesnej aparaturze wygląd dziecka obserwowanego na ekranie niewiele odbiega od tego, co faktycznie można by zobaczyć w brzuchu mamy. USG 4D zawsze jest płatne – kosztuje około 200-300 zł. Choć zwiększa wrażenia rodziców podczas badania, w kwestii rozpoznawania płci nie ma jednak przewagi nad zwykłym badaniem.

 

Babcine sposoby na poznanie płci dziecka

Zanim zaprojektowano aparaty USG, kobiety przewidywały płeć dziecka z różnych znaków. Jeśli kobieta wyglądała w ciąży kwitnąco, spodziewano się potomka płci męskiej. Jeśli prezentowała się nieatrakcyjnie, oczekiwano powitania córki. Apetyt na słodkie zwiastował pojawienie się na świecie dziewczynki, na smaki ostre lub słone – chłopca. Dla kobiet w dawnych czasach istotne były także kształt i ułożenie brzucha – jeśli był okrągły i nisko ułożony, spodziewano się synka. Mamy przyszłych córek natomiast miały mieć brzuchy duże i „rozlane”.

Choć w babcinych sposobach na poznanie płci dziecka może kryć się pewne medyczne uzasadnienie, nie należy zbytnio na nich polegać. Kobieta, która podczas badania USG prosi o niepodawanie płci dziecka, bo chce mieć niespodziankę, powinna też raczej zrezygnować z takich ludowych metod rozpoznawania płci. Uniknie dzięki temu rozczarowania. Koniec końców rodzice pokochają swoje dziecko całym sercem niezależnie od tego, jakiej spodziewali się płci i czy ostatecznie powitali na świecie uroczą córeczkę, czy wyjątkowego chłopca.

Warto wiedzieć: chiński kalendarz płci

Zarówno w planowaniu płci dziecka, jak i w późniejszym jej określeniu, wielu przyszłych rodziców posługuje się szczególnym kalendarzem. Został on odkryty całkiem niedawno w jednym z grobowców, a ma podobno ponad 700 lat. Chiński kalendarz płci wyznacza, w których miesiącach najłatwiej począć dziewczynkę, a w którym chłopca. Uwzględnia się w tym również wiek matki. Choć chiński kalendarz nie ma żadnej podstawy naukowej, wiele par przyznaje, iż wykonane za jego pomocą wyliczenia się sprawdzają. Warto więc wziąć go pod uwagę, nawet jeśli miałoby to przybrać wyłącznie formę zabawy.


Autor:

Ola

„Doświadczony lekarz dysponujący nowoczesnym aparatem USG jest w stanie rozpoznać płeć dziecka nawet w 14.-16. tygodniu.”

Dodaj komentarz...