Do wyliczenia wieku ciąży stosuje się tzw. metodę Naegelego – pozwala ona określić tydzień ciąży, choć nie zawsze w doskonale precyzyjny sposób. Wiedza który to tydzień ciąży jest jednak bardzo ważna – pozwala w terminie wykonać niezbędne badania, przyjmować preparaty witaminowe odpowiednie do wieku ciąży czy skomponować dietę najlepszą dla dziecka. Świadomość wieku ciąży pozwala też szybko zareagować w razie ewentualnych nieprawidłowości.
- Dlaczego warto wiedzieć, w którym tygodniu ciąży się jest
- W jaki sposób wylicza się tydzień ciąży
- Tydzień ciąży a badania lekarskie
- Tydzień ciąży a dieta i leki
- Inne sposoby wyznaczania tygodnia ciąży
- Dlaczego warto interesować się sobą podczas ciąży
Rodzice spodziewający się dziecka uważnie śledzą wszelkie zmiany zarówno w organizmie kobiety, jak i rozwijającego się maleństwa. Chcą dokładnie wiedzieć, kiedy nastąpi rozwiązanie. Dbają o wykonywanie wszystkich potrzebnych badań. Na pytanie o wiek ciąży, przyszła mama często odpowiada z podaniem nie tylko miesiąca, ale też dokładnego tygodnia! To zupełnie naturalne, iż przyszli rodzice odliczają tygodnie i dni do przyjścia na świat ich dziecka.
W rzeczywistości jednak określenie tygodnia, miesiąca, a nawet trymestru ciąży wcale nie jest takie proste. Nie zawsze wiadomo, od którego momentu liczyć okres 9 miesięcy. Nie wiadomo też, jak te miesiące liczyć, skoro nie wszystkie mają tyle samo dni. Wystarczy jednak poznać kilka prostych zasad obliczania tygodnia ciąży. W celu zweryfikowania poczynionych obliczeń warto posługiwać się kalkulatorem ciąży.
Dlaczego warto wiedzieć, w którym tygodniu ciąży się jest
Choć każda ciąża jest indywidualna, wszystkie mają pewne cechy wspólne. Rozwój dziecka odbywa się w ściśle wyznaczonym rytmie. Znajomość tygodnia ciąży pozwoli przyszłej mamie uważnie obserwować zmiany w swoim ciele i sprawdzać, czy przebiegają one tak, jak powinny. Pierwsze ruchy płodu, obrócenie się dziecka główką w dół, pierwsze skurcze – te i inne symptomy prawidłowo rozwijającej się ciąży występują w ściśle określonym czasie. Mama jest spokojna, gdy wszystko przebiega właściwie. Może też rozwiać swoje wątpliwości dodatkową wizytą u lekarza prowadzącego, gdy coś w tym względzie ją zaniepokoi.
Ponadto dzięki znajomości tygodnia ciąży kobieta może lepiej przygotować się na zmiany w swoim organizmie – także te nieprzyjemne. Świadomość, iż np. potrzeba częstego oddawania moczu jest normalna w pierwszym i trzecim trymestrze, natomiast w drugim zwykle ustępuje, pomoże przyszłej mamie przewidzieć uciążliwe sytuacje. Nie będą ją też niepokoiły stany takie jak mdłości i wymioty, specyficzne ułożenie dziecka, rozdrażnienie i rozkojarzenie, czy znaczne opuszczenie się brzucha pod koniec ciąży. Znajomość tygodnia ciąży pomaga kobietom zrozumieć, iż większość takich stanów jest zupełnie naturalnym objawem prawidłowo rozwijającej się ciąży.
W jaki sposób wylicza się tydzień ciąży
Przyjęło się, iż ciąża trwa 9 miesięcy kalendarzowych – w rzeczywistości jest to jednak 10 miesięcy księżycowych, każdy po 28 dni. Oznacz to, iż ciąża trwa 280 dni. Jest to jednak wyliczenie przybliżone, ponieważ każda ciąża odbywa się w sposób indywidualny. Dziecko może urodzić się 14 dni przed wyznaczonym terminem lub po nim, i będzie to zupełnie prawidłowe. Tydzień ciąży wylicza się przy zastosowaniu tzw. metody Naegelego. Za pierwszy dzień ciąży przyjmuje się datę ostatniej miesiączki.
Pierwsze dwa tygodnie ciąży stanowią więc okres jeszcze przed zapłodnieniem. Metoda Naegelego niesie jednak ze sobą pewne ryzyko błędu. Zakłada bowiem, iż cykl kobiecy trwa 28 dni. W rzeczywistości może on trwać dłużej lub krócej – automatycznie wtedy ciąża jest dojrzalsza lub młodsza. Dokładny tydzień ciąży, z uwzględnieniem długości cyklu, może wyliczyć lekarz. Ma to szczególne znaczenie przy określaniu terminu porodu.
Warto wiedzieć: najdokładniejsze określenie tygodnia ciąży
Wyznaczenie rzeczywistego dnia zapłodnienia, a co za tym idzie zarówno tygodnia ciąży, jaki daty porodu, jest bardzo trudne, a czasem wręcz niemożliwe. Uznaje się, iż najdokładniej można określić wiek ciąży podczas badania USG wykonanego między 10. a 13. tygodniem ciąży. Ginekolog wykonujący badanie bierze pod uwagę m.in. wielkość pęcherzyka ciążowego, rozmiar płodu i inne czynniki. Czym wcześniej wykonane badanie, tym lepiej – przyjmuje się, iż najlepiej je wykonać jeszcze przed zakończeniem 10. tygodnia ciąży. Badanie USG pozwala ustalić najdokładniej przewidywaną datę porodu. Nie oznacza to jednak, iż kobieta nie powinna posługiwać się kalkulatorem ciąży wykorzystującym metodę Naegelego. Ustalenie nawet w przybliżeniu tygodnia ciąży pozwoli przyszłej mamie lepiej kontrolować swój organizm i rozwój dziecka.
Zobacz także: 40 tygodni ciąży tydzień po tygodniu!
Tydzień ciąży a badania lekarskie
W okresie 9 miesięcy trwania ciąży kobieta musi wykonać mnóstwo różnych badań. Morfologię krwi i badanie ogólne moczu wykonuje się każdego miesiąca. Na większość innych badań natomiast wyznaczony jest konkretny tydzień ciąży. Na przykład USG standardowo wykonuje się trzy razy: w 11.-14. tygodniu, 18.-22. tygodniu oraz w 28.-32. tygodniu. Precyzja w kwestii tygodnia ciąży jest w tym wypadku bardzo ważna – badania USG pozwalają bowiem ustalić, czy płód rozwija się prawidłowo.
Najwięcej badań wykonuje się między 9. a 10. tygodniem ciąży. Cytologia, przeciwciała toksoplazmozy, przeciwciała różyczki, wirusa HIV, przeciwciała odpornościowe – te i inne badania pozwalają na wczesne wykrycie zagrożeń dla rozwijającej się ciąży i wdrożenie odpowiedniego działania. Między 21. a 26. tygodniem sprawdza się m.in. poziom cukru po podaniu glukozy – badanie to pozwala wyeliminować ryzyko późniejszych komplikacji. To tylko niektóre przykłady badań lekarskich wykonywanych w konkretnych tygodniach ciąży.
Zobacz także: Badania prenatalne
Tydzień ciąży a dieta i leki
Właściwa dieta matki sprzyja prawidłowemu rozwojowi dziecka. Znajomość tygodnia ciąży pozwala ciężarnej tak ułożyć swój jadłospis, by w konkretnym okresie dostarczać maluszkowi tego, czego akurat potrzebuje. Warto też wiedzieć, w jakich miesiącach występują określone dolegliwości, np. poranne mdłości, by wyeliminować z diety produkty, które mogłyby je prowokować.
Leki natomiast przyjmuje się w określonym trymestrze ciąż. Na przykład kwas foliowy zaleca się ciężarnej tylko do drugiego trymestru. Preparaty witaminowe, zalecane przez ginekologów, zawierają składniki skomponowane z myślą o potrzebach dziecka i matki w określonym okresie ciąży – znajomość jej tygodnia pozwoli przyszłej mamie w odpowiednim czasie zamienić dany suplement na inny. Natomiast inne leki, np. przeciwbólowe, przeciwbiegunkowe, na przeziębienie itp., często można przyjmować tylko w określonym trymestrze. Warto więc znać tydzień ciąży – przyszła mama będzie wiedziała, co przyjmować, a czego nie, by jej maleństwo rozwijało się zdrowo i bezpiecznie.
Inne sposoby wyznaczania tygodnia ciąży
Zdarza się, choć bardzo rzadko, iż kobieta dowiaduje się o ciąży wiele tygodni po zapłodnieniu. Taka sytuacja może mieć miejsce np. przy bardzo nieregularnych miesiączkach. Jeśli przyszła mama nie pamięta daty ostatniej miesiączki, reguła Naegelego nie jest możliwa do zastosowania. W takim wypadku wiek ciąży określa się na podstawie pierwszych ruchów płodu. Przyjmuje się, iż kobiety w pierwszej ciąży odczuwają je około 20. tygodnia, natomiast wieloródki – około 17.-18. tygodnia.
Wiek ciąży można też określić na podstawie wysokości dna macicy. Metody te pozwalają jednak uzyskać wynik bardzo przybliżony, obarczony dużym ryzykiem błędu. Szczególnie odczuwanie ruchów płodu jest kwestią bardzo indywidualną. Mimo wszystko określenie w ten sposób tygodnia ciąży jest bardzo ważne, chociażby ze względu na konieczność wykonania niezbędnych badań.
Przeczytaj także: Test ciążowy – kiedy zrobić, czy jest wiarygodny?
Dlaczego warto interesować się sobą podczas ciąży
Uważne obserwowanie swojego ciała w połączeniu ze zdobywaniem informacji o bieżącym rozwoju płodu to dla przyszłej mamy wspaniałe przeżycie. Dzięki temu bliżej poznaje ona swoje maleństwo i świadomiej uczestniczy w procesie rozwoju ciąży. Wiele ciężarnych z niecierpliwością czeka na każdy kolejny tydzień – chcą na bieżąco śledzić zmiany, jakie zachodzą w niej i dziecku. Znajomość tygodnia ciąży pozwoli im też lepiej przygotować się do zbliżającego się porodu – chociażby skompletować w odpowiednim czasie wyprawkę dla dziecka.
Lekarz prowadzący ciążę nie obserwuje jej codziennie. Przyszła mama może jednak wiele zrobić, aby zapewnić swojemu maleństwu zdrowie i bezpieczeństwo – właśnie poprzez obserwację swojego ciała. W bieżącym wyliczaniu tygodnia ciąży łatwo jednak o pomyłkę – dlatego warto mieć zawsze „pod ręką” kalkulator ciąży – dzięki niemu przyszła mama może szybko, bez uciążliwych wyliczeń, dowiedzieć się, w którym jest tygodniu, miesiącu i trymestrze ciąży.
Warto wiedzieć: dzięki określeniu tygodnia ciąży, przyszła mama może:
– śledzić na bieżąco rozwój swojego dziecka
– sprawdzić (w Internecie, w książkach) jak w danym tygodniu wygląda maleństwo
– wykonać w terminie odpowiednie badania
– przyjmować preparaty witaminowe odpowiednie do wieku ciąży
– zastosować odpowiednie leki (np. przeciwbólowe)
– ustalić dietę wspierającą rozwój maluszka
– poznać płeć dziecka
– reagować w razie nieprawidłowości
– przygotować się na dolegliwości
– dowiedzieć się, kiedy miną uciążliwe objawy ciąży (np. mdłości)
– przygotować się do porodu