jestem w ciąży, test ciążowy, rodzaje testów ciążowych
23 kwietnia 2020

Jestem w ciąży – wiadomość zmieniająca życie

Niektóre pary lub małżeństwa starannie planują poczęcie swojego dziecka. Starania mogą trwać kilka miesięcy lub nawet kilka lat. Inne pary natomiast nie planują ciąży. Zarówno jednak w jednym, jak i w drugim przypadku pozytywny wynik testu ciążowego powinien być wiadomością dobrze przyjętą. Na początku zawsze jest stres i zdenerwowanie, jednak to zupełnie normalna reakcja, w końcu na świat przyjdzie dziecko i to jemu będzie trzeba podporządkować swoje życie. Ciąża też nie zawsze jest łatwym i przyjemnym okresem. Sama wiadomość jest najbardziej szokująca dla przyszłej mamy i przyszłego taty. Po takiej informacji w głowie krąży mnóstwo pytań i wiele spraw jest niejasnych. Co dalej zrobić? Kiedy iść do lekarza? Czy powiedzieć najbliższej rodzinie? Poniższy tekst pomoże Ci krok po kroku zaplanować swoje działania.

  1. Dziwne przeczucia i objawy – zrób test ciążowy
  2. Rodzaje testów ciążowych – wybierz idealny dla siebie
  3. Jestem w ciąży – pierwsza wizyta u ginekologa
  4. Wykonanie zleconych badań – będzie ich dużo!
  5. Jestem w ciąży – zaskakująca informacja dla najbliższych

 

Dziwne przeczucia i objawy – zrób test ciążowy

Powinnaś dostać okres kilka dni temu? Odczuwasz ból w podbrzuszu? Masz dziwne przeczucia? To pierwsze oznaki zapłodnienia, dlatego jak najszybciej wykonaj test ciążowy. Jeśli zawsze masz regularne miesiączki, a teraz bez żadnych innych przyczyn (branie silnych leków lub zmiana klimatu) spóźnia się ona o kilka dni, a do tego wszystkiego towarzyszą Ci bóle w dolnej części brzucha, świadczy to o tym że organizm przygotowuje się do ciąży, ponieważ macica zaczyna się powiększać, a zarodek implantuje. To znak, że musisz sięgnąć po test ciążowy. Najlepiej wybierz się po niego do apteki. Jest ich wiele rodzajów, dlatego najlepiej, jeśli wybierzesz dwa lub trzy, wtedy wynik będzie bardziej wiarygodny.

Test ciążowy wykrywa w organizmie kobiety hormon wytwarzany w czasie ciąży, który nazywa się gonadotropiną kosmówkową, w skrócie hCG . Gonadotropina kosmówkowa wydzielana jest przez kobiecy organizm już osiem dni po zapłodnieniu, dlatego dobrej jakości testy ciążowe mogą wyjść pozytywnie już tym czasie. Słabej jakości testy wykonane zbyt wcześnie zapewne nie wykryją hCG, dlatego wynik może wyjść ujemny.

Przeczytaj także: Test ciążowy – kiedy zrobić, czy jest wiarygodny?

Warto wiedzieć:
Pozytywny wynik testu ciążowego oraz zatrzymanie miesiączki nie zawsze mogą świadczyć o ciąży. Zdarza się tak, że na pierwszej wizycie u lekarza ginekologa kobieta dowiaduje się, że jest w ciąży pozamacicznej, nazywanej także ciążą ektopową. W takim przypadku zarodek zamiast zagnieździć się w macicy, zagnieżdża się gdzieś indziej np.: w jajowodach, jajnikach lub brzuchu. Objawy są podobne jak podczas normalnego zapłodnienia, czyli: pozytywny wynik testu ciążowego, zatrzymanie miesiączki oraz ból brzucha, jednak jest on znacznie silniejszy niż normalnie. Do tego mogą dochodzić także plamienia, które pojawiają się około 6-8 tygodnia ciąży, kiedy zarodek rośnie i uszkadza narządy. Kiedy lekarz stwierdzi ciążę pozamaciczną, musi usunąć ją farmakologicznie lub chirurgicznie. Nie ma innej możliwości, ponieważ zarodka nie da się przenieść w odpowiednie miejsce.

Przeczytaj także: Ciąża pozamaciczna (inaczej ektopowa) może doprowadzić do śmierci kobiety. Objawy, leczenie

 

Rodzaje testów ciążowych – wybierz najlepszy dla siebie

Do wyboru w aptekach kobiety mają:

  • Test ciążowy płytkowy – jest najpopularniejszy i łatwy w użyciu. Na plastikowym prostokąciku widnieje okienko, na którym pojawi się wynik testu (dwie kreski to wynik pozytywny, jedna kreska – negatywny). Aby wykonać test, należy oddzielić kilka kropli moczu specjalną pipetką z plastikowego kubeczka i zakroplić w wyznaczone miejsce na płytce. Po kilku minutach na okienku pojawi się wynik testu.
  • Test ciążowy paskowy – również bardzo popularny i łatwy w obsłudze. Wystarczy do plastikowego pojemnika wyodrębnić wyznaczoną ilość moczu, a następnie zanurzyć paseczek do wskazanej granicy. Po kilku sekundach wynik testu będzie gotowy.
  • Test ciążowy strumieniowy – specjalnie skonstruowany przyrząd, który podstawiamy pod strumień moczu. Dokładny opis działania opisany jest na ulotce dołączonej do testu.
  • Test ciążowy cyfrowy – najnowszej generacji tesy do wykonania w domu. Jest bardzo podobny do testu paskowego lub płytkowego, tylko dodatkowo posiada elektroniczny ekranik, na którym pojawia się wynik testu (+ lub -).

Wykonanie w domu testu ciążowego to pierwszy odruch, jaki mają kobiety, kiedy przeczuwają, że mogą być w ciąży. Jeśli wynik wyjdzie negatywny, dla sprawdzenia możesz test wykonać znowu za kilka dni. Jeśli jednak wyjdzie pozytywny, to na 95% jesteś w ciąży.

 

Jestem w ciąży – pierwsza wizyta u ginekologa

Zaraz po odczytaniu wyniku testu, który okazał się pozytywny, powinnaś wybrać godnego, zaufanego i profesjonalnego lekarza ginekologa, do którego pójdziesz na wizytę. Dopiero po niej w 100% będziesz miała pewność, czy doszło do zapłodnienia. Nie musisz się jednak bardzo spieszyć. Spokojnie możesz ustalić wizytę na kilka dni po wykonaniu testu ciążowego, jednak nie później niż do 10 tygodnia ciąży.

Nie zwlekaj zbyt długo, ponieważ pierwsza wizyta odgrywa kluczową rolę. Właśnie wtedy dowiesz się, czy naprawdę jesteś w ciąży, a także czy wszystko przebiega dobrze, bez żadnych komplikacji.

To bardzo ważne, ponieważ w tym czasie kobieta musi przyjmować suplementy, których nie dostarczy w wystarczającej ilość w pożywieniu. Lekarz na wizycie zleci szereg badań, jakie należy wykonać, a także dokona badania pochwy, które pomoże mu znaleźć charakterystyczne cechy, jakie występują w ciąży, czyli rozpulchnienie pochwy za sprawą progesteronu oraz rozpulchnienie szyjki macicy. Dodatkowo, jeśli w gabinecie lekarskim jest aparat USG, specjalista może od razu wykonać badanie, w którym dokładnie będzie można dostrzec pęcherzyk, czyli zarodek. Pamiętaj jednak, że wszystkie te badania potwierdzą ciążę tylko wtedy, kiedy zarodek będzie dobrze zagnieżdżony w macicy, czyli około 8-10 tygodnia ciąży. Na wcześniejszym etapie mogą jeszcze nie występować pewne charakterystyczne zmiany.

 

Wykonanie zleconych badań – będzie ich dużo!

Jeśli do tej pory wizyta u lekarza i robienie badań były u Ciebie rzadkością, to ich liczba w I trymestrze ciąży może Cię trochę przytłoczyć. Jest to niezbędne, aby lekarz mógł stwierdzić, czy z dzieckiem i przyszłą mamą jest wszystko w porządku. Lista badań, na jakie skieruje Cię lekarz na pierwszej wizycie, jest naprawdę długa. Należą do nich:

  • grupa krwi i czynnik Rh,
  • przeciwciała anty Rh,
  • morfologia krwi,
  • glukoza na czczo,
  • TSH,
  • przeciwciała anty-TPO,
  • WR,
  • HBs,
  • HCV,
  • HIV,
  • przeciwciała w kierunku toksoplazmozy,
  • przeciwciała w kierunku różyczki,
  • cytologia,
  • przeciwciała w kierunku cytomegalii,
  • badanie ogólne moczu.

 

Jestem w ciąży – zaskakująca informacja dla najbliższych

Jeśli Twoje przeczucia okazały się rzeczywistością, test ciążowy wyszedł pozytywnie, a wizyta u ginekologa potwierdziła Twój stan, musi przyjść czas na to, aby poinformować najbliższych. Na pierwszym miejscu powinien się znaleźć ojciec dziecka. To on zaraz po Tobie jest najważniejszą osobą i to właśnie przyszły tata powinien usłyszeć to jako pierwszy. To, w jaki sposób to zrobisz, zależy tylko od Ciebie. Może naturalnie, wieczorem podczas oglądania filmu, może od razu przez telefon zaraz po wyjściu od lekarza, a może przy romantycznej kolacji. Najważniejsze jest, aby dowiedział się jako pierwszy. Kiedy już przyszli rodzice wiedzą, że za 9 miesięcy powitają na świecie dziecko, mogą podzielić się radosną nowiną z pozostałymi członkami rodziny i przyjaciółmi.

Zdarza się czasami, że ciąża jest zaskoczeniem i nie jest pozytywnym przeżyciem. Ważne jest wtedy, aby mieć kogoś bliskiego, kto będzie wspierać w trudnych chwilach. Reszta się ułoży. Przyszła mama ma 9 miesięcy na oswojenie się z myślą, że będzie miała dziecko.


Autor:

Patrycja

„Zaraz po odczytaniu wyniku testu, który okazał się pozytywny, powinnaś wybrać godnego, zaufanego i profesjonalnego lekarza ginekologa, do którego pójdziesz na wizytę.”

Dodaj komentarz...