objawy porodu, fazy porodu, trzy fazy porodu
25 kwietnia 2020

Oczywiste i nieoczywiste objawy porodu – na co zwracać uwagę?

Wyznaczenie dokładnego terminu porodu na wizycie u lekarza wcale nie musi oznaczać, że dziecko urodzi się tego konkretnego dnia. Często zdarza się tak, że maluszek chce zobaczyć świat wcześniej i do porodu dochodzi kilka dni lub nawet kilka tygodni przed czasem. Jeśli kobieta wkroczy w III trymestr ciąży, powinna bardzo dokładnie wsłuchiwać się we własne ciało oraz obserwować sygnały, które wysyła. Ból, skurcze to często objawy, które mówią o tym, że dziecko chce już ujrzeć świat. W większości przypadków na kilka dni lub nawet tygodni przed porodem (u każdej kobiety wygląda to inaczej) mogą zacząć pojawiać się symptomy, które świadczą o tym, że nadchodzi czas porodu. Znaczna część ciężarnych rodzi przed wyznaczonym terminem, dlatego warto być przygotowanym na taką okoliczność. Na co przyszła mama musi zwracać uwagę? Czym należy się niepokoić, a co jest całkowicie normalne?

  1. Niegroźne, wczesne objawy porodu
  2. Poród coraz bliżej – objawy, które występują tuż przed porodem
  3. Trzy fazy porodu – zapoznaj się z nimi

 

Niegroźne, wczesne objawy porodu

Pierwsze objawy zbliżającego się porodu przyszła mama zaobserwuje nawet kilka tygodni przed rozwiązaniem. Symptomy te jednak są zupełnie niegroźne i nie ma potrzeby, aby jechać do szpitala. Jeśli kobieta w ciąży uważnie obserwuje swoje ciało, dokładnie zauważy, kiedy zaczęły pojawiać się objawy świadczące o tym, że poród zaczął się zbliżać małymi kroczkami.

O tym, że do przyjścia dziecka na świat zostało już mało czasu, świadczy:

  • Częste oddawanie moczu – wszystkie kobiety w ostatnich tygodniach ciąży odczuwają silniejszą potrzebę częstszego oddawania moczu. Dzieje się tak, ponieważ macica zaczyna się obniżać i uciskać na pęcherz. Jeśli przyszłą mamę naszła myśl, aby ograniczyć ilość spożywanych płynów, a tym samym rzadziej odczuwać parcie na pęcherz, to musi wiedzieć, że to bardzo zły pomysł. Zarówno kobiecie w ciąży, jak i przyszłemu dziecku potrzebna jest odpowiednia ilość płynów, aby nie opaść z sił.
  • Biegunka – pojawia się zazwyczaj pod koniec 9 miesiąca ciąży i wcale nie oznacza zatrucia pokarmowego. Oznacza to, że poród już powoli się zbliża, a organizm w ten sposób pozbywa się z organizmu niepotrzebnego obciążenia.
  • Skupianie się na sobie – myślisz cały czas o zbliżającym się porodzie. Nie interesują Cię sprawy innych i irytujesz się, kiedy ktoś razem z Tobą nie myśli tylko o nadchodzącym terminie rozwiązania. Cały czas skupiasz się na swoim ciele i wszystko planujesz od nowa, aby jak najlepiej przygotować się do porodu.
  • Nieregularne skurcze przepowiadające – aby doszło do regularnych skurczy, które wypchną dziecko na świat, najpierw występuje faza utajona, w której następuje 3 cm rozwarcie. Faza utajona może rozpocząć się na kilka dni lub tygodni przed porodem. Bóle pachwin, krzyża, napinanie brzucha to skurcze przepowiadające. Jeśli je poczujesz, nie panikuj. Usiądź i zrelaksuj się. Skurcze najczęściej mogą występować co pół godziny. To jeden z wczesnych objawów zbliżającego się rozwiązania. Macica w ten sposób ćwiczy i przygotowuje się do porodu.
  • Opuszczenie brzucha – jeśli kobieta w ciąży zauważyła, że na kilka tygodni przed porodem jej brzuch się opuścił, to znaczy, że wszystko zmierza w dobrym kierunku. Brzuch opuszcza się, ponieważ dziecko szykuje się do wyjścia na świat, główka kieruje się do kanału rodnego. Dno macicy obniża się, a przyszła mama może wreszcie odetchnąć z ulgą – to dosłownie. Oddychanie stanie się teraz znacznie łatwiejsze!

Za część objawów porodu odpowiadają hormony.

Warto wiedzieć:
Dużo kobiet w zaawansowanej ciąży ma wzmocniony, wręcz natrętny instynkt „wicia gniazdka”. Oczywiście występuje on od początku ciąży, ale pod koniec się nasila. Przed porodem kilka razy pod rząd sprawdzasz, czy wszystko masz, układasz ubranka i wszystkie potrzebne rzeczy dla malucha. To zachowanie jest normalne, ponieważ odpowiedzialne są za nie hormony. W III trymestrze zmniejsza się ilość wydzielanego progesteronu, który jest niezbędny do podtrzymania ciąży, natomiast znacznie zwiększa się poziom wydzielanej oksytocyny oraz adrenaliny, które pomagają przygotować organizm do porodu. Natura robi to, co musi, więc Ty pod jej wpływem krzątasz się i przygotowujesz miejsce dla maleństwa. U większości mam występuje także trudne do zdefiniowania i opisania przeczucie, które mówi, że poród może zbliżać się wielkimi krokami. Prawda jest taka, że ustalona data porodu często nie ma nic wspólnego z rzeczywistością. Zdarza się, że ciąża jest przenoszona, lub wręcz przeciwnie – objawy zaczynają pojawiać się dużo wcześniej.

 

Poród coraz bliżej – objawy, które występują tuż przed rozwiązaniem

Im bliżej porodu, tym częściej zaczynają pojawiać się coraz bardziej charakterystyczne objawy, których nie sposób pomylić z czymś innym oraz przegapić. Kobieta czuje, że skurcze stają się regularne, pojawiają się w równych odstępach czasowych, a także, że szyjka macicy zaczyna się rozwierać. Skurczów tych nie sposób pomylić ze skurczami przepowiadającymi, ponieważ nie przechodzą po kąpieli lub relaksie. Dodatkowo podczas skurczu odczuwać można ból pleców oraz ud. To czas, aby spokojnie się spakować i powoli wybrać do szpitala. Nie musisz się śpieszyć – poród nie przebiega w mgnieniu oka.

Czasami zdarza się, że na kilka dni lub godzin przed porodem może odejść czop śluzowy. Czym dokładnie jest? To duża ilość bardzo gęstego bezbarwnego lub lekko perłowego śluzu, który chroni dziecko przed infekcjami. Czop śluzowy określany jest jako „korek”. Jego odejście to nie powód do paniki. Macica mięknie i się skraca, ponieważ przygotowuje się do porodu, więc wypadnięcie czopa śluzowego to bardzo częsta przypadłość.

Istnieją także objawy, które sygnalizują nadchodzący poród.

Jeśli się pojawią, najlepiej w jak najszybszym czasie udać się do szpitala. Do tych symptomów zalicza się:

  • Bolesne i regularne skurcze – jeśli w odstępach 5-7 minutowych pojawiają się regularne skurcze, to znak, że rozpoczęła się akcja porodowa i należy udać się do szpitala. Pierwsze skurcze będą trwać około 15 sekund i pojawiać się w dłuższych odstępach czasowych. Stopniowo zaczną przybierać na sile i będą się wydłużać i trwać nawet 60 sekund.
  • Odejście wód płodowych – to ewidentny znak, że poród się rozpoczął. Bardzo często do pęknięcia błon płodowych i wycieku wód dochodzi podczas silnych skurczy w czasie porodu. Nie zawsze jednak tak się dzieje. Często wody mogą odejść przed porodem, nie dając wcześniej żadnego znaku. Jest to powolne sączenie się wody o bezbarwnym kolorze. Kobiety opisują to uczucie jako oddawanie moczu, którego nie można zatrzymać.
  • Plamienie ze śluzem – kolejny znak świadczący o tym, że poród się rozpoczął. To objaw, że macica się rozchodzi oraz kurczy. Od tego momentu jest duże prawdopodobieństwo, że akcja porodowa rozpocznie się w ciągu 24 godzin. Jeśli dodatkowo wraz ze śluzem występują skurcze, to znak, że trzeba zadzwonić do lekarza i jechać do szpitala, ponieważ dziecko chce już przyjść na świat!

 

Zobacz także: Poród – wszystko co musisz wiedzieć zanim pojedziesz do szpitala

 

Trzy fazy porodu – zapoznaj się z nimi!

Poród można podzielić na trzy główne fazy (etapy). Warto znać poszczególne, aby wiedzieć, ile jeszcze zostało do końca.

  • Faza 1 – skurcze porodowe – szyjka macicy się rozwiera i kurczy. Kobieta odczuwa regularne skurcze, które mogą trwać nawet kilka godzin. W ten właśnie sposób rozpoczyna się poród.
  • Faza 2 – skurcze parte – najważniejszy moment dla kobiet, ponieważ kosztuje ją najwięcej siły. To skurcze parte, dzięki którym dziecko pojawia się na świecie.
  • Faza 3 – kontakt skóra do skóry – bardzo ważny etap, zaraz po przyjściu dziecka na świat. Położenia dziecka na klatce piersiowej matki to bardzo ważny element zwieńczający akcję porodową.

Autor:

Iza

„Im bliżej porodu, tym częściej zaczynają pojawiać się coraz bardziej charakterystyczne objawy, których nie sposób pomylić z czymś innym oraz przegapić.”

Dodaj komentarz...