ciąża pozamaciczna, czym jest ciąża pozamaciczna, czym jest ciąża ektopowa
11 maja 2020

Ciąża pozamaciczna (inaczej ektopowa) może doprowadzić do śmierci kobiety. Objawy, leczenie

W ciąży pozamacicznej, która określana jest również mianem ektopowej, występujące początkowo objawy podobne są do ciąży prawidłowo rozwijającej się. Sygnały, takie jak plamienie, często są bagatelizowane. Jest to efekt między innymi tego, że wciąż mało mówi się o ciąży pozamacicznej i konsekwencjach jej późnego odkrycia. Niezdiagnozowana i nieleczona ciąża pozamaciczna pod koniec pierwszego trymestru zagraża życiu kobiety. Pierwszej wizyty u ginekologa nie powinno odkładać się dopiero na 9. czy 10. tydzień, kiedy zakładana jest karta ciąży. Obecnie wykorzystywane przez lekarzy metody pozwalają na wykrycie ciąży zagnieżdżonej poza macicą już w pierwszych tygodniach. Dlatego bez względu na samopoczucie, mniejsze i większe dolegliwości, bardziej i mniej typowe objawy, zaraz, gdy na teście pojawią się dwie kreseczki, powinnaś udać się do lekarza. Z tego artykułu dowiesz się, jakie objawy powinny wzbudzić Twoją czujność, jakie leczenie Cię czeka i jakie masz szanse na urodzenie dziecka w przyszłości.

  1. Co to jest ciąża pozamaciczna
  2. Ciąża pozamaciczna a okres
  3. Objawy
  4. Leczenie

 

Co to jest ciąża pozamaciczna?

W każdym przypadku, gdy zarodek nie zagnieździ się w jamie macicy, mówimy o ciąży pozamacicznej. Najczęściej, bo w 97-98% przypadków, zarodek zagnieżdża się w różnych częściach jajowodu. Może również zagnieździć się w szyjce macicy, otrzewnej czy jajniku. Ze względu na rodzaj umiejscowienia zarodka, ciążę określa się mianem jajowodowej, szyjkowej, brzusznej i jajnikowej. Żadna z tych ciąż nie ma szans na utrzymanie, dlatego konieczne jest jak najszybsze leczenie, bo chodzi o życie kobiety i o to, by w przyszłości mogła zostać mamą. Jeśli ciąża pozamaciczna nie zostanie w porę zdiagnozowana, może dojść do pęknięcia jajowodu, a krwotok jest śmiertelnie niebezpieczny. W takiej chwili liczą się minuty, kobieta jak najszybciej powinna znaleźć się w szpitalu, pod specjalistyczną opieką, gdyż wymaga natychmiastowej operacji.

Według statystyk ciąża pozamaciczna stanowi 2% wszystkich ciąż i dotyczy jednej na sto kobiet. Dla ogółu to tylko statystyka, ale dla rodziny to trudne doświadczenie, które może mieć poważne konsekwencje.

Aby nie dopuścić do sytuacji zagrażającej życiu, konieczna jest wizyta u ginekologa już w pierwszych tygodniach ciąży. Niestety wiele młodych kobiet decyduje się na wizytę dopiero w okolicy 10 tygodnia, co jest bardzo niebezpieczne w przypadku ciąży pozamacicznej. Odwiedzenie lekarza już w szóstym tygodniu to Twoje bezpieczeństwo i spokój ducha.

 

Ciąża pozamaciczna a okres

Brak miesiączki jest jednym z głównych objawów świadczących o ciąży. I choć lekarze w tej kwestii są zgodni, że okres w ciąży jest niemożliwy, to jednak liczne dyskusje na kobiecych forach, wskazują na inną rzeczywistość. Plamienie bądź krwawienie w ciąży jest sygnałem, którego nie można bagatelizować. Może oznaczać zbliżające się niestety poronienie bądź wskazywać na ciążę pozamaciczną. Każde krwawienie należy skonsultować z lekarzem. Przy ciąży pozamacicznej krwawienie jest albo bardzo słabe, czyli delikatne plamie, bądź bardzo obfite (częściej występuje to pierwsze), w kolorze brunatnym bądź krwistym. Jeśli do tego odczuwasz jeszcze bardzo silny ból brzucha, to jest duże prawdopodobieństwo, że zarodek zagnieździł się po drodze do macicy i jak najszybciej musisz znaleźć się pod opieką lekarzy.

Test przy ciąży pozamacicznej może dać negatywny wynik
Testy ciążowe nie zawsze przy ciąży pozamacicznej dają pozytywny wynik. Statystyki mówią, że jest to pół na pół. Zatem, gdy do tej pory miałaś regularny okres, a nagle się spóźnia bądź podejrzewasz ciążę, ale test jest negatywny, umów się na badanie USG. Zrób również badanie beta-hCG z krwi. I jeśli lekarz nie stwierdzi obecności zarodka w macicy, a poziom hormonu we krwi jest wysoki, jest duże prawdopodobieństwo, że to ciąża pozamaciczna.

 

Zobacz także: Test ciążowy – kiedy zrobić, czy jest wiarygodny

Objawy

Na początku ciąża prawidłowa i pozamaciczna wywołują podobne objawy:

 

  • brak miesiączki,
  • nudności, wymioty,
  • obrzmiałe piersi,
  • złe samopoczucie, zmęczenie.

Trudno jest zatem stwierdzić, że coś jest nie tak. Z resztą, gdy test pokazuje dwie kreseczki, to zazwyczaj kobieta cieszy się z tego powodu, nie myśląc o tym, że jest to jedną na sto, której przyjdzie się zmierzyć z trudnym doświadczeniem. Często tylko małe s

ygnały wskazują na to, że coś jednak jest nie tak. I jest to przede wszystkim poczucie dyskomfortu, uczucie kłucia, bólu brzucha po jednej stronie (tam zagnieździł się zarodek), zdarza się, że promieniującego do barku.

Gdy jednocześnie pojawiają się te trzy dolegliwości, jak najszybciej udaj się do lekarza:

  • plamienie,
  • ból brzucha po jednej stronie,
  • wymioty

Jeśli szybko trafisz do lekarza, jest szansa, że nie trafisz na stół operacyjny. Zwlekając, możesz doprowadzić do znacznie poważniejszych powikłań, czyli krwotoku na skutek pęknięcia jajowodu. To bezpośrednio zagraża Twojemu życiu.

Główne objawy krwotoku:

  • silny ból brzucha po jednej stronie, może promieniować do barku i przepony,
  • krwawienie,
  • przyspieszone tętno,
  • niskie ciśnienie
  • blada skóra,
  • utrata przytomności,
  • nadmierne pocenie się,
  • zawroty głowy.

W takiej sytuacji, jeśli jesteś sama, jak najszybciej wezwij karetkę, bo liczy się każda minuta.

Pęknięcie jajowodu może objawiać się również silnym bólem ramion, który pojawia się nagle, najczęściej, gdy leżysz. Krwotok wewnętrzny powoduje podrażnienie nerwów umiejscowionych w ramionach i stąd ten ból.

 

Leczenie

Ciążę pozamaciczną w pierwszych tygodniach skutecznie leczy się farmakologicznie i jest to najlepsze i najbezpieczniejsze dla kobiety rozwiązanie. Każda operacja wiąże się z ryzykiem, w tym przypadku również z utratą jajowodu, jeśli występuje konieczność usunięcia go. Dlatego im szybciej zostanie zdiagnozowana i im jest mniejsza jest ciążą tym lepiej.

Farmakologicznie ciąża pozamaciczna jest leczona, gdy:

  • kobieta jest w dobrym stanie,
  • ciąża jest mała,
  • stężenie hCG jest niskie.

Zdarza się, że ciąża pozamaciczna obumiera i wchłoną ją tkanki. Takie sytuacje należą do rzadkości, dlatego nigdy nie należy bagatelizować objawów.

W ostatniej fazie, czyli przy wystąpieniu krwawienia, konieczna jest operacja. Najczęściej stosowana jest obecnie laparoskopia przy znieczuleniu ogólnym. Po zabiegu nie pozostają blizny, rany są niewielkie i bardzo szybko się goją. W zależności od stanu pacjentki, wielkości ciąży i tego czy doszło do pęknięcia jajowodu, operacja jest bardziej bądź mniej inwazyjna. Lekarze starają się usunąć ciążę w taki sposób, by nie naruszyć jajowodu. Jednak są sytuacje, w których konieczne jest jego usunięcie. Co nie oznacza, że już nie zostaniesz mamą. Nadal masz na to bardzo duże szanse, bo większość kobiet, u których doszło do ciąży pozamacicznej, rodzi później dzieci. Konieczne jest jednak odczekanie przynajmniej kilku miesięcy z rozpoczęciem starań o maluszka. Co ustala indywidualnie lekarz, bo każdy przypadek jest inny.

Kto zna nas lepiej niż my same? Często czujemy, że coś się dzieje, choć głośno boimy się powiedzieć. Ciąża to czas, gdy musisz pytać, regularnie się badać od samego początku i sprawdzać każdy niepokojący objaw, bo chodzi o Twoje życie.


Autor:

Kuba

„Według statystyk ciąża pozamaciczna stanowi 2% wszystkich ciąż i dotyczy jednej na sto kobiet.”

Dodaj komentarz...