usg, usg brzucha, usg w ciąży, badanie usg
14 lipca 2020

Pierwsze objawy ciąży – jak je rozpoznać?

Senność, rozdrażnienie, zmiana apetytu, tkliwość piersi, nudności – te pierwsze oznaki ciąży łatwo jest pomylić z chorobą, przemęczeniem, czy po prostu dolegliwościami PMS (zespół napięcia przedmiesiączkowego). W rzeczywistości jedynym znakiem rozwijającej się ciąży wspólnym wszystkim kobietom jest brak miesiączki. Jednak już kilka dni wcześniej można zaobserwować wiele objawów świadczących o tym, że za dziewięć miesięcy kobieta zostanie mamą.

  1. Kiedy pojawiają się pierwsze objawy ciąży
  2. Najwcześniejsze oznaki ciąży – zmiany nastroju, tkliwość piersi
  3. Wzrost temperatury i inne mało zauważalne objawy
  4. Kolejne objawy ciąży – senność i nadwrażliwość na zapachy
  5. W następnych tygodniach ciąży: nudności i częste wizyty w toalecie
  6. Kiedy zrobić test ciążowy

Kobieta starająca się o dziecko każdego miesiąca uważnie obserwuje swój organizm, w oczekiwaniu na sygnały świadczące o rozwijaniu się w niej nowego życia. Niestety, wbrew życzeniu wielu par pierwsze objawy ciąży nie pojawiają się od razu po stosunku – trzeba na nie trochę poczekać. Uznaje się, iż pierwszym wiarygodnym objawem ciąży jest brak miesiączki – jednak organizm daje kobiecie pewne znaki już na kilka dni przed tym terminem.

Pierwsze objawy ciąży można łatwo przeoczyć, bywają bowiem łudząco podobne do przeziębienia, grypy, czy po prostu dolegliwości świadczących o zbliżającej się miesiączce. Jeśli jednak pojawiają się łącznie, mogą świadczyć o ciąży. Pierwsze dni ciąży mogą obfitować we wszystkie możliwe objawy zapłodnienia, a mogą nie przynieść ich wcale. Ciąża to kwestia bardzo indywidualna i objawia się inaczej u każdej kobiety.

 

Kiedy pojawiają się pierwsze objawy ciąży?

Zmiany hormonalne w organizmie kobiety pojawiają się w zasadzie tuż po zapłodnieniu. Pierwszym sygnałem, który może świadczyć o ciąży, jest plamienie implantacyjne – niewielkie krwawienie o jasnoróżowej, brązowawej lub brunatnej barwie. Pojawia się ono, gdy zapłodniona komórka jajowa uszkodzi naczynie krwionośne błony śluzowej macicy podczas zagnieżdżania. Krwawienia implantacyjnego można się spodziewać około 7 dni po owulacji. Występuje ono jednak zaledwie u 25% kobiet i zasadniczo nie jest uznawane za objaw ciąży. Czasem bywa tak niewielkie, iż kobieta może go nawet nie zauważyć.

Po zagnieżdżeniu zarodka w macicy poziom hormonów ciążowych szybko wzrasta. Pierwsze oznaki ciąży, takie jak rozdrażnienie, wrażliwość na zapachy czy tkliwość piersi, mogą pojawić się już około 10. dnia po zapłodnieniu. Przybierają na intensywności około terminu spodziewanej miesiączki. Wiele z tych, które pojawiają się w pierwszych dniach ciąży, będzie towarzyszyć kobiecie przez cały pierwszy trymestr ciąży, a niektórych wypadkach nawet do rozwiązania.

 

Najwcześniejsze objawy ciąży – zmiany nastroju, tkliwość piersi

W jednej chwili kobieta tryska radością, by za chwilę płakać w poduszkę z błahego powodu. Za te emocjonalne huśtawki w pierwszych dniach ciąży odpowiedzialne są hormony: progesteron, gonadotropina kosmówkowa, estrogen i inne. Rozdrażnienie, napady złości i płaczu łatwo można pomylić z PMS. Stanowią one odczuwalny dowód, iż organizm przygotowuje się na wielki wysiłek, jakim jest ciąża.

Kolejnym wczesnym objawem ciąży jest tkliwość piersi. Występuje ono także przy zbliżającej się miesiączce, lecz dolegliwości ciążowe są dość specyficzne. Piersi nie tylko stają się obrzmiałe, wrażliwe na dotyk i bolesne, ale też pojawiają się na nich prześwitujące przez skórę naczynia krwionośne. Brodawki uzyskują ciemniejszy kolor. To również wynik zmian hormonalnych, jakie zachodzą w organizmie ciężarnej.

 

Wzrost temperatury i inne mało zauważalne objawy

Istnieje też grupa objawów, które bardzo łatwo przeoczyć, nie mają bowiem żadnego wpływu na samopoczucie przyszłej mamy. Jednym z nich jest wzrost temperatury ciała o pół stopnia – taki stan trwa od momentu owulacji przez 3 tygodnie. Odpowiada za niego wzrost progesteronu. Wzrost temperatury łatwo zauważą kobiety starające się o ciążę, które codzienne dokonują w tym względzie pomiarów. Jeśli jednak tego nie robią, tak niewielki skok nie wpłynie w żaden sposób na ich samopoczucie.

Kolejnym objawem, który łatwo przeoczyć, jest zwiększenie wydzielania śluzu z pochwy. Śluz szyjkowy zawiera komórki nabłonka – w ciąży jego ilość zwiększa się w istotny sposób. We wczesnej fazie ciąży często też dochodzi do zatrzymania wody w organizmie. Kobieta wtedy może skarżyć się na nieznaczny przyrost wagi. Taki sam objaw występuje jednak również przed miesiączką, dlatego bardzo łatwo go przeoczyć.

Kolejne objawy ciąży – senność i nadwrażliwość na zapachy

Osłabienie, zmęczenie, nadmierna senność – te wczesne oznaki ciąży łatwo pomylić ze zwykłą infekcją. Winny temu stanowi rzeczy jest szybki wzrost progesteronu w organizmie. Pierwsze dni ciąży to też duże obciążenie dla narządów wewnętrznych przyszłej mamy – teraz bowiem muszą one zaspokajać potrzeby dwóch osób, nie jednej. Tworzy się łożysko, które również wymaga sporych nakładów energii. W taki sposób organizm przygotowuje dla dziecka odpowiednie środowisko – to dla niego ogromny wysiłek, który nie pozostaje bez wpływu na samopoczucie matki.

Kolejnym odczuwalnym objawem ciąży jest nadwrażliwość na zapachy. Ulubione potrawy nagle stają się nie do zjedzenia, używane od lat perfumy drażnią, nie mówiąc lub o zapachu chemikaliów, spalin czy dymu papierosowego. Specjaliści nie wiedzą do końca, skąd bierze się taka zmiana. Przypuszcza się, iż wrażliwość na zapachy drażniące to samoobrona organizmu przyszłej mamy przed tym, co mogłoby zaszkodzić jej i dziecku. W całym okresie ciąży lepiej unikać dymu, zapachu środków chemicznych itp.

W następnych tygodniach ciąży: nudności i częste wizyty w toalecie

Wbrew temu, co często ukazuje się na filmach, nudności i wymioty nie są najwcześniejszym objawem ciąży. Zwykle pojawiają się już wtedy, gdy kobieta wie o ciąży – około jej 6 tygodnia, czyli 4 tygodnie po zapłodnieniu. W tym czasie przyszłą mamę brak miesiączki już powinien skłonić do wykonania testu ciążowego. Nudności zwykle najsilniej dają się we znaki w 9.-10. tygodniu ciąży. Słabną po zakończeniu pierwszego trymestru. Odpowiedzialne są za nie najprawdopodobniej zmiany hormonalne, choć specjaliści nie mają co do tego pewności.

Częste wizyty w toalecie będą towarzyszyły ciężarnej w pierwszym i drugim trymestrze ciąży. Stanowią jeden z pierwszych objawów ciąży – pojawiają się mniej więcej w terminie spodziewanej miesiączki i ustępują około 12. tygodnia. Powrócą na koniec ciąży. Potrzeba częstego oddawania moczu spowodowana jest uciskiem powiększającej się macicy na pęcherz. W późniejszym etapie ciąży macica zaczyna rosnąć w górę, dzięki czemu objaw ten ustępuje.

Warto wiedzieć: ból brzucha w ciąży

Dolegliwości bólowe przypominające te występujące przy zbliżającej się miesiączce, uczucie „rozciągania”, pojawienie się skurczowego lub palącego bólu w podbrzuszu, w okolicach miednicy lub na dole pleców – wszystko to są prawidłowe objawy zdrowo rozwijającej się ciąży. Szczególnie dokuczliwe mogą być w pierwszych tygodniach ciąży. Później nieco ustępują.
Jednak w niektórych przypadkach ból podbrzusza w ciąży może świadczyć o poważnych nieprawidłowościach. Jeśli towarzyszy mu krwawienie z dróg rodnych, ciężarna powinna jak najszybciej skonsultować się z lekarzem. Silne krwawienie może być objawem poronienia lub ciąży pozamacicznej. Kobieta powinna natychmiast jechać do szpitala, jeśli bólowi towarzyszy wysoka gorączka, dreszcze, ropne upławy z dróg rodnych, omdlenia i utrata przytomności.
Powyższe objawy nie zawsze jednak mogą wskazywać na poronienie lub ciążę pozamaciczną. Czasem bywają oznaką różnego rodzaju schorzeń ginekologicznych, m.in. skrętu przydatków czy zwyrodnienia mięśniaka macicy.

Przeczytaj także: Ciąża pozamaciczna (inaczej ektopowa) może doprowadzić do śmierci kobiety. Objawy, leczenie

 

Kiedy zrobić test ciążowy?

Większość testów ciążowych wskazuje, iż najlepiej wykonać je w terminie spodziewanej miesiączki. Stężenie gonadotropiny kosmówkowej (beta hCG) jest już na tyle wysokie, że test w wiarygodny sposób go wykryje. W praktyce jednak prawidłowy wynik można uzyskać dużo wcześniej – nawet 8-9 dni po stosunku. Uznaje się, że 12. dzień jest już odpowiedni, by ryzyko błędu wykonanego testu było minimalne.

Warto jednak poczekać z badaniem do terminu spodziewanej miesiączki, i to z kilku powodów. Po pierwsze, zbyt wcześnie wykonany test ciążowy może dać wynik fałszywie negatywny. Jeśli miesiączka się nie pojawi, badanie trzeba będzie powtórzyć. Po drugie, wynik może być też fałszywie pozytywny – stanie się tak przy nieudanej implantacji zarodka. Stężenie beta hCG wzrośnie i test może już je wykryć, jednak ciąża nie dojdzie do skutku, a cykl zakończy się miesiączką. Wprawdzie zdarza się to rzadko, jednak lepiej nie wzbudzać w sobie niepotrzebnych nadziej lub obaw. Warto poczekać te kilka dni, aby uzyskany wynik był wiarygodny lub udać się do laboratorium i wykonać badanie beta hCG z krwi.

Warto wiedzieć: jakie są pierwsze objawy ciąży

Najważniejszym objawem zapłodnienia – wspólnym wszystkim prawidłowym ciążom – jest brak miesiączki. Objawami, które mogą, choć nie muszą się pojawić, są:
– Krwawienie implantacyjne
– Temperatura ciała podwyższona o pół stopnia
– Zwiększona ilość wydzieliny z pochwy
– Zatrzymanie wody w organizmie
– Zmiany nastroju i rozdrażnienie
– Tkliwość piersi
– Poranne (i nie tylko) mdłości i wymioty
– Nadmierna senność, zmęczenie
– Nadwrażliwość na zapachy
– Zmiany apetytu
– Nudności i wymioty
– Potrzeba częstego oddawania moczu
– Ból podbrzusza

Przeczytaj także: Test ciążowy – kiedy zrobić, czy jest wiarygodny?


Autor:

Michał

„Pierwszym sygnałem, który może świadczyć o ciąży, jest plamienie implantacyjne – niewielkie krwawienie o jasnoróżowej, brązowawej lub brunatnej barwie.”

Dodaj komentarz...