zgaga w ciąży, dolegliwości w ciąży, domowe sposoby na zgagę
14 maja 2020

Częsta i nieprzyjemna dolegliwość ciążowa – zgaga!

Ciąża to czas w życiu kobiety, który zostaje zapamiętany na długo. Okres ten jednak często wiąże się z nieprzyjemnymi dolegliwościami. Do najczęściej występujących zaliczyć można wymioty, zwłaszcza w początkowym okresie ciąży, a także zgagę, która pojawia się u większości kobiet w późniejszym czasie. Ta druga przypadłość jest niegroźna, ale bardzo przykra, w znacznym stopniu pogarsza samopoczucie. Zgaga w ciąży nazywana jest inaczej refluksem żołądkowo-przełykowym. Objawia się ona pieczeniem, bólem i dyskomfortem w przełyku. Wszelkie sposoby na zgagę – zarówno domowe, naturalne, jak i farmakologiczne – są bardzo często wykorzystywane przez kobiety ciężarne.

  1. Kilka słów na temat zgagi
  2. Zgaga w ciąży – powodów jest wiele
  3. Zwalcz zgagę domowymi sposobami
  4. Jeśli domowe sposoby nie pomagają

 

Kilka słów na temat zgagi

Refluks żołądkowo-przełykowy to bolesne pieczenie, które pojawia się w przełyku lub w klatce piersiowej. To nieprzyjemne odczucie spowodowane jest tym, że treść żołądkowa wraca do gardła. Jeśli uczucie palenia lub pieczenia pojawia się częściej niż 2 razy w tygodniu, może to być choroba refluksowa żołądka. Należy ją leczyć, ponieważ przewlekły refluks może spowodować uszkodzenia przełyku. Dolegliwość często występuje u osób otyłych, palaczy, a także niestroniących od używek.

Zgaga jest przypadłością, która bardzo często występuje u kobiet w ciąży, jednak w tym przypadku sytuacja wygląda nieco inaczej. Dolegliwość ta dotyczy niemal każdej ciężarnej. Nie jest to jednak objaw niepokojący, a jedynie bardzo męczący i nieprzyjemny. U niektórych przyszłych mam zdarza się, że zgaga występuje już po I trymestrze i trwa aż do końca, natomiast u innych zaczyna się dopiero w zaawansowanej ciąży. Przyczyn występowania refluksu w czasie ciąży jest wiele, dlatego staje się ona utrapieniem ciężarnych, które szukają sprawdzonych i skutecznych metod pomagających ją zwalczyć.

 

Zgaga w ciąży – powodów jest wiele

Zgaga to dolegliwość, która występuje u każdego – u kobiet i mężczyzn w różnym wieku. Przyczyna jej występowania jest taka sama zarówno w przypadku kobiet niebędących w ciąży, jak i oczekujących dziecka. Jednak u przyszłych mam istnieje jeszcze wiele innych czynników, które wpływają na częstsze i bardziej dokuczliwe pojawianie się refluksu.

Do częstszego pojawiania się zgagi w ciąży przyczyniają się:

  • niezdrowa dieta – w tym przypadku zgaga występuje u każdej osoby, a nie tylko u kobiet w ciąży. Tłuste, pikantne potrawy, napoje gazowane, używki, papierosy, alkohol, kawa, niektóre słodycze – to produkty, które zwiększają kwasowość soków żołądkowych, przez co dochodzi do refluksu,
  • zwiększona ilość progesteronu – kobiecy organizm w ciąży produkuje zwiększoną ilość progesteronu oraz estrogenu. Z tego powodu mięśnie gładkie przełyku pokarmowego rozluźniają się. Jeśli mięśniówka, która oddziela przełyk od żołądka, się skurczy, wtedy soki trawienne cofają się do przełyku i powstaje uczucie nieprzyjemnego pieczenia. Najczęściej do takich sytuacji dochodzi w ostatnim trymestrze ciąży,
  • powiększająca się macica – refluks żołądkowo-przełykowy może się nasilać wraz z powiększaniem się macicy. Zgaga powstaje na skutek naciskania przez macicę na żołądek oraz jelita, przez co treść żołądkowa łatwiej cofa się do przełyku,
  • nadmierne kilogramy – należy pamiętać, że wbrew ogólnemu przekonaniu w ciąży nie należy jeść za dwoje! To czas, kiedy kobieta musi bardziej o siebie dbać, ale nie objadać się. Przyszła mama powinna przybrać na wadze maksymalnie od 13 do 18 kilogramów.

Warto wiedzieć
Masz zgagę w ciąży? Twoje dziecko będzie miało bujne włosy! Ten przesąd w dalszym ciągu cieszy się ogromną popularnością zarówno u samych kobiet w ciąży, jak i u reszty osób. Niestety – między rosnącymi włosami u dziecka, a występowaniem zgagi w czasie ciąży nie ma żadnych powiązań. Prawda jest taka, że to, czy dziecko będzie miało bujną czuprynę, czy urodzi się łyse, zależy tylko i wyłącznie od predyspozycji genetycznych.

Jeśli bardzo często dokucza Ci palenie i pieczenie w przełyku oraz w żołądku, a ponadto utrudnia codzienne funkcjonowanie, najlepiej abyś na początku przyjrzała się swojej diecie. Jeśli znajdują się w niej niezdrowe rzeczy, przekąski, pikantne potrawy oraz gazowane napoje, warto je odstawić i zobaczyć, czy pojawi się poprawa. To może pomóc!

 

Zwalcz zgagę domowymi sposobami

Przyszłe mamy na samym początku, kiedy dokucza im zgaga, szukają domowych sposobów na jej pozbycie się. Często wystarczy zmiana diety na bardziej lekkostrawną i zdrowszą, aby refluks pojawiał się rzadziej i był mniej męczący.

Jeśli jednak, mimo zdrowego trybu życia, nieobjadania się, zgaga dalej dokucza i występuje bardzo często, warto wypróbować domowe sposoby, które w wielu przypadkach okazują się bardzo skuteczne.

  • Herbata imbirowa – bardzo znany domowy sposób na złagodzenie objawów zgagi. Aby był skuteczny, należy wypić szklankę imbirowej herbaty 20 minut przed posiłkiem. Działa uspokajająco na układ trawienny oraz powstrzymuje cofanie się soków trawiennych. Herbata imbirowa to łatwy, szybki i smaczny sposób na pozbycie się zgagi.
  • Woda z sodą oczyszczoną – soda oczyszczona od pokoleń uważana jest za remedium na zgagę. Jest w tym dużo prawdy. Wiele osób spożywa łyżkę sody oczyszczonej i popija wodą. Ulga natychmiastowa! Jednak u kobiet w ciąży zjedzenie łyżki sody oczyszczonej może okazać się niewykonalne. Dlatego można przygotować roztwór, który składa się z jednej łyżki sody rozpuszczonej w szklance wody. Sposób ten działa na zgagę, ale nie należy go nadużywać, ponieważ rezultat może być zupełnie odwrotny. Węglowodan sodu, inaczej soda oczyszczona, to związek mineralny, który wykazuje bardzo silne działanie łagodzące nadmiar kwasowości w układzie pokarmowym. Kobiety, które walczą z nadciśnieniem tętniczym lub z zaburzeniem pracy nerek, nie powinny spożywać sody oczyszczonej.
  • Musztarda – przynosi znaczą ulgę u kobiet, które zmagają się z nieprzyjemnymi objawami zgagi. Zjedzenie jednej łyżeczki musztardy szybko przynosi znaczną poprawę. Dlaczego? Ponieważ musztarda wykazuje działanie alkaliczne. Zawiera mnóstwo minerałów, które w skuteczny sposób neutralizują kwasy. Dlatego jeśli tylko poczujesz nieprzyjemne uczucie pieczenia, od razu sięgnij po ten produkt!
  • Picie soku aloesowego – mniej znany, ale także skuteczny sposób na walkę z refluksem. Aloes posiada działanie przeciwzapalne, które korzystnie wpływa na układ trawienny. Zaleca się picie pół szklanki soku przed każdym posiłkiem. Sok z aloesu może działać także przeczyszczająco, dlatego kobiety, które mają problemy z regularnym wypróżnianiem, będą z tego sposobu zadowolone podwójnie!

Domowych sposobów na walkę ze zgagą jest wiele, a te wyżej opisane to najbardziej sprawdzone i znane metody. Jeśli jednak przyszłej mamie często dokucza refluks, musi przestrzegać kilku podstawowych zasad:

  • Nie schylać się zaraz po posiłku,
  • Jeść mniejsze porcje posiłku, ale częściej,
  • Nie objadać się,
  • bezpośrednio po posiłku nie kłaść się na brzuchu.
  • Nie jeść przed snem.

Dodatkowo podczas zgagi pomocne może okazać się wypicie pół szklanki mleka, żucie gumy oraz prażonych migdałów i imbiru, wypicie szklanki wody z octem jabłkowym oraz miodem, świeże soki z marchwi oraz buraków, a także picie herbatki z kminku.

 

Jeśli domowe sposoby nie pomagają…

Zgaga to dolegliwość, którą można pokonywać na wiele sposobów. Jeśli jednak nie pomoże modyfikacja diety, a domowe metody okażą się nieskuteczne, warto sięgnąć po leki, które często przynoszą oczekiwaną ulgę. Medykamenty takie wydawane są bez recepty. Neutralizują one zbyt wysoką kwasowość soku żołądkowego. Leki powinny być bezpieczne dla zdrowia dziecka. Najlepsze działanie wykazują środki, które zawierają w składzie węglan wapnia oraz magnez. Dostępne w aptece leki na zgagę występują pod postacią tabletek do ssania lub w formie proszku, z którego robi się zawiesinę do picia. Przyszłe mamy, którym dokucza zgaga, mogą również sięgać po ziołowe preparaty. Wspomagają one procesy trawienia oraz wpływają korzystnie na częstotliwość występowania zgagi.

Kategorycznie zabronione jest stosowanie przez kobiety w ciąży inhibitorów pompy protonowej oraz leków, które hamują wydzielanie kwasu żołądkowego. Substancje te przenikają do łożyska i organizmu dziecka. Nie zaleca się stosowania takich leków także przez kobiety karmiące piersią.


Autor:

Wiktor

„Jeśli bardzo często dokucza Ci palenie i pieczenie w przełyku oraz w żołądku, a ponadto utrudnia codzienne funkcjonowanie, najlepiej abyś na początku przyjrzała się swojej diecie.”

Dodaj komentarz...