ciąża urojona, objawy w ciąży urojonej, czym jest ciąża urojona
11 maja 2020

Ciąża urojona – ciężka choroba psychiczna, którą należy leczyć

Ciąża urojona to zjawisko, o którym słyszał prawie każdy, mimo że nie występuje ono u kobiet zbyt często. Ciąża urojona, nazywana inaczej ciążą histeryczną lub rzekomą, to stan, kiedy kobieta jest przekonana, że jest w ciąży, mimo że nie jest. Najczęściej dotyka kobiety, które rozpaczliwe pragną mieć dziecko lub całkowicie odwrotnie – te, które panicznie wręcz obawiają się tego, że mogą zajść w ciąże. U kobiety, która wmawia sobie, że jest w ciąży i jest o tym przekonana, mogą występować objawy charakterystyczne dla kobiet spodziewających się dziecka. Ciąża urojona to poważne zaburzenie psychiczne, które wymaga profesjonalnego leczenia na trzech płaszczyznach: ginekologicznej, psychologicznej oraz psychiatrycznej. Zaburzenia tego w żaden sposób nie wolno lekceważyć.

  1. Ciąża urojona – czym jest i skąd się bierze
  2. Test ciążowy a ciąża urojona
  3. Odczuwanie objawów zapłodnienia w ciąży urojonej
  4. Choroba psychiczna, którą należy leczyć

 

Ciąża urojona – czym jest i skąd się bierze

Ciąża urojona nie jest bardzo częstym zjawiskiem. Występuje u kobiet, które przez kilka lat walczą z bezpłodnością i rozpaczliwie pragną mieć dziecko, lub u kobiet, u których występuje paniczny lęk przed zajściem w ciąże. Ciąża urojona to taka ciąża, która w ogóle nie występuje. Kobieta jednak jest bardzo głęboko przekonana o tym, że jest w stanie błogosławionym. To dowód na to, że ludzka psychika jest bardzo silnym i potężnym narzędziem, które ma decydujący wpływ na nasze życie. Organizm kobiety po pewnym czasie zaczyna reagować na sygnały wysyłane przez mózg, który mówi „jesteś w ciąży”. Zazwyczaj kobieta trwa w przekonaniu, że jest w ciąży na długo po wizycie u ginekologa, który w 100% wykluczył zapłodnienie. Główną przyczyną i podłożem do pojawienia się ciąży urojonej jest histeryczne, ciągłe i bardzo silne skupianie myśli na tym, że jest się w ciąży.

Warto wiedzieć
Ciąża urojona to nie jedyne zaburzenie, w którym osoba niebędąca w ciąży odczuwa objawy, jakby w niej była. Występuje także znany syndrom kuwady dotykający mężczyzn, których partnerki są w ciąży. Na czym polega? Na odczuwaniu zachcianek takich jak w ciąży, występowaniu huśtawek nastrojów, zmęczenia, porannych nudności oraz wymiotów, a także zwiększaniu masy ciała! Skąd bierze się syndrom kuwady? Najprawdopodobniej pod wpływem rozregulowania gospodarki hormonalnej, na skutek bardzo silnych emocji, które wzięły górę podczas dowiedzenia się o ciąży partnerki. W takiej sytuacji testosteron – odpowiedzialny za agresję – obniża się i wzrasta estrogen, czyli hormon żeński. Syndrom kuwady nie jest groźny i nie wymaga leczenia. Objawy ustępują same, kiedy mężczyzn oswoi się z myślą o ojcostwie i jego hormony wrócą do normy.

 

Test ciążowy a ciąża urojona

Kobieta, która jest przekonana o tym, że jest w ciąży, po pewnym czasie sięga po test ciążowy. Bardzo ciekawym zjawiskiem jest fakt, że przy ciąży urojonej test ten może dać wynik pozytywny! Oczywiście może, ale nie musi. Jeśli test wyjdzie negatywnie, kobieta w dalszym ciągu wmawia sobie ciąże i nie dopuszcza do siebie innej myśli. Zdarzają się jednak przypadki, że test wychodzi pozytywny! Wydawać by się mogło, że to niemożliwe, jednak siła sugestii naprawdę bardzo silnie działa na organizm. Poziom hormonów (hCG) wzrasta, praca hormonów jest zaburzona. Dlatego jeśli siła sugestii będzie bardzo silna, wynik tekstu ciążowego może okazać się pozytywny. Kobieta jest wtedy w siódmym niebie, ponieważ jej „przeczucia” okazały się prawdziwe.

 

Zobacz także: Test ciążowy – kiedy zrobić, czy jest wiarygodny

 

 

Odczuwanie objawów zapłodnienia w ciąży urojonej

Jeśli wynik testu ciążowego wyszedł pozytywnie, kobieca sugestia dodatkowo zyskała mocne potwierdzenie występowania ciąży. W takiej sytuacji kobieta może odczuwać objawy, które występują u ciężarnych. Symptomy te bardzo często występują także u kobiet, u których test wyszedł negatywnie, ale w dalszym ciągu tkwią silnie w przekonaniu, że ciąża istnieje. Objawy te to przede wszystkim:

  • zanik lub nieregularne miesiączki,
  • przybieranie na wadze, zwłaszcza w okolicy brzucha,
  • zachcianki ciążowe,
  • ból oraz powiększenie piersi,
  • złe samopoczucie, wahania nastrojów, zmęczenie,
  • poranne mdłości oraz wymioty,
  • laktacja.

Objawy ciąży urojonej nie różnią się niczym od ciąży prawdziwej. W takiej sytuacji kobieta jak najdłużej zwleka z wizytą u lekarza, aby nie doznać ogromnego rozczarowania. Wraz z rozwojem choroby i dalszym wmawianiem sobie ciąży, kobieta może odczuwać ruchy dziecka oraz skurcze macicy. Choroba postępuje dalej, kobieta coraz bardziej wpada w wir swojej obsesji i jest odporna na wszelkie perswazje, które wskazują na to, że ciąża nie istnieje.  Bardzo często, nawet po wizycie u ginekologa i całkowitym wykluczeniu zapłodnienia, kobieta w dalszym ciągu nie dopuszcza do siebie tej myśli. Chora w takiej sytuacji musi jak najszybciej poddać się specjalistycznemu leczeniu. Powinna również wykonać szereg badań, które w sposób kategoryczny wykluczają ciąże.

Zobacz także: Rodzaje testów ciążowych

 

Choroba psychiczna, którą należy leczyć!

Bardzo łatwo można zweryfikować to, czy kobieta naprawdę jest w ciąży, czy też nie. Jeśli wybierze się – prędzej czy później – na wizytę do lekarza ginekologa, szybko dojdzie do zweryfikowania rzeczywistości. Badanie USG oraz badania hormonalne w 100% potwierdzą lub wykluczą występowanie ciąży. Jednak dla kobiety, która bardzo silnie odczuwa objawy ciąży, i która jest pewna, że jest w ciąży, nawet wyniki badań oraz słowa lekarza nie są wiarygodne. Będzie w dalszym ciągu wmawiać sobie, że czuje ruchy dziecka i występują symptomy charakterystyczne dla stanu błogosławionego. W takiej sytuacji leczenie jest konieczne. Powinno wiązać się ono z wizytami u psychologa, psychiatry oraz badaniami u ginekologa.

W trakcie leczenia bardzo ważne jest wsparcie partnera oraz najbliższych osób. Często sama psychoterapia wystarcza, jednak w bardzo ciężkich przypadkach istnieje konieczność leczenia farmakologicznego.  Kuracja powinna trwać minimum kilka miesięcy, ponieważ tylko długofalowe działanie przyniesie rezultaty. Ciąża urojona, a przede wszystkim dowiedzenie się, że ciąży w ogóle nie było, znacznie zwiększa ryzyko zachorowania na depresję, zaburzenia osobowości oraz zaburzenia lękowe. Ryzyko to jest znacznie większe u kobiet, które leczą się z bezpłodności i usilnie starają się o dziecko.


Autor:

Kuba

„Bardzo ciekawym zjawiskiem jest fakt, że przy ciąży urojonej test ten może dać wynik pozytywny!”

Dodaj komentarz...