seks w ciąży, pozycje w ciąży, zalety seksu w ciąży, wady seksu w ciąży
22 kwietnia 2020

Seks w ciąży – bezpieczeństwo, przeciwwskazania, pozycje, zalety

Seks w ciąży to temat, za którym ciągnie się wiele mitów i niepotrzebnego stresu. Dostęp do złych informacji oraz strach przez zadawaniem pytań, powoduje że część kobiet rezygnuje z miłosnych uniesień w trakcie tego szczególnego okresu. Zupełnie niepotrzebnie! Seks w prawidłowo przebiegającej ciąży nie niesie za sobą żadnego ryzyka. Dlatego dowiedź się jak wygląda seks w kolejnych trymestrach ciąży, jakie pozycje są najbezpieczniejsze. Jakie czynniki mogą wpłynąć na decyzję o ograniczeniu zbliżeń i jakie zalety niesie za sobą seks w ciąży. Poznaj odpowiedzi na pytania, które najczęściej nurtują kobiety w ciąży.

  1. Seks w pierwszym trymestrze ciąży
  2. Jakie pozycje są bezpieczne w pierwszym trymestrze ciąży
  3. Seks w drugim trymestrze ciąży
  4. Jakie pozycje są bezpieczne w drugim trymestrze ciąży
  5. Seks w trzecim trymestrze ciąży
  6. Jakie pozycje są bezpieczne w trzecim trymestrze ciąży
  7. Najczęstsze pytania dotyczące seksu w ciąży
  8. Zalety uprawiania seksu w ciąży
  9. Jakie są przeciwwskazania do seksu w ciąży?

 

Seks w pierwszym trymestrze ciąży

Jeżeli twoja ciążą nie jest zagrożona i  przebiega prawidłowo, uprawianie seksu w pierwszym trymestrze ciąży nie wiąże się z żadnym ryzykiem i nie zagraża zdrowiu twojego dziecka. Pierwszy trymestr to okres, w którym dziecko znajdując się wewnątrz pęcherza płodowego. Jest doskonale chronione przez mięśnie macicy i otaczający go płon owodniowy. Ponadto jest na tyle małe, że wewnątrz twojego brzucha, znajduje się dla niego wystarczająco dużo miejsca. Również znajdujący się w szyjki macicy czop śluzowy chroni cię przed ewentualnymi infekcjami.

 

Jakie pozycje są bezpieczne w pierwszym trymestrze ciąży?

Pierwszy trymestr ciąży to czas, w którym kobieta nie musi mieć szczególnych zahamowań. Dlatego w tym okresie większość pozycji seksualnych jest dozwolona i nie niesie za sobą ryzyka poronienia. Dodatkowo ze względu brak ryzyka i podwyższony poziom hormonów, seks w pierwszym trymestrze ciąży może nieść za sobą powiew świeżości (libido kobiety powoduje, że ma ona zdecydowanie mniejsze zahamowania i chętniej eksperymentuje).

Warto wiedzieć:
Mimo, że seks w pierwszym trymestrze ciąży, nie niesie za sobą żadnego ryzyka, warto pamiętać że pierwszy trymestr to okres, w którym kobieta może cierpieć np. na poranne mdłości lub chroniczne zmęczenie. W takiej sytuacji pozycje seksualne, które wymuszają zgięcie tułowia lub dużą aktywność ze strony przyszłej mamy, mogą potęgować dyskomfort i złe samopoczucie. Niewątpliwie warto wtedy rozważyć tzw. pozycję na łyżeczkę (kobieta leży na boku z ugiętymi nogami. Za nią kładzie się mężczyzna). Pozycja na boku to przede wszystkim brak ucisku na brzuch i delikatne ruchy.

 

Seks w drugim trymestrze ciąży

Wraz z upływem kolejnych tygodni ciąży, apetyt kobiety na zbliżenia seksualne rośnie. Seks w drugim trymestrze ciąży niesie za sobą same korzyści. Przede wszystkim koniec pierwszego, a początek drugiego trymestru to czas, w którym większość kobiet przestaje cierpieć z powodu typowych dolegliwości ciążowych (poranne mdłości, wrażliwość na zapachy). Wysoki poziom hormonów, estrogenu i progesteronu powoduje, że organizm kobiety zachowuje się jakby znajdował się w ciągłej fazie około owulacyjnej, a wzrastający poziom oksytocyny znacznie zwiększa pożądanie.

Warto wiedzieć:
Zwiększenie ukrwienia narządów rodnych kobiety, która znajduje się w drugim trymestrze ciąży powoduje, że odczucia związane z pieszczotami partnera, są bardziej intensywne.

Ważne!
Około 20 tygodnia ciąży, podczas przeżywania orgazmu, możesz poczuć tzw. skurcze przepowiadające (skurcze Braxtona Hicksa). Mogą one trwać od kilku minut do około pół godziny. To zupełnie normalne zjawisko, które nie powinno wzbudzać twojego niepokoju.

 

Jakie pozycje są bezpieczne w drugim trymestrze ciąży?

Drugi trymestr ciąży to okres, w którym ryzyko poronienia jest zdecydowanie mniejsze, gospodarka hormonalna ulega stabilizacji, brzuszek ciążowy nie jest na tyle duży aby przeszkadzać ci w eksperymentach łóżkowych, a piersi stają się pełne i okrągłe.

Dlatego seks w drugim trymestrze ciąży to najlepszy okres na łóżkowe zabawy i eksperymenty ze zbliżeniami w różnych miejscach, nie tylko w sypialni 😉

 

Seks w trzecim trymestrze ciąży

Wraz z początkiem trzeciego trymestru ciąży, twoja ochota na seks może spaść. Ostatnie tygodnie ciąży, to czas w którym twój brzuch intensywnie rośnie, możesz czuć się zmęczona, cierpieć z powodu zgagi, skurczy nóg i bóli w krzyżu. W tym okresie również coraz bardziej intensywnie myślisz o zbliżającym się porodzie. Działanie hormonu odpowiadającego na pobudzenie laktacji, może skutecznie obniżyć twój popęd seksualny.

Warto wiedzieć:
Seks w trzecim trymestrze ciąży, zwłaszcza w jego ostatnich tygodniach, tuż przed porodem, może mieć korzystny wpływ na rozpoczęcie akcji porodowej. Dzieje się tak, ponieważ prostaglandyna znajdująca się w męskim nasieniu, powoduje rozkurczanie się szyjki macicy.

 

Jakie pozycje są bezpieczne w trzecim trymestrze ciąży?

Trzeci trymestr ciąży to okres, w którym uniesienia miłosne powinny być zintensyfikowane wokół pieszczot, erotycznych masażów, pocałunków (miłość francuska). W związku z tym, jeżeli najdzie was ochota na stosunek, bezpieczną i wygodną pozycją dla kobiety, może okazać się pozycja na jeźdźca. Kobieta dominuje i z pewnością kontroluje zbliżenie, a mężczyzna podziwia falujący, pełny biust swojej partnerki.

 

Najczęstsze pytania dotyczące seksu w ciąży

Pytanie: Czy można się kochać w pierwszych tygodniach ciąży / na początku ciąży?

Odpowiedź: tak, jeżeli ciąża nie jest zagrożona i przebiega bez komplikacji, seks w pierwszym trymestrze ciąże nie niesie dla kobiety i dziecka żadnego ryzyka.

Pytanie: Czy w ciąży można się kochać bez zabezpieczeń?

Odpowiedź: i tak i nie. Sama sperma, wydzielana w trakcie współżycia nie ma negatywnego wpływu na dziecko i przyszłą mamę. Należy jednak pamiętać, że seks bez zabezpieczenia niesie za sobą ryzyko zarażenia się chorobami, które są przenoszone drogą płciową. Jeżeli jesteś pewna, że twój partner jest zdrowy i nie cierpi na żadną infekcję płciową, śmiało możecie zrezygnować z prezerwatywy.

Pytanie: Czy można kochać się do końca (czy nasienie nie wywoła porodu)?

Odpowiedź: nasienie nie ma wpływu na przyspieszenie porodu w pierwszym i drugim trymestrze ciąży.

Ważne:
Akcję porodową może natomiast przyspieszyć seks w trzecim trymestrze ciąży, szczególnie w ostatnich tygodniach przed porodem. Prostaglandyna, która znajduje się w męskim nasieniu, może spowodować rozkurczanie się szyjki macicy.

Pytanie: Jakie są bezpieczne pozycje w ciąży?

Odpowiedź: w ciąży bezpieczne są wszystkie pozycje, które nie powodują dla kobiety dyskomfortu i w trakcie których nie pojawia się ból. Dlatego w pierwszym i drugim trymestrze ciąży para może poeksperymentować. Podczas gdy trzeci trymestr to czas, w którym seks powinien być spokojny i skupiać się na pieszczotach, pocałunkach, masażach.

Pytanie: Czy ból brzucha po stosunku w ciąży jest normalny?

Odpowiedź: z pewnością zależy jaki rodzaj bólu odczuwa kobieta. Około 20 tygodnia ciąży w trakcie stosunku i po nim mogą pojawić się skurcze Braxtona Hicksa. W rezultacie mogą one być mylnie rozpoznane, jako ból brzucha po stosunku. Skurcze macicy są zupełnie normalne i nie powinny wywoływać niepokoju. Ten rodzaj dyskomfortu powinien minąć po kilku minutach, do około pół godziny. Ból brzucha po stosunku w ciąży może również być także spowodowany wyborem nieodpowiedniej pozycji, w której doszło do ucisku na brzuch.

Ważne:
Jeżeli ból brzucha po stosunku jest silny, towarzyszy mu twój duży niepokój, pojawi się plamienie bez wątpienia natychmiast skontaktuj się z lekarzem prowadzącym twoją ciąże.

Pytanie: Do kiedy można się kochać w ciąży?

Odpowiedź: seks można uprawiać praktycznie przez cały okres ciąży. Należy jednak pamiętać, że w ostatnim trymestrze ciąży libido kobiety może spaść i nie ma w tym nic dziwnego. Dodatkowo, należy mieć na uwadze, że seks uprawianie seksu w ostatnich tygodniach ciąży może istotnie przyspieszyć akcję porodową.

 

Zalety uprawiania seksu w ciąży

  • zwiększona intensywność doznań jakie przyszła mama odczuwa w trakcie stosunku, również silniejsze orgazmy
  • współżycie z pewnością polepsza relacje pomiędzy partnerami
  • produkcja endorfin – hormonu szczęścia
  • produkcja oksytocyny – hormonu szczęścia i miłości
  • również przygotowanie ciała do porodu
  • mniejszy stres i komfort psychiczny
  • walka z bezsennością
  • z pewnością przyjemny sposób na spalanie zbędnych kalorii
  • przyspieszenie rozpoczęcia akcji porodowej w ostatnich tygodniach ciąży
  • rozładowanie skumulowanego napięcia seksualnego
  • przyjemne odczucia dla dziecka (lekkie kołysanie, wibracje)
  • również mniejsze zahamowania, otwartość na eksperymenty, zwłaszcza w drugim trymestrze ciąży

Jakie są przeciwwskazania do seksu w ciąży?

W pewnych przypadkach, może zdarzyć się, że ze względu na bezpieczeństwo przyszłej mamy i dziecka, lekarz ginekolog zaleci ograniczenie współżycia. Może również kazać całkowicie z niego zrezygnować. Do czynników, mogących nieść zwiększone ryzyko, w przypadku uprawiania seksu w ciąży zalicza się:

  • poronienia w poprzednich ciążach
  • przedwczesne pęknięcie pęcherza płodowego
  • ciąża zagrożona
  • ciąża mnoga
  • nieprawidłowe umiejscowienie łożyska
  • nawracające infekcje dróg rodnych
  • poród przedwczesny w poprzedniej ciąży
  • powtarzające się plamienia lub krwawienie

Ważne:
Każdy przypadek powinien być przeanalizowany przez lekarza ginekologa. Dlatego to właśnie on powinien podjąć decyzję czy seks w ciąży nie będzie dla przyszłej mamy związany z niepotrzebnym ryzykiem.

Jeżeli twoja ciąża nie jest zagrożona i przebiega bez komplikacji nie powinnaś ryzykować z seksu w ciąży. Zbliżenie z partnerem, w każdym z kolejnych trymestrów ciąży, niesie za sobą dużo zalet i korzyści dla ciebie i twojego związku. W prawidłowo przebiegającej ciąży ani seks, ani męskie nasienie nie niosą za sobą żadnego ryzyka dla dziecka i przyszłej mamy.


Autor:

Sara

„Jeżeli twoja ciąża nie jest zagrożona i przebiega bez komplikacji nie powinnaś ryzykować z seksu w ciąży.”

Dodaj komentarz...