dni płodne, kalkulator dni płodnych, dni niepłodne
12 maja 2020

Dni Płodne – kalkulator, szybko oblicz owulację. Seks w dni niepłodne

Dni płodne, to czas, kiedy jest największa szansa na zapłodnienie. Ich występowanie ściśle związane jest z owulacją (jajeczkowaniem), podczas której w rezultacie pęknięcia pęcherzyka Graafa, zostaje uwolniona komórka jajowa. Jeśli napotka ona na swojej drodze plemnik w jajowodzie, powstanie nowa komórka, zwana zygotą. Proces ten powtarza się co średnio 28 dni i zachodzi z reguły ok. 14 dni przed miesiączką. Jest to najważniejszy punkt cyklu menstruacyjnego.

  1. Dlaczego warto wiedzieć, kiedy są dni płodne i niepłodne?
  2. Oblicz dni płodne, obserwując swoje ciało
  3. Jak prowadzić kalendarz dni płodnych?
  4. Skuteczność naturalnego sposobu planowania rodziny
  5. Uprawianie seksu podczas dni niepłodnych – czy ciąża jest wtedy możliwa?

Dlaczego warto wiedzieć kiedy są dni płodne i niepłodne?

Obliczanie dni płodnych pozwala na ustalenie, kiedy poczęcie jest najbardziej prawdopodobne. To z pewnością ważna informacja dla par starających się o dziecko, które mając świadomość czasu największej płodności, mogą dokładnie rozplanować swoje współżycie płciowe. Z drugiej strony jednak może to być naturalna metoda antykoncepcji. Umiejętność określania, kiedy występują dni niepłodne, pomaga w zapobieganiu ciąży.

Oblicz dni płodne, obserwując swoje ciało

Poznanie własnego ciała i jego zachowania jest kluczem do określenia, kiedy są dni płodne. Jednym z ich bardziej widocznych objawów jest śluz, który ma wtedy śliską konsystencję i przejrzystą barwę, jest także rozciągliwy. Nietrudno będzie odróżnić go od lepkiego i mętnego śluzu, który charakteryzuje dni niepłodne. Kolejnym wyznacznikiem dni płodnych będzie temperatura ciała, która wzrasta o co najmniej 0,2 stopnia Celsjusza po owulacji. Jej poziom utrzymuje się przez kolejne dwa tygodnie. Oprócz tego o nadejściu czasu największej płodności informują jeszcze inne symptomy. Takie jak odczuwalny ból piersi, a także uczucie wrażliwości brodawek. Jeśli zauważysz śladowe ilości krwi w śluzie, nie panikuj – to czwarty objaw dni płodnych. Ostatnim ich znakiem jest ból owulacyjny, odczuwany w podbrzuszu.

Zobacz także: Kalendarzyk Małżeński – co to jest? Jak to działa? Wzór do pobrania, wykres

Jak prowadzić kalendarz dni płodnych?

Regularne uzupełnianie kalendarza dni płodnych wymaga dużo cierpliwości i, co najważniejsze, systematyczności. Nie wystarczy zrobić to raz, podczas jednego cyklu – dla otrzymania lepszego i bardziej wiarygodnego wyniku powinno się prowadzić takie zapiski w przypadku co najmniej kilku takich cyklów. W tym celu należy każdego dnia rano o tej samej porze i przed wstaniem z łóżka dokonać pomiaru temperatury ciała zawsze w tym samym miejscu (w jamie ustnej, pochwie lub odbytnicy), najlepiej specjalnym termometrem owulacyjnym, który jest w stanie wykryć skok o nawet 0,2 stopnie Celsjusza. Zaznaczanie pomiarów umożliwi sporządzenie wykresu krzywej termicznej, dzięki któremu później będzie można określić, kiedy przypada czas płodności. Zaraz po owulacji temperatura ciała podnosi się o 0,2oC, a jej wartość podnosi się i utrzymuje na tym poziomie do miesiączki (menstruacji). Dni płodne przypadają na 6 dni przed tym wzrostem temperatury i 3 dni po nim.

Skuteczność naturalnego sposobu planowania rodziny

Trzeba sobie uświadomić, że podczas tych obliczeń istnieje ryzyko błędu. Największe trudności mogą pojawić się w związku z ustaleniem podstawowej temperatury ciała, która niekiedy pod wpływem różnych czynników, takich jak złe samopoczucie, choroba, alkohol spożyty poprzedniego wieczoru, podróż, stres czy wysiłek fizyczny, zmienia swoją wysokość. Wszystkie jej zakłócenia należy nanieść na kartę cyklu, a następnie zinterpretować ich oddziaływanie na organizm kobiety. Trzeba pamiętać przy tym, że każdy reaguje w inny sposób. Kolejną przeszkodą mogą być nieregularne miesiączki, jednak nawet wtedy można obliczyć dni płodne, będąc cierpliwym i skrupulatnym.

Uprawianie seksu podczas dni niepłodnych – czy ciąża jest wtedy możliwa?

Stosunek w czasie dni niepłodnych również niesie ze sobą ryzyko zapłodnienia. Może zdarzyć się, że jajeczkowanie rozpocznie się wcześniej i tym samym istnieje szansa na zapłodnienie. Najlepiej zawsze stosować zabezpieczenie, aby mieć stuprocentową pewność, że nie dojdzie do niechcianej ciąży. Plemniki mogą żyć w pochwie od kilku minut do nawet do 5 dni, kiedy zbliża się czas owulacji i środowisko w pochwie staje się zasadowe(sprzyja plemnikom). Gdy jednak śluz szyjkowy jest kwaśny (kwaśne środowisko pochwy zabija plemniki), czyli w fazie niepłodności, szansa na ich przetrwanie jest bardzo mała.

Warto wiedzieć
Oprócz prowadzenia codziennych pomiarów temperatury do ustalenia czasu jajeczkowania wykorzystać można test owulacyjny, do kupienia w aptece, bez recepty. Najczęściej jest to pasek lub patyk, który mechanizmem działania nie różni się bardzo od dobrze znanych testów ciążowych. Wykrywa w moczu obecność hormonu luteinizującego, którego jest najwięcej w dniach przed samą owulacją, informuje o tym, kiedy nastąpi szczyt płodności. Wynik pozytywny oznacza, że najlepiej uprawiać seks w ciągu kilku najbliższych dni, aby doszło do zapłodnienia. Istotne jest też to, że stosunek odbyty dwa dni przed owulacją zwiększa szansę poczęcia dziecka.


Autor:

Asia

„Stosunek w czasie dni niepłodnych również niesie ze sobą ryzyko zapłodnienia. Może zdarzyć się, że jajeczkowanie rozpocznie się wcześniej i tym samym istnieje szansa na zapłodnienie.”

Dodaj komentarz...