pierwsze objawy zapłodnienia, objawy ciąży, wczesne objawy ciąży
10 maja 2020

Ciąża – pierwsze objawy zapłodnienia, jak je rozpoznać, czy jest bezpieczna?

Mdłości, wymioty, zmiany apetytu, senność lub bezsenność, chroniczne zmęczenie i tkliwość piersi – te i inne dolegliwości mogą, choć nie muszą wystąpić u kobiety w początkowych tygodniach ciąży jako pierwsze objawy zapłodnienia. Najbardziej istotny jest brak miesiączki – objaw prawidłowego zapłodnienia, wspólny dla wszystkich przyszłych mam. Po uzyskaniu pozytywnego testu ciążowego warto jak najszybciej zapisać się do lekarza, który zleci badanie USG i sprawdzi, czy ciąża rozwija się prawidłowo.

  1. Jak rozpoznać ciążę – implantacja zarodka
  2. Ciąża a okres
  3. Pierwsze objawy zapłodnienia – zmiany nastroju i zmęczenie
  4. Objawy zapłodnienia – tkliwość piersi
  5. Pierwsze objawy zapłodnienia – mdłości i wymioty
  6. Objawy zapłodnienia – co chwilę do toalety
  7. Ciąża pozamaciczna
  8. Kiedy znikną uciążliwe objawy

Najlepiej byłoby, aby objawy ciąży pojawiały się tuż po zapłodnieniu. Pary starające się o dziecko uniknęłyby pełnego napięcia oczekiwania, a kobiety chcące uniknąć ciąży mogłyby spać spokojnie. Niestety, tak nie jest, a na pierwsze oznaki dojrzewającego w łonie nowego życia trzeba trochę poczekać. Wprawdzie zdarzają się kobiety przekonane o tym, iż wiedziały o swojej ciąży od razu po zapłodnieniu, nie istnieją jednak żadne medyczne sposoby na potwierdzenie tego stanu w kilka godzin po stosunku.

Pierwsze objawy ciąży pojawiają się dopiero około terminu spodziewanej miesiączki. Wprawdzie w niektórych przypadkach można je zaobserwować wcześniej, jednak nie u wszystkich kobiet i nie w każdym wypadku. Co więcej, silne pragnienie potomstwa może wpłyną na psychikę kobiety w taki sposób, iż będzie ona odczuwała symptomy zapłodnienia, do którego nie doszło w rzeczywistości. Lepiej więc cierpliwie poczekać – tak będzie lepiej i dla przyszłej mamy, i dla dziecka, jeśli kobieta faktycznie zaszła w ciążę.

 

Jak rozpoznać ciążę – implantacja zarodka

Najwcześniejszym symptomem, który może świadczyć o ciąży, jednak nie jest zaliczany do jej objawów, jest krwawienie implantacyjne. W rzeczywistości stanowi ono jedynie niewielkie plamienie o jasnoróżowym, brązowawym lub brunatnym kolorze – czasem wręcz niezauważalne dla kobiety. Występuje zwykle około 7. dnia po owulacji – wtedy to zarodek, zagnieżdżając się w macicy, uszkadza jej błonę śluzową, co skutkuje niewielkim krwawieniem. Trwa ono od kilku godzin do maksymalnie 3 dni.

Plamienia implantacyjnego doświadcza jedynie około 25% kobiet. Pierwsze faktyczne objawy ciąży pojawiają się dopiero kilka dni później. Należy też pamiętać, iż krwawienia w środku cyklu bywają też związane m.in. z niektórymi chorobami oraz niedoborami hormonalnymi, np. niskim poziomem progesteronu. Pojawienie się plamienia powinno skłonić kobietę do zapisania się do lekarza – za kilka dni będzie on już mógł potwierdzić ciążę i wykluczyć ewentualne nieprawidłowości.

 

Ciąża a okres

Najbardziej widocznym objawem ciąży jest brak miesiączki w spodziewanym terminie. To moment, w którym test ciążowy zazwyczaj da już wiarygodny wynik. Należy jednak pamiętać, iż negatywny wynik testu przy braku okresu nie zawsze oznacza, iż nie doszło do zapłodnienia. Bardzo często dzieje się tak przy nieregularnych cyklach – owulacja w rzeczywistości mogła wystąpić później, niż wskazywałyby na to wyliczenia, a co za tym idzie później też doszło do zapłodnienia.

Poza tym testy ciążowe czasem się mylą – dają wynik fałszywie negatywny nawet przy prawidłowej ciąży. Rzadko mylą się jednak w drugą stronę – jeśli pojawiają się na nich dwie kreski, najprawdopodobniej oznacza to ciążę. Jeśli druga kreska na białym pasku się nie pojawiła, ale miesiączka wciąż nie następuje, należy powtórzyć test po kilku dniach.

Warto wiedzieć
Test ciążowy – dlaczego lepiej poczekać z jego wykonaniem

Implantacja zarodka, która ma miejsce około 7 dni po owulacji, kończy się sukcesem zaledwie w około 60% przypadków. Jeśli tym zarazem się nie udała, zapłodniona komórka jajowa zostaje odrzucona i następuje standardowa miesiączka. Jednak nawet w takim przypadku kosmówka łożyska zaczyna produkować hormon beta hCG  – jego podwyższony poziom około 8-10 dnia po owulacji mogą już wykrywać testy ciążowe. Między innymi z tego względu zaleca się, aby wykonywać je dopiero w terminie spodziewanej miesiączki. Zbyt wcześnie wykonany test ciążowy oraz objawy takie jak np. krwawienie implantacyjne mogłyby narobić złudnych nadziei starającej się o dziecko parze, a kobiecie chcącej uniknąć ciąży – przysporzyć niepotrzebnych obaw.

 

Pierwsze objawy zapłodnienia – zmiany nastroju i zmęczenie

Faktyczne oznaki ciąży mogą pojawić się już około 10. dnia po zapłodnieniu. Wzrasta wtedy poziom hormonów, które mają wpływ na cały organizm – gonadotropiny kosmówkowej (beta hCG), progesteronu, estrogenów, prolaktyny kortyzolu, hormonu wzrostu i innych. Wiele kobiet odczuwa wtedy silne wahania nastroju – w jednej chwili tryskają radością, w drugiej wpadają w przygnębienie. Nerwowość łatwo jest jednak pomylić z zespołem napięcia przedmiesiączkowego. Rozdrażnienie w ciąży spowodowane jest m.in. wzrostem progesteronu – hormonu odpowiedzialnego prawidłowe zagnieżdżenie się zarodka w macicy i utrzymanie ciąży.

Progesteron odpowiedzialny jest także za uczucie chronicznego osłabienia w pierwszych dniach ciąży. Przyszła mama może skarżyć się na silną senność lub przeciwnie – bezsenność. W organizmie zachodzą rewolucyjne zmiany związane z przygotowaniami do wielkiego wysiłku, jakim jest utrzymanie rozwijającego się nowego życia. Hormon ten obniża ciśnienie krwi, spowalnia trawienie i powoduje mdłości. Ciężarna może doświadczyć braku apetytu lub przeciwnie – zwiększonego łaknienia.

Zobacz także: Pierwsze objawy ciąży – jak je rozpoznać?

 

Objawy zapłodnienia – tkliwość piersi

Już w kilka dni po implantacji zarodka przyszła mama może zaobserwować powiększenie i tkliwość piersi – stają się one nabrzmiałe, cięższe i większe. Organizm już od pierwszych dni ciąży przygotowuje się na produkcję pokarmu, który zaspokoi potrzeby malucha dopiero za wiele miesięcy. Tkliwość piersi związana jest z powiększeniem komórek gruczołowych. Rozszerzają się też naczynia krwionośne, zwiększa produkcja krwi i limfy – ciężarna może zaobserwować na swoich piersiach sieć cienkich żyłek.

Tkliwość piersi, sieć żyłek, ciemniejszy kolor brodawek, zgrubienia wyczuwalne podczas samobadania – wszystko to może, choć nie musi być objawem ciąży. Podobne odczucia miewają też kobiety tuż przed menstruacją. Oznak tych mogą też nie odczuwać mamy, które wciąż karmią piersią starsze dziecko.

 

Pierwsze objawy zapłodnienia – mdłości i wymioty

Ciąża chyba z niczym nie jest kojarzona bardziej niż z mdłościami. Nudności i wymioty łatwo można pomylić z zatruciem pokarmowym. Dolegliwości te najprawdopodobniej związane są z podwyższonym stężeniem gonadotropiny kosmówkowej – hormon ten jest bowiem bardzo podobny do hormonu tarczycy TSH. Złe samopoczucie, nudności, wymioty, uczucie gorąca i przyspieszona akcja serca to wynik pobudzania przez beta hCG receptorów produkujących hormony tarczycy. Zdarza się, iż w pierwszych dniach ciąży u kobiety występują objawy nadczynności tarczycy, mimo iż z tarczycą wszystko jest w porządku.

Kolejny objaw wczesnej ciąży to nadwrażliwość na zapachy. Ulubione perfumy lub danie, na widok którego kobiecie ciekła ślinka, we wczesnej ciąży mogą wzbudzać jedynie uczucie nudności. W czasie ciąży preferencje żywieniowe przyszłej mamy mogą wywrócić się do góry nogami. Nie wiadomo do końca, skąd bierze się taka zmiana. Szczególnie trudne do zniesienia mogą być dla kobiety zapachy benzyny, papierosów czy chemikaliów – unikanie takich woni w ciąży jest jednak jak najbardziej wskazane.

 

 

Objawy zapłodnienia – co chwilę do toalety

Częste oddawanie moczu to jeden z pierwszych objawów zapłodnienia, który w większości przypadków dotyczy kobiet już świadomych swojego odmiennego stanu. Pojawia się około 6 tygodnia ciąży i jest wynikiem uciskania pęcherza przez powiększającą się macicę. Częste oddawanie moczu to przypadłość, która utrzymuje się przez cały pierwszy trymestr ciąży. Znika w trymestrze drugim, kiedy to zmienia się położenie macicy. Niestety powróci na koniec ciąży, kiedy rosnący brzuch z maleństwem w środku znów powędruje w dół blisko pęcherza.

Oprócz pierwszych objawów ciąży obserwowanych przez większość kobiet, mogą zdarzyć się także te nietypowe.

Rewolucja, jaką przechodzi organizm chroniący nowe życie, może skutkować dolegliwościami takimi jak:

– bóle głowy,

– uczucie zapchanego nosa,

– pajączki,

– swędzenie skóry na całym ciele,

– ślinotok,

– chrapanie,

– czy ciemne plamki na skórze.

Same w sobie jednak przypadłości te nie mogą być traktowane jako objawy ciąży – raczej efekt uboczny zmian w organizmie ciężarnej.

 

Przeczytaj także: 3 tydzień ciąży

 

Ciąża pozamaciczna

Większość opisanych powyżej objawów ciąży może odczuwać kobieta, u której zapłodniona komórka jajowa ulokowała się gdzie indziej niż w macicy. Najczęściej zatrzymuje się ona w jajowodzie, rzadziej w jajniku lub w innym miejscu. Stężenie beta hCG rośnie wolniej niż w prawidłowej ciąży, jednak na tyle szybko, że jego podwyższony poziom wykrywają testy ciążowe. Ciąża ektopowa, nazywana też pozamaciczną, nie ma szans na przetrwanie i wymaga jak najszybszego usunięcia.

Ciąży pozamacicznej nie należy bać się zawczasu – dotyka ona zaledwie 1 na 100 ciężarnych kobiet. Nowoczesne metody pozwalają na szybkie usunięcie zapłodnionej komórki jajowej np. metodą laparoskopową. Objawem ciąży pozamacicznej jest wrażliwość lub ból brzucha i miednicy, a także krwawienie z pochwy przy pozytywnym wyniku testu ciążowego – w takim wypadku należy jak najszybciej udać się do lekarza. Wymioty, zawroty głowy i słaby puls mogą wskazywać na przerwanie jajowodu i wymagają natychmiastowego wezwania pogotowia.

 

Przeczytaj także: Ciąża pozamaciczna (inaczej ektopowa) może doprowadzić do śmierci kobiety. Objawy, leczenie

 

Kiedy znikną uciążliwe objawy

Każda kobieta przechodzi ciążę w sposób indywidualny. Niektóre przyszłe mamy odczuwają wszystkie dolegliwości związane z zapłodnieniem, inne nie czują żadnej różnicy przez wiele tygodni. Niektóre ciężarne są męczone mdłościami nawet przez cały okres ciąży, inne ani razu nie odczują nawet lekkich mdłości. Dopóki badania ginekologiczne oraz USG nie wykazują nieprawidłowości, nie należy niczym się martwić – zdrowa ciąża może przebiegać w najróżniejszy sposób.

Warto już od tych pierwszych dni ciąży zapewnić sobie jak najlepsze warunki. Zadbać o odpowiednią dietę, w miarę możliwości dużo odpoczywać, unikać sytuacji stresowych i miejsc, w których samopoczucie ciężarnej może ulec pogorszeniu (np. przebywania w gronie palaczy papierosów). Najbardziej uciążliwe objawy ciąży zwykle ustępują po pierwszym trymestrze, albo przynajmniej zmniejsza się ich nasilenie.

Wśród wczesnych objawów ciąży, które mogą, choć nie muszą wystąpić, należy wymienić:

– krwawienie implantacyjne (około 7. dnia od zapłodnienia)

– nudności i wymioty

– nadwrażliwość na zapachy

– wzrost lub brak apetytu

– zmiany nastroju, rozdrażnienie

– chroniczne zmęczenie

– senność lub bezsenność

– tkliwość i powiększenie piersi

– częste oddawanie moczu

Wspólnym objawem każdej prawidłowej ciąży jest brak miesiączki, wzrost stężenia beta hCG wykrywanego przez test ciążowy i badanie krwi, a w końcu wykrycie akcji serca dziecka podczas badania USG.


Autor:

Monika

„Pierwsze objawy ciąży pojawiają się dopiero około terminu spodziewanej miesiączki.”

Dodaj komentarz...