termin porodu, kalkulator terminu porodu, jak wyliczyć termin porodu
10 maja 2020

Termin porodu – kalkulator, jak wyliczyć datę? Według USG czy według poczęcia, czy jeszcze inaczej?

Przyszła mama może samodzielnie obliczyć termin porodu. Istnieje kilka metod określenia, kiedy można spodziewać się rozwiązania ciąży – niektóre są mniej, inne bardziej precyzyjne. Warto skorzystać w tym celu z kalkulatora terminu porodu, który uwzględnia zarówno datę ostatniej miesiączki, jak i długość cyklu kobiety. Najbardziej miarodajny wynik daje jednak badanie USG wykonane miedzy 11. a 14. tygodniem ciąży.

  1. Data porodu – na ile dokładna
  2. Jak wyliczyć termin porodu – z daty ostatniej miesiączki
  3. Wyliczenie terminu porodu według poczęcia
  4. Termin porodu wyliczony na podstawie skoku temperatury
  5. Pierwsze ruchy płodu a obliczenie daty porodu
  6. Jak wyliczyć termin porodu – z USG
  7. Wysokość dna macicy a termin porodu
  8. Kalkulator terminu porodu

Data porodu – jedna z pierwszych rzeczy, którą chce sprawdzić przyszła mama po zobaczeniu dwóch kresek na teście ciążowym. Czy maluszek urodzi się w lato, na jesieni, może w dniu jakiegoś święta lub blisko terminu ważnej rocznicy? Takie pytania rodzą się w głowie kobiety, która właśnie dowiedziała się o ciąży.

Przyjęło się mówić, iż ciąża trwa 9 miesięcy. To jednak spore uproszczenie – nie wystarczy dodać ich do terminu ostatniej miesiączki, by prawidłowo wyliczyć datę porodu. W rzeczywistości termin rozwiązania można określić na kilka sposobów – mniej lub bardziej dokładnych. Ginekolog zrobi to podczas pierwszej wizyty. Zanim jednak ona nastąpi, przyszła mama może sama zorientować się, kiedy mniej więcej jej maleństwo przyjdzie na świat.

 

Przeczytaj także: Test ciążowy – kiedy zrobić, czy jest wiarygodny?

 

Data porodu – na ile dokładna

Statystycznie zaledwie 4% dzieci rodzi się w określonym wcześniej terminie porodu. Z tego względu w środowisku lekarskim funkcjonuje pojęcie PTP – przewidywanego terminu porodu. Nawet najbardziej precyzyjne metody obliczania tej daty nie dają nigdy stuprocentowej pewności. A jednak termin porodu warto i należy znać – to ważne zarówno dla kobiety, która przygotowuje się do przyjścia maleństwa na świat, jak i dla lekarza, który w odpowiednim momencie ciąży musi m.in. zlecić określone badania.

Istnieje w zasadzie 6 głównych metod wyliczania daty porodu. Niektóre są mniej, inne bardziej precyzyjne. Warto znać je wszystkie. Każda ciąża przebiega w sposób indywidualny, a każda kobieta chce widzieć jak najwięcej o jej przebiegu oraz rozwoju rosnącego w brzuchu maleństwa. Wyliczenie nawet przybliżonego terminu porodu pomoże przyszłej mamie poukładać sobie plany na najbliższą przyszłość.

 

Jak wyliczyć termin porodu – z daty ostatecznej miesiączki

Na pierwszej wizycie ginekolog obliczy termin porodu na podstawie tzw. reguły Naegelego. To dość prosta metoda, którą każda przyszła mama może posłużyć się jeszcze przed odwiedzeniem lekarza. Konieczne będzie podanie daty ostatniej miesiączki. Należy do niej dodać 7 dni, a następnie do otrzymanego wyniku – 9 miesięcy. Czas ciąży obliczony tą metodą wynosi średnio 281 dni, 40 tygodni lub 10 miesięcy księżycowych (trwających po 28 dni).

Reguła Naegelego nie zawsze jednak się sprawdza. W istocie jest ona precyzyjna jedynie w przypadku kobiet miesiączkujących regularnie, u których cykl trwa 28 dni. Przyszłe mamy, które przed ciążą miały krótsze cykle, zapewne urodzą swoje dzieci wcześniej. Natomiast kobiety, których cykle trwały dłużej niż przeciętne 28 dni, mogą spodziewać się rozwiązania w terminie późniejszym niż wyliczony metodą Naegelego. Ginekolog będzie jednak wiedział, jak zmodyfikować termin porodu określony z daty ostatniej miesiączki, aby był on miarodajny.

Zobacz także: Cykl miesiączkowy – kiedy mam dni płodne, kalendarz, owulacja

 

Wyliczenie terminu porodu według poczęcia

Termin porodu bardziej precyzyjnie można określić na podstawie daty zapłodnienia. Od momenty owulacji ciąża z oczywistych względów trwa krócej niż od daty ostatniej miesiączki – 267 dni, 38 tygodni lub 9,5 miesiąca księżycowego. Niektóre kobiety są w stanie dokładnie określić, kiedy odbył się stosunek, podczas którego doszło do zapłodnienia. W takim wypadku wyliczenie terminu porodu z zapłodnienia jest dość dokładne.

Niestety, nieraz określenie momentu, w którym doszło do zapłodnienia, jest bardzo trudne. Jak wskazują lekarze, zaledwie 1/3 kobiet potrafi taki moment wskazać, a nawet w takich wyliczeniach może wkraść się błąd. Należy bowiem pamiętać, iż okres płodny kobiety trwa około tygodnia – stosunek mógł odbyć się kilka dni przed owulacją lub nawet 2 dni po niej, a komórka jajowa mogła zostać zapłodniona. Jednakże nieścisłość w wypadku wyliczenia terminu porodu z zapłodnienia zwykle jest mniejsza niż w przypadku źle zastosowanej metody Naegelego.

 

Termin porodu wyliczony na podstawie skoku temperatury

Kobiety starające się o ciążę często określają moment owulacji na podstawie temperatury podstawowej ciała. Jeśli w cyklu, w którym doszło do zapłodnienia, robiły to regularnie, mogą określić termin porodu na podstawie skoku temperatury. Następuje on około jednego dnia po owulacji i ma związek z działaniem progesteronu. Skok temperatury odnotowuje się na poziomie 0,5°C. Jeśli doszło do zapłodnienia, podwyższona temperatura ciała utrzymuje się przez około 16 dni po owulacji.

Dzień skoku temperatury pozwala precyzyjnie wyznaczyć moment owulacji . Ten z kolei daje podstawę do obliczenia terminu porodu przy pomocy metody opisanej w poprzednim podtytule. Aby metoda ta była skuteczna, mierzenie temperatury musi być wykonane prawidłowo. Ponadto konieczne jest wykluczenie zmian w temperaturze wywołanych np. infekcjami.

Przeczytaj także: Owulacja – objawy, plamienie, śluz, testy

 

Pierwsze ruchy płodu a obliczenie daty porodu

Zanim jeszcze opracowana została metoda Naegelego, kobiety obliczały termin porodu przez obserwację ruchów płodu. Przyjmuje się, że kobiety spodziewające się pierwszego dziecka zaczynają je odczuwać pod koniec 20. tygodnia ciąży, wieloródki natomiast – pod koniec 16. lub 17. tygodnia. Gdy już kobieta poczuje pierwsze ruchy swojego maleństwa, łatwo jej obliczyć czas do końca ciąży.

Metoda wyliczania terminu ciąży polegająca na obserwacji ruchów płodu jest jednak bardzo nieprecyzyjna. Wiele kobiet jest przekonanych, że zaczęło odczuwać ruchy swojego dziecka dużo wcześniej – nawet w 13. tygodniu ciąży! Z drugiej strony czynniki takie jak otyłość brzuszna czy problemy natury gastrologicznej mogą utrudniać prawidłowe rozpoznanie ruchów płodu. Metodę taką można wypróbować w zasadzie wyłącznie z ciekawości.

Warto wiedzieć
Wyliczenie daty porodu a przenoszenie ciąży

Obliczenie daty porodu jest wyłącznie orientacyjne – dziecko może przyjść na świat do 14 dni przed lub po wyznaczonym terminie rozwiązania. Za donoszoną uznaje się ciążę zakończoną już w 37 tygodniu. Noworodek nie wymaga wtedy podtrzymywania życia w inkubatorze. Nie należy też martwić się, jeśli termin porodu minął. Tak naprawdę poród po terminie dotyczy około 50% ciąż, a opóźnienie przyjścia maleństwa na świat zwykle jest wynikiem nieprawidłowego wyliczenia terminu porodu.
Nawet jeśli skurcze nie pojawiają się tydzień po terminie, nie należy wpadać w panikę – lekarz zaleci wtedy objęcie ciężarnej intensywną opieką lekarską. Na wizyty i KTG trzeba będzie się zgłaszać co kilka dni, a nawet codziennie. Jeśli poród nie następuje długo po terminie i istnieją ku temu wskazania, lekarz może zadecydować o przeprowadzeniu wywołania porodu poprzez podanie ciężarnej oksytocyny – hormonu powodującego skurcze macicy. Ten najzupełniej bezpieczny zabieg w większości przypadków pomaga przyspieszyć poród.

 

Jak wyliczyć termin porodu – z USG

Pierwsze badanie ultrasonograficzne ciąży wykonuje się już w 6-7 tygodniu. Służy ono określeniu, czy rzeczywiście doszło do zapłodnienia, czy zarodek znajduje się w macicy (a nie np. w jajowodzie), i czy w tych pierwszych tygodniach ciąża rozwija się prawidłowo. Na tym etapie badanie powinno też wykrywać akcję serca dziecka. Jednak za najważniejsze uznaje się USG wykonane między 11. a 14. tygodniem ciąży.

Lekarz mierzy wtedy tzw. CRL, czyli odległość od czubka głowy do pupy maleństwa. Następnie wprowadza uzyskany wynik do programu komputerowego, który oblicza wiek ciąży oraz określa termin porodu. To najbardziej miarodajny sposób na wyliczenie terminu porodu – najbardziej precyzyjny i statystycznie najbardziej trafny. Sprawdza się w 90% przypadkach. Po tym badaniu ginekolog zwykle weryfikuje przewidywaną datę porodu, wliczoną wcześniej z miesiączki.

Zobacz także: USG w ciąży – kiedy i jak często je wykonywać? Czy jest bezpieczne?

 

Wysokość dna macicy a termin porodu

W poszczególnych tygodniach ciąży zmienia się wysokość dna macicy. Oczywiście prawidłowego pomiaru dokonać może wyłącznie lekarz, a istotne zmiany zaczynają się dopiero około 16. tygodnia ciąży. Badanie wysokości dna macicy w związku z wyznaczeniem terminu porodu ma znaczenie przede wszystkim tuż przed samym rozwiązaniem.

W 36. tygodniu ciąży dno macicy jest na wysokości łuków żebrowych. Zaczyna się obniżać w 37. tygodniu – od tego momentu do końca ciąży pozostało 2-4 tygodnie. W 40. tygodniu dno macicy jest na wysokości jednego lub dwóch palców poniżej łuków żebrowych. Lekarz na tej podstawie może stwierdzić, że rozwiązanie jest już bardzo blisko. Jednak i w tym wypadku nie jest to reguła, ponieważ taka ciąża również może zostać przenoszona – nawet 2 tygodnie.

 

Kalkulator terminu porodu

Oczywiście trudno byłoby czekać prawie 3 miesiące na wiarygodne wyliczenie terminu porodu z badania USG. Samodzielne wyliczenie tej daty z miesiączki lub owulacji też może być zawodne. Dlatego bardzo praktyczne okaże się skorzystanie z kalkulatora terminu porodu. Uzyskany dzięki niemu wynik jest precyzyjniejszy niż w przypadku metody Naegelego, ponieważ uwzględnia nie tylko datę ostatniej miesiączki, ale też długość cyklu kobiety.

Kalkulator terminu porodu może przydać się nie tylko kobietom spodziewającym się dziecka, ale też tym, które ciążę dopiero planują. Znając bowiem mniej więcej terminy przyszłych owulacji, można zaplanować, kiedy postarać się o zapłodnienie, aby termin porodu wypadł w pasującym kobiecie miesiącu. Oczywiście trudno o precyzję w takim planowaniu, jednak można dzięki niemu np. odsunąć zajście w ciążę w przypadku planowanych wyjazdów służbowych czy innych okoliczności.


Autor:

Paula

„Statystycznie zaledwie 4% dzieci rodzi się w określonym wcześniej terminie porodu.”

Dodaj komentarz...