29 tydzień ciąży, kalendarz ciąży, jak się przygotować do porodu
Tydzień: 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
1 maja 2020

29 tydzień ciąży

29 tydzień ciąży to 27 tydzień życia płodowego. Trwa III trymestr i 7 miesiąc ciąży. Do ostatniego etapu rozwoju zbliżają się powoli płuca płodu, nadal rozwija się również jego mózg, a pod skórą gromadzi się tkanka tłuszczowa. Powiększająca się macica uciska na różne narządy kobiety, przez co przyszła mama może zmagać się z dolegliwościami żołądkowymi, częstym oddawaniem moczu czy trudnościami ze złapaniem oddechu. Powinna też zachować szczególną ostrożność podczas chodzenia, gdyż duży brzuch oraz zmiana środka ciężkości sprzyjają utracie równowagi. 29 tydzień ciąży to najwyższa pora, by zapisać się do szkoły rodzenia, a także na przygotowanie wyprawki dla dziecka. Zobacz, jakich ubranek nie może w niej zabraknąć! Sprawdź też, jakie sprzęty są niezbędne w pokoju niemowlaka — jak wybrać odpowiednie łóżeczko dziecięce, pościel czy wanienkę. Nie możemy zapomnieć również o dostosowanym do potrzeb wózku dziecięcym oraz bezpiecznym foteliku do samochodu — przekonaj się, czym warto kierować się przy wyborze.

  1. Jak rozwija się płód w 29 tygodniu ciąży?
  2. Jak wygląda płód w 29 tygodniu ciąży?
  3. Objawy w 29 tygodniu ciąży
  4. Jak przygotować wyprawkę dla dziecka?
  5. Zobacz jak przygotować dom na narodziny dziecka?
  6. Jak wybrać wózek i fotelik samochodowy dla dziecka?

 

Jak rozwija się płód w 29 tygodniu ciąży?

29 tydzień ciąży to 27 tydzień życia płodowego. Trwa III trymestr i 7 miesiąc ciąży. W tym okresie płód intensywnie rośnie i przybiera na wadze, dlatego wcześniaki urodzone w tym tygodniu są jeszcze sporo mniejsze od noworodków donoszonych. Jednak gdyby płód przyszedł teraz na świat, miałby bardzo duże szanse na przeżycie, o ile trafiłby pod specjalistyczną opiekę. Właściwą dynamikę wzrostu na tym etapie zapewnia m.in. odpowiednio rozwinięte łożysko. Nieprawidłowości w tym zakresie mogą spowodować, że wzrost będzie zbyt wolny, czy nawet ulegnie zahamowaniu. Na niewłaściwy rozwój łożyska mogą mieć wpływ takie czynniki jak np. cukrzyca czy nadciśnienie u matki. Dzięki badaniu przepływu krwi w tętnicy pępowinowej możliwe jest dokonanie oceny łożyska i określenie ryzyka ewentualnego wystąpienia wewnątrzmacicznego zahamowania wzrostu płodu1.

W III trymestrze zmianie ulega mechanizm produkcji i resorpcji płynu owodniowego.

Podczas I trymestru płyn owodniowy pochodził z powierzchni płodowej kosmówki, transportu matczynego oraz wydzielania przez powierzchnię ciała zarodka, a potem płodu. W II trymestrze jego źródłem były mocz płodu oraz płuca płodu. Obecnie są to dodatkowo (oprócz moczu i płuc) jama ustna i nosowa płodu. Resorpcja płynu owodniowego odbywa się teraz nie tylko przez jego połykanie, ale też przez transport śródbłonowy i przezbłonowy. Chociaż płód połyka płyn owodniowy już od dłuższego czasu, dopiero na tym etapie ruchy te są na tyle skoordynowane, że mają istotne znaczenie dla stopniowego zmniejszania się ilości płynu owodniowego mniej więcej od 32 tygodnia ciąży. Jednocześnie mamy do czynienia z:

transportem śródbłonowym, polegającym na bezpośredniej wymianie wody oraz rozpuszczonych w niej substancji pomiędzy krwią płodu i płynem owodniowym; proces ten umożliwiają przede wszystkim niewielkie naczynia płodowe, znajdujące się na powierzchni łożyska; ważną rolę odgrywają w nim także akwaporyny, czyli specjalne białka, pełniące funkcję kanałów transportowych dla wody; ten rodzaj wymiany dotyczy ok. 200-500 ml płynu owodniowego dziennie,

transportem przezbłonowym, który polega na wymianie wody oraz rozpuszczonych w niej substancji między krwią matki a płynem owodniowym; proces ten zachodzi za pośrednictwem doczesnej i mięśniówki macicy, mamy więc do czynienia z wymianą matczyno-płodową; wpływ tego rodzaju transportu nie ma dużego znaczenia dla ilości płynu owodniowego2.

Około 29 tygodnia ciąży płuca płodu są coraz bardziej dojrzałe. Trwa stadium woreczkowe, w którym powstają tzw. woreczki końcowe — ich nabłonek staje się cienki, a do ich wnętrza uwypuklają się naczynia włosowate. Powstaje bariera krew-powietrze, dzięki czemu możliwa jest odpowiednia wymiana gazowa, umożliwiająca przeżycie.

Woreczki końcowe wyściełają dwa rodzaje pneumocytów:

pneumocyty typu I, przez które zachodzi wymiana gazowa,

pneumocyty typu II, których zadaniem jest wydzielanie surfaktantu.

Poziom dojrzałości pneumocytów typu II na tym etapie ciąży jest kwestią indywidualną, dlatego tak trudno oszacować, czy płód w danym tygodniu poradzi już sobie z samodzielnym oddychaniem3. Początkowo ilości wytwarzanego surfaktantu są niewielkie, dlatego im bardziej zaawansowana ciąża, tym większe prawdopodobieństwo, że płuca są wystarczająco dojrzałe.

W tym okresie nadal znacznie powiększa się mózg płodu, trwa także jego mielinizacja. Dzięki tłustej ochronnej powłoce, która pokrywa włókna nerwowe, możliwe jest znacznie szybsze przekazywanie impulsów nerwowych4.

Ponieważ płód jest coraz większy, a ilość płynu owodniowego nie wrasta już tak szybko jak wcześniej, amortyzacja jest mniejsza i ruchy płodu są dużo łatwiej wyczuwalne. Chociaż ma on zdecydowanie mniej przestrzeni, nadal może się obracać i zmieniać swoją pozycję. Kobieta może mieć teraz wrażenie, że dziecko jest wyjątkowo aktywne. Wynika to z faktu, że staje się silniejsze, co w połączeniu z mniejszą amortyzacją daje wrażenie wzmożonej aktywności. Tymczasem wcześniej płód poruszał się jeszcze bardziej intensywnie, natomiast ze względu na jego mniejsze wymiary nie było to tak odczuwalne. Obecnie jego ruchy są bardziej skoordynowane, złożone i celowe. Nie należy się martwić, że mniejsza amortyzacja przyczyni się do powstania urazu matki lub dziecka — narządy kobiety chroni gruba ściana macicy, a ilość płynu owodniowego nadal jest w zupełności wystarczająca5.

Pamiętajmy, że nie ma jednego wzorca aktywności płodu!

Każda kobieta po pewnym czasie zapewne zaobserwuje, jaki schemat snu i aktywności przejawia jej dziecko. Jeżeli zauważymy odstępstwa od tego schematu, bądź też przez dłuższy czas nie poczujemy żadnych ruchów płodu, należy skontaktować się z lekarzem.

1. Dr Anderson John, Dr Boogert Tom, Dr Greg Kesby, O’Connor Janette, Dr Robertson Robert, Dr Scott Fergus, Kalendarz mojej ciąży, wydawnictwo Feeria
2. prof. dr hab. Grzegorz H. Bręborowicz Położnictwo i ginekologia tom I, Państwowy Zakład Wydawnictw Lekarskich
3. Moore, Persaud, Torchia, Embriologia i wady wrodzone, Elsevier Urban&Partner
4. Lees Christopher, Reynolds Karina, McCartan Grainne, Ciąża. Przewodnik po dziewięciu najważniejszych miesiącach w życiu kobiety, Pascal 2005
5. Regan Lesley, Twoja ciąża tydzień po tygodniu, Esteri, Wrocław 2016

 

Jak wygląda płód w 29 tygodniu ciąży?

W 29 tygodniu ciąży płód ma około 26 cm (CRL) i waży mniej więcej 1150 gramów6. Całe jego ciało pokrywa tłustawa maź płodowa, meszek płodowy (lanugo) stopniowo zanika, choć na razie jest go jeszcze sporo. Ze względu na szybki wzrost tułowia i kończyn, głowa nie jest już tak nieproporcjonalna w stosunku do reszty ciała7.

Na głowie płodu możemy zaobserwować zwykle dość długie włosy. Widzimy też wyraźnie zaznaczone rzęsy oraz brwi, a na dłoniach i stopach dobrze ukształtowane paznokcie. Oczy coraz częściej otwierają się i zamykają, płód dość intensywnie się rusza. Warstwa tłuszczu pod skórą jest coraz grubsza, dlatego zaokrągla się m.in. brzuch. Skóra jest już dużo gładsza, nieprzezroczysta, w różowawym odcieniu. Ze względu na większe wymiary i mniejszą ilość przestrzeni, płód często ma mocno zgięte kończyny.

6. Moore, Persaud, Torchia, Embriologia i wady wrodzone, Elsevier Urban&Partner
7. Lees Christopher, Reynolds Karina, McCartan Grainne, Ciąża. Przewodnik po dziewięciu najważniejszych miesiącach w życiu kobiety, Pascal 2005

 

Objawy w 29 tygodniu ciąży

W 29 tygodniu ciąży dno macicy znajduje się ok. 7,6-10,2 cm powyżej pępka, a odległość od spojenia łonowego wynosi mniej więcej 29 cm8. W ostatnich miesiącach ciąży jednym z najbardziej dokuczliwych objawów, oprócz bólu pleców, staje się skrócenie oddechu i szybka męczliwość, spowodowane uciskaniem przepony przez macicę — prowadzi to do mniejszej wydolności płuc, przez co konieczne jest głębsze oddychanie9.

Rosnący brzuch sprawia, że część kobiet w zaawansowanej ciąży czuje się ociężała i niezdarna. To zupełnie normalne i nie powinno być powodem do niepokoju. Wszystkie zmiany zachodzące w organizmie kobiety, w tym zmiana środka ciężkości, mogą sprawić, że łatwiej jest czasem stracić równowagę. Mogą przyczynić się do tego także zawroty głowy, spowodowane m.in. zwiększoną objętością krwi. Ważne jest, by wiedzieć, jak zachować się w przypadku utraty równowagi i upadku.

Przede wszystkim, nie warto od razu panikować, ponieważ większość zwykłych upadków nie stwarza zagrożenia dla płodu, który chronią:

– kości miednicy matki,

– gruba ściana macicy,

– ściana jamy brzusznej,

– płyn owodniowy.

Jeśli dojdzie do upadku, zawsze warto skonsultować się z lekarzem, który sprawdzi, czy dziecku nic nie dolega. Choć zwykle nic złego się nie dzieje, należy jednak wykluczyć takie powikłania jak przedwczesne odklejenie się łożyska czy złamania kości matki10.

Niepokojące sygnały po upadku
Po każdym upadku warto zasięgnąć rady lekarza, który może np. przeprowadzić badanie USG, by potwierdzić dobry stan płodu. W niektórych sytuacjach wymagany jest wyjątkowo pilny kontakt z lekarzem, ze względu na wystąpienie poważnych powikłań jak np. odklejenie się łożyska. Nie zwlekajmy z wizytą lekarską, jeśli po upadku wystąpiły takie objawy jak:
– silny ból brzucha,
– krwawienie,
– skurcze,
– zmniejszona intensywność ruchów płodu,
– wyciekanie płynu, który może być płynem owodniowym.
Źródła:
Curtis Glade B., Ciąża. 40 kolejnych tygodni, Amber, Warszawa 1997 r., dr Stone Joanne, dr Eddleman Keith, Duenwald Mary, Ciąża dla bystrzaków, Helion 2007

Warto pamiętać o szczególnej ostrożności w ostatnich miesiącach ciąży. Wskazane jest unikanie chodzenia w butach na wysokim obcasie, uważanie w trakcie wchodzenia po schodach (kiedy brzuch ogranicza widoczność), poruszanie się wolniej niż zwykle, zwłaszcza gdy warunki pogodowe powodują, że na drodze może być ślisko11.

Uciążliwym problemem, który jest jednak całkowicie normalny w III trymestrze, może być częste oddawanie moczu, wynikające z uciskania pęcherza moczowego przed rosnącą macicę. Jednocześnie wiele kobiet może zaobserwować zwiększoną wydzielinę pochwową. To częste zjawisko w II i III trymestrze ciąży. Musimy jednak pamiętać, że kobiety w ciąży są o wiele bardziej narażone na infekcje intymne niż kobiety nie spodziewające się dziecka. Dlatego jeśli wydzielina pochwowa ma niepokojący zapach czy kolor, albo towarzyszy jej dyskomfort, świąd czy ból w okolicach intymnych, należy skontaktować się z lekarzem. Prawidłowa wydzielina jest przejrzysta, bezzapachowa lub o lekkim zapachu, i ma charakter śluzowaty.

Pamiętajmy, że infekcje układu rozrodczego mogą zwiększać ryzyko porodu przedwczesnego, nie powinno się ich zatem lekceważyć12.

Czas na zajęcia w szkole rodzenia!
Na zajęcia w szkole rodzenia można zapisywać się już w I trymestrze ciąży — ponieważ są bezpłatne, często jest spora kolejka chętnych. Samo uczęszczanie na zajęcia zaleca się po 25 tygodniu ciąży.
Najlepiej nie zwlekać z tym zbyt długo, ponieważ im bardziej zaawansowana ciąża, tym bardziej zmęczona i ociężała może czuć się kobieta. Do tego rośnie ryzyko, że nie zdążymy ukończyć kursu przed narodzinami dziecka. Zajęcia w szkole rodzenia powinno się zakończyć maksymalnie na kilka tygodni przed porodem.

Ponieważ płód jest coraz większy i silniejszy, a ilość płynu owodniowego nie wzrasta już tak gwałtownie, amortyzacja jest nieco mniejsza, więc ruchy płodu są przez matkę odczuwane dużo silniej. Może je także poczuć inna osoba, przykładająca dłonie do brzucha kobiety. Bardzo ważną kwestią jest monitorowanie ruchów płodu. Ponieważ na tym etapie ciąży kobiety znają już zwykle całkiem dobrze rytm aktywności swojego dziecka, często umieją rozpoznać, gdy ulegnie on wyraźnej zmianie. Trudno jest ustalić jakąkolwiek normę, ponieważ aktywność płodu jest kwestią indywidualną. Często przyjmuje się jednak, że godzinę po posiłku, w trakcie odpoczynku, powinno się wyczuć ok. 6 ruchów płodu w ciągu godziny. Oczywiście powodem do niepokoju jest dopiero znaczne zmniejszenie liczby ruchów lub brak żadnego ruchu przez wiele godzin — w takiej sytuacji należy zawsze skonsultować się z lekarzem13.

W przypadku ciąży obarczonej większym ryzykiem konieczne okazuje się czasami monitorowanie ruchów płodu za pomocą specjalnego dziennika czy karty ruchów płodu — zwykle rozwiązanie to stosuje się od 28 tygodnia ciąży. Ruchy płodu najłatwiej jest zaobserwować po posiłku, w pozycji leżącej, na lewym boku14.

Wśród innych objawów typowych dla 28 tygodnia ciąży wymienić można m.in.:

– uderzenia gorąca, duszności i zawroty głowy,

– dolegliwości żołądkowe: zgagę, zaparcia, uczucie niestrawności,

– problemy skórne: świąd, rozstępy, przebarwienia,

– żylaki, także żylaki odbytu,

– opuchliznę, zwłaszcza stóp i dłoni,

– zespół cieśni nadgarstka,

– skurcze Braxtona-Hicksa,

– bezsenność,

– wysiłkowe nietrzymanie moczu,

– bóle pleców15.

 

Przeczytaj także: Szkoła rodzenia – ceny, kiedy, czy warto?

 

8. Curtis Glade B., Ciąża. 40 kolejnych tygodni, Amber, Warszawa 1997 r.
9. Dr Anderson John, Dr Boogert Tom, Dr Greg Kesby, O’Connor Janette, Dr Robertson Robert, Dr Scott Fergus, Kalendarz mojej ciąży, wydawnictwo Feeria
10, 11. Curtis Glade B., Ciąża. 40 kolejnych tygodni, Amber, Warszawa 1997 r.
12. Regan Lesley, Twoja ciąża tydzień po tygodniu, Esteri, Wrocław 2016
13, 14. dr Stone Joanne, dr Eddleman Keith, Duenwald Mary, Ciąża dla bystrzaków, Helion 2007
15. Objawy zebrane na podstawie wszystkich źródeł

 

Jak przygotować wyprawkę dla dziecka?

29 tydzień ciąży to dobry moment na to, by zająć się przygotowaniem wyprawki dla dziecka, jeżeli nie zrobiliśmy tego do tej pory. Pamiętajmy, że im bardziej zaawansowana ciąża, tym bardziej dokuczliwe będzie zmęczenie, a do tego dziecko może urodzić się wcześniej niż w 40 tygodniu — nie warto więc odkładać skompletowania wyprawki na ostatni moment.

Wyprawka dla dziecka — problemy z rozmiarem
Kupując ubranka dla noworodka, pamiętajmy o umiarze.
Noworodek rośnie bardzo szybko, więc te najmniejsze ubranka może założyć zaledwie kilka razy — zachowajmy więc zdrowy rozsądek przy ich zakupie.
Aż do porodu nie mamy pewności, ile będzie ważyć i mierzyć nasze dziecko. Dlatego nie zawsze udaje nam się trafić z rozmiarem ubranka. Nie kupujmy ich na początku zbyt wiele, zadbajmy o podstawową garderobę.
Postarajmy się do porodu nie odcinać metek oraz zachować oryginalne opakowania ubranek, aby w razie potrzeby — np. gdy okażą się za małe lub za duże — móc bez problemu je wymienić.
Źródło: Dr MacDougall Jane, Ciąża tydzień po tygodniu, MUZA SA, Warszawa 2009

W wyprawce znajdują się przede wszystkim pierwsze ubranka noworodka. Przyjmuje się, że podczas pierwszych dwóch miesięcy życia będzie on potrzebował jednej warstwy ubrań więcej niż dorosły — dzieje się tak, ponieważ w tym czasie dopiero uczyć się będzie regulowania temperatury ciała16.

Jakie ubranka powinny znaleźć się w wyprawce?

Bawełniane body z krótkim rękawkiem (ok. 5-10 sztuk), zapinane na wygodne zatrzaski w kroku lub przy szyi. Praktycznym rozwiązaniem jest też wygodne body z kopertowym zapięciem.

Pajacyki, posiadające zazwyczaj długie rękawki (ok. 5 sztuk). To jedno z podstawowych ubranek niemowlaka — warto więc wybrać wygodny model, najlepiej rozpinany na całej długości, co pomoże w łatwym przebieraniu dziecka. Wybierzmy pajacyki o różnej grubości, by mieć dobrą opcję na każdą pogodę.

Śpioszki, dostępne w wersji ze stópkami lub bez (ok. 5 sztuk). Są one podobne do pajacyków, jednak z reguły nie posiadają rękawów i możemy rozpinać je na ramionach.

Kaftaniki, najlepiej z kopertowym dekoltem i zapinane (te zawiązywane mogą czasem uwierać).

Sweterki: najlepiej jeden cieplejszy, a drugi z lekkiej bawełny.

Śpiworki: mogą być rozpinane na ramionach lub wzdłuż dolnej krawędzi.

Skarpetki lub specjalne bawełniane buciki dla niemowląt.

Czapeczka, a najlepiej kilka czapeczek różnej grubości.

Specjalne rękawiczki dla niemowląt, które ochronią noworodka przed podrapaniem się w pierwszych dniach życia.

– W przypadku chłodnej pory roku również cieplejsze rękawiczki, ciepłe kombinezony i cieplejsza czapeczka. Zwróćmy uwagę, czy kombinezony mają ocieplane stópki, a także kaptur i wszyte rękawiczki — to bardzo komfortowe rozwiązania.

Pamiętajmy, że wybór ubranek powinien być uzależniony od pory roku, w której urodzi się dziecko. Latem np. zamiast czapeczki warto czasem założyć kapelusik, który ochroni przed promieniowaniem słonecznym. Zimą z kolei dobrze będzie zainwestować w cieplejsze śpiworki czy kombinezony.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

Ubranka muszą być wygodne: nie mogą krępować ruchów niemowlaka i powinny być łatwe do zdjęcia. Zwróćmy uwagę na fakt, że ozdoby typu kokardki i wstążeczki są ładne, ale niekoniecznie komfortowe dla dziecka, dlatego lepiej jest postawić na prostotę. Kluczowe jest szybkie rozpinanie ubranek — w przypadku pajacyków czy śpioszków warto zdecydować się na te odpinane jedynie od dołu, by nie trzeba było zdejmować całej „góry” przy wymianie pieluszki.

Garderoba niemowlaka powinna być wykonana z naturalnych i oddychających materiałów: najlepiej sprawdzi się bawełna, a zimą ewentualnie wełna — jednak tylko jako warstwa wierzchnia, ponieważ nakładana bezpośrednio na skórę może powodować podrażnienia.

Zadbajmy o względy praktyczne: ubranka powinny łatwo prać się w pralce, ewentualnie suszyć w automatycznej suszarce, jeśli taką posiadamy.

Szczególną wagę przywiązujemy do zakupu czapeczek, ponieważ noworodek ma niewiele włosów i właśnie przez głowę traci większość ciepła. Dlatego konieczne jest na początku zakładanie czapeczki przed każdym wyjściem na zewnątrz w nieco chłodniejszy dzień.

Buciki dla noworodka — czy warto je kupować?
Na rynku znaleźć można różnego rodzaju buciki dla niemowląt. Warto jednak pamiętać, że tak naprawdę na tym etapie nie są one dziecku do niczego potrzebne. W pełni wystarczające są skarpetki oraz śpioszki, pajacyki czy kombinezony z zakrytymi stópkami — buty przydadzą się dopiero, kiedy dziecko będzie się uczyć chodzenia. Zakładanie bucików leżącym niemowlakom może powodować ucisk stóp i palców, a w skrajnych przypadkach powodować zahamowanie wzrostu.
Uwaga: mówimy tu o „zwykłych” bucikach, usztywnionych i z grubszą podeszwą. Miękkie płócienne buciki, przypominające raczej skarpetki, nie zaszkodzą niemowlakowi.
Źródło: Regan Lesley, Twoja ciąża tydzień po tygodniu, Esteri, Wrocław 2016

Oprócz ubranek w wyprawce dla noworodka muszą znaleźć się także m.in.:

pieluchy jednorazowe w najmniejszym rozmiarze (ok. 50 sztuk na sam początek),

śliniaczki,

kocyki niemowlęce,

kosmetyki dla niemowląt przeciwko odparzeniom,

waciki,

ręczniki (najlepiej z kapturem),

inne kosmetyki dla niemowląt np. oliwka, szampon czy emulsja do kąpieli, chusteczki nawilżane.

16. Regan Lesley, Twoja ciąża tydzień po tygodniu, Esteri, Wrocław 2016

 

Zobacz jak przygotować dom na narodziny dziecka?

W wyprawce znajdują się najpotrzebniejsze rzeczy osobiste, takie jak ubranka czy akcesoria pomagające w utrzymaniu higieny noworodka. Jednak przyjście na świat dziecka wiąże się też za koniecznością zakupienia wielu sprzętów, które są niezbędne w pierwszych miesiącach życia, a czasem przez kilka lat.

W domu z pewnością pojawić się musi łóżeczko dla dziecka. Do wyboru mamy tradycyjne łóżeczka ze szczebelkami, a także przenośne i stacjonarne kojce. Część noworodków w ciągu pierwszych tygodni życia śpi w specjalnych kołyskach, jednak później warto zadbać o to, by miało odrębne, specjalnie przygotowane miejsce do spania.

Na co zwrócić uwagę, wybierając łóżeczko dziecięce?

Dobrym rozwiązaniem jest regulowana wysokość dna łóżeczka — pozwala to ograniczyć konieczność ciągłego pochylania się przez opiekunów, co prowadzić by mogło do bólu pleców.

Opuszczany bok — to kolejne rozwiązanie zwiększające komfort opiekunów. Pamiętajmy jednak, że bok musi być odpowiednio zabezpieczony, by nie opadł samoistnie.

– W łóżeczku ze szczebelkami szczebelki muszą być ustawione blisko siebie; to zapobiegnie wciśnięciu pomiędzy nie główki dziecka.

– Sprawdźmy, czy do produkcji łóżeczka nie użyto żadnych toksycznych substancji, czy wszystkie elementy są gładkie i nie grożą np. zadrapaniem.

– Zadbajmy o odpowiedni materac, który zapewni stabilne podparcie dla kręgosłupa. Warto wybrać wodoodporny model, gwarantujący jednocześnie właściwą wentylację. Musi być on idealnie dopasowany do rozmiaru łóżeczka, by nie pozostawić po bokach wolnej przestrzeni.

– Pamiętajmy o wyborze właściwej pościeli — najlepiej bawełnianej. Potrzebnych będzie kilka prześcieradeł, okrycia wierzchnie oraz kocyki; w przypadku niemowlaków nie używamy poduszek, ponieważ ich główka powinna leżeć płasko na materacu.

W domu, w którym wkrótce znajdzie się noworodek, nie może zabraknąć również takich sprzętów jak:

wanienka do kąpieli, najlepiej ze specjalną matą antypoślizgową,

przewijak lub specjalna mata do przewijania,

nosidełko dla dziecka,

zestaw kosmetyków i akcesoriów do pielęgnacji niemowlaka,

– w przypadku karmienia butelką: zestaw butelek, sprzęt służący do sterylizacji butelek oraz smoczków, ewentualnie sprzęt do odciągania i przechowywania pokarmu.

Podczas urządzania pokoju dziecka warto zadbać nie tylko o estetyczny wygląd, lecz także o względy praktyczne. Pomyślmy np. o lampce, która pomoże w nocnym karmieniu, wygodnym miejscu do karmienia w nocy (np. fotel blisko łóżeczka dziecięcego) czy praktycznym umiejscowieniu szafek z akcesoriami pielęgnacyjnymi oraz przewijaka. Chociaż zanim dziecko zacznie chodzić, minie jeszcze sporo czasu, już na etapie urządzania pokoju można zadbać o bezpieczeństwo, montując np. praktyczne nakładki ochronne na gniazdka elektryczne.

 

Jak wybrać wózek i fotelik samochodowy dla dziecka?

Kiedy dziecko przyjdzie na świat, powinien już czekać na nie odpowiedni wózek. To spory wydatek, dlatego warto dokładnie przemyśleć taki zakup.

Na rynku znajdziemy kilka rodzajów wózków:

– wózki głębokie, nazywane gondolami,

– spacerowe,

– wózki uniwersalne, czyli tzw. hybrydy.

W przypadku noworodków najbardziej właściwe są wózki głębokie. Są to dość ciężkie i masywne wózki na solidnym stelażu, stabilne i zapewniające odpowiednie podparcie. Niemowlak podróżuje w takim wózku przede wszystkim na leżąco, chociaż niektóre modele posiadają regulację oparcia, które można nieco unieść. To rozwiązanie sprawdza się zwłaszcza w pierwszych miesiącach życia dziecka.

Wózki spacerowe są lżejsze i zajmują znacznie mniej miejsca, jednak przeznaczone są dla siedzących już dzieci. Są zdecydowanie mniej stabilne. Dlatego wiele osób decyduje się na rozwiązanie pośrednie w postaci hybrydy — taki wózek może pełnić zarówno funkcję gondoli, jak i spacerówki. Można więc powiedzieć, że „rośnie razem z dzieckiem”. Dzięki dużej ilości akcesoriów oraz zastosowaniu zaawansowanych technologii, możliwe jest wygodne przekształcenie gondoli w spacerówkę. Niektóre wózki uniwersalne posiadają też opcję wpięcia na ramę wózka fotelika samochodowego; są to tzw. wózki „3 w 1”.

Kiedy wiemy już, jaki rodzaj wózka nas interesuje, zadbajmy o to, by wybrany model był komfortowy zarówno dla dziecka, jak i dla osoby prowadzącej wózek. Zwróćmy uwagę na takie aspekty jak:

regulowana i przekładana rączka: pozwoli dopasować wózek do wzrostu opiekuna, a także wygodnie zmieniać kierunek jazdy,

bezproblemowa blokada kół,

praktyczne schowki np. koszyczki, kieszonki, doczepiane torby na akcesoria,

– w przypadku spacerówek czy wózków uniwersalnych — możliwość łatwego złożenia wózka,

waga wózka, szczególnie jeśli mieszkamy na wysokim piętrze w budynku bez windy,

certyfikaty bezpieczeństwa — czy wózek spełnia odpowiednie normy?

Warto dostosować wózek do warunków, w jakich mieszkamy.

W mieście wystarczające są lekkie, zwrotne wózki, które bez problemu wniesiemy np. do autobusu. Na wsi czy w trudniejszym terenie dobrze jest postawić na wózek ze sprężynowym zawieszeniem o regulowanej twardości. Świetnie sprawdzą się duże koła, piankowe lub pompowane. W przypadku dzieci, które urodzą się zimą, zwróćmy szczególną uwagę na duże pompowane koła oraz odpowiednie amortyzatory, dzięki którym jazda po śniegu będzie bardziej komfortowa.

Kolejnym niezbędnym w dzisiejszych czasach sprzętem jest fotelik samochodowy. Głównym kryterium jest tutaj oczywiście bezpieczeństwo dziecka, potem jego komfort, a na końcu aspekty estetyczne. O czym trzeba pamiętać?

– Przez wiele lat kategorie fotelików związane były z wagą dziecka. Nadal na rynku znajdziemy takie kategorie jak np. 0-13 kg, 0-18 kg, 9-18 kg, 9-36 kg czy 15-36 kg. Zgodnie z najnowszymi normami klasyfikacja oparta jest jednak na wzroście, ewentualnie wieku dziecka. Ponieważ trwa okres przejściowy, możemy korzystać z obu rodzajów fotelików, warto jednak pamiętać, że te zgodne z najnowszą normą są najbardziej bezpieczne.

– Foteliki dla najmłodszych dzieci przypominają kształtem nosidełka, często zresztą mogą pełnić taką rolę; na rynku znajdziemy wiele nosidełek, które po odczepieniu specjalnego pałąka stają się fotelikami samochodowymi. Również kupując wózek „3 w 1”, zyskamy dodatkowo poręczny fotelik samochodowy.

– Pamiętajmy, że foteliki dla najmłodszych przeznaczone są do montowania tyłem do kierunku jazdy. Jazda tyłem uważana jest za najbezpieczniejszą  — należy przewozić w ten sposób dzieci minimum do 15 miesiąca życia, a najlepiej najdłużej jak jest to możliwe. Uwaga! Takich fotelików nie możemy montować na siedzeniu pasażera z przednią poduszką powietrzną.

– Godne polecenia są foteliki posiadające pięciopunktowe pasy bezpieczeństwa, mające również specjalne ochraniacze, które zapobiegną powstawaniu otarć. Noworodek nie będzie w stanie sam odpiąć zapięcia, jednak warto sprawdzić, czy starsze dziecko nie mogłoby przypadkiem sobie z nim poradzić. Dodatkowym plusem jest regulacja długości pasów, ponieważ niemowlaki bardzo szybko rosną.

– Warto sprawdzać wyniki testów zderzeniowych fotelików samochodowych (zwłaszcza test ADAC) — bez trudu znajdziemy je w sieci.

– Fotelik musi posiadać system montażu, który będzie dopasowany do naszego auta. Może być to np. mocowanie za pomocą pasów lub zgodnego z najnowszymi normami systemu ISOFIX. Mocowanie powinno być jak najbardziej sztywne i stabilne.

– Siedzisko fotelika powinno być odpowiednio obszerne i dobrze wyprofilowane. Dziecku nie może być w nim ciasno, nawet gdy będzie miało na sobie kilka warstw odzieży. W celu lepszego dopasowania warto wybrać model ze specjalną wkładką dla noworodka, która pozwoli lepiej dopasować rozmiar fotelika do wielkości dziecka.

– Fotelik powinien być odpowiednio głęboki, posiadać regulację oparcia i kąt nachylenia, który zagwarantuje bezpieczną pozycję.

– Sprawdźmy, czy wyściółka jest wykonana z odpowiedniego, oddychającego materiału, który nie wywoła podrażnień. Warto wybrać model, który będzie łatwy do wyczyszczenia (dodatkowym plusem jest zdejmowany i prosty do uprania w pralce pokrowiec).

Fotelik samochodowy a przepisy
Warto pamiętać, że przewożenie dziecka w foteliku samochodowym jest obowiązkowe, aż do czasu, kiedy osiągnie ono 150 cm wzrostu. Przepis ten obowiązuje już podczas pierwszej podróży z noworodkiem — wykluczone jest przewożenie go ze szpitala np. na rękach u matki.

Kilka lat temu weszła w życie nowa norma dotycząca przewożenia dzieci w fotelikach samochodowych, nazywana homologacją i-Size. W tym momencie funkcjonuje ona równolegle z poprzednią normą, czyli homologacją ECE R44. Warto pamiętać, że foteliki zgodne z normą i-Size są uważane za najbezpieczniejsze.
Najważniejsze zmiany związane z wprowadzeniem homologacji i-Size to:
– wprowadzenie obowiązku przewożenia dzieci do 15 miesiąca życia tyłem do kierunku jazdy,
– wprowadzenie kategorii fotelików bazujących na wzroście, nie wadze,
– zmiana procedur testowych (m.in. dodatkowe testy na zderzenia boczne),
– ustanowienie systemu ISOFIX nową europejską normą.
Źródło: https://fotelik.info/pl/faq/


Źródła:

Dr Anderson John, Dr Boogert Tom, Dr Greg Kesby, O’Connor Janette, Dr Robertson Robert, Dr Scott Fergus, Kalendarz mojej ciąży, wydawnictwo Feeria

Curtis Glade B., Ciąża. 40 kolejnych tygodni, Amber, Warszawa 1997 r.

prof. dr hab. Grzegorz H. Bręborowicz Położnictwo i ginekologia tom I, Państwowy Zakład Wydawnictw Lekarskich

Lees Christopher, Reynolds Karina, McCartan Grainne, Ciąża. Przewodnik po dziewięciu najważniejszych miesiącach w życiu kobiety, Pascal 2005

Dr MacDougall Jane, Ciąża tydzień po tygodniu, MUZA SA, Warszawa 2009

Moore, Persaud, Torchia, Embriologia i wady wrodzone, Elsevier Urban&Partner

Regan Lesley, Twoja ciąża tydzień po tygodniu, Esteri, Wrocław 2016

dr Stone Joanne, dr Eddleman Keith, Duenwald Mary, Ciąża dla bystrzaków, Helion 2007

https://fotelik.info/pl/faq/


Autor:

Maciek

„Ponieważ płód jest coraz większy, a ilość płynu owodniowego nie wrasta już tak szybko jak wcześniej, amortyzacja jest mniejsza i ruchy płodu są dużo łatwiej wyczuwalne.”

Dodaj komentarz...